Опозиція побоюється введення надзвичайного стану в Україні, - заява штабу
У Штабі національного опору побоюються , що в адміністрації президента підготовлено указ президента про введення надзвичайного стану.
"Штаб національного опору має у своєму розпорядженні достовірну інформацію про те, що зараз в адміністрації президента України підготовлено рішення про введення надзвичайного стану і зачистки "Майдану", - йдеться в заяві Штабу, розміщеному на сайті ВО "Батьківщина" в суботу.
"Звертаємося до президента України Віктора Януковича: введення надзвичайного стану - це смерть і загибель тисячі осіб, це розкол країни і знищення України як незалежної, суверенної держави".
Водночас у заяві зазначають, що виваженість, витримка і відповідальність перед дітьми і майбутнім держави дозволять вийти з суспільної кризи мирним шляхом.
Раніше голова Верховної Ради Володимир Рибак підписав розпорядження про проведення позачергової сесії парламенту 28 січня. Він запевнив , що питання про введення НС в парламенті розглядатися не буде.
Як відомо, введення і дію надзвичайного стану регулюються законом України "Про правовий режим надзвичайного стану". Президент України не може одноосібно приймати рішення про введення надзвичайного стану без згоди парламенту.
Пропозиція про введення НС президенту подає Рада національної безпеки і оборони. Глава держави може звернутися через ЗМІ до тих, чиї дії можуть бути приводом для введення НС, з вимогою припинити протиправні діяння і попередити про можливість введення НС. Разом з тим, такого звернення може і не бути, якщо ситуація вимагає невідкладного реагування.
Після цього президент видає указ про ведення ПП, який підлягає обов'язковому затвердженню протягом двох днів у парламенті.
НС вводиться на термін 30 днів і не більше 60 діб на окремих територіях.
Підставою для введення НС можуть бути: здійснення масових терактів, що супроводжуються загибеллю людей чи руйнуванням особливо важливих об'єктів життєзабезпечення; виникнення міжнаціональних і міжконфесійних конфліктів, блокування або захоплення окремих особливо важливих об'єктів або місцевостей, що загрожує безпеці громадян і порушує нормальну діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування; виникнення масових безпорядків, що супроводжуються насильством над громадянами, що обмежує їх права і свободи; спроби захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильства; необхідність відновлення конституційного правопорядку і діяльності органів державної влади.
Режим НС передбачає надання відповідним органам держвлади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для запобігання загроз і забезпечення безпеки і здоров'я громадян, нормального функціонування національної економіки, органів влади, захисту конституційного ладу, а також допускає тимчасове, обумовлене загрозою, обмеження у здійсненні конституційних прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юросіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Введення надзвичайного стану може означати наступне: встановлення особливого режиму в'їзду і виїзду, а також обмеження свободи пересування по території, де вводиться надзвичайний стан; обмеження руху транспортних засобів та їх огляд; посилення охорони громадського порядку; заборона проведення масових заходів, заборона страйків; введення комендантської години; перевірка документів у громадян, а в необхідних випадках - проведення особистого огляду, огляду речей, транспортних засобів, багажу і вантажів, службових приміщень та житла громадян; заборона виготовлення і розповсюдження інформаційних матеріалів, які можуть дестабілізувати обстановку; регулювання роботи цивільних теле- і радіоцентрів, заборона роботи аматорських радіопередавальних засобів і радіовипромінювальних пристроїв особистого і колективного користування; особливі правила користування зв'язком та передачі інформації через комп'ютерні мережі; постановка питання про заборону діяльності політичних партій, громадських організацій в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей і т.п.