Перейти до основного вмісту

«Кобзар» — як орієнтир для діалогу

З 19 по 22 травня на Черкащині триває Шевченківський науково-мистецький конгрес
20 травня, 11:02

На батьківщині Великого Кобзаря — Черкащині — учора розпочалися масштабні заходи з нагоди проведення Міжнародного Шевченківського свята «В сім’ї вольній, новій» та Всеукраїнського Шевченківського форуму «Свою Україну любіть», які приурочено до 200-літнього ювілею від народження та 153-ї річниці з дня перепоховання Кобзаря у Каневі. Дві програми — культурна і наукова — зібрали в області кількасот провідних науковців-літературознавців, письменників та істориків з усіх регіонів країни та зарубіжжя. Зокрема, на науковому форумі з новими розвідками про Шевченка виступлять близько 70 провідних вітчизняних вчених та 15 іноземних — з Польщі, Словаччини, США, Болгарії, Білорусі, Казахстану, Австрії та Росії.

Упродовж роботи заходу в області заплановано десятки культурно-мистецьких виставок, презентацій, круглих столів та наукових планерів, зокрема академічне засідання «Тарас Шевченко в національному та світовому вимірах», круглі столи «Етнопсихологічні джерела та автобіографічні аспекти творчості Тараса Шевченка», «Національні та історичні концепти творчості Кобзаря», представлення 12-томного видання творів Т. Шевченка та інших книжок шевченківської тематики.

Примітно, що Шевченківські заходи не зосереджуватимуть лише в обласному центрі. Так, численна письменницька делегація, до якої увійшли 65 поетів, прозаїків, драматургів, зокрема В’ячеслав Медвідь, Михайло Слабошпицький, Юрій Мушкетик, Любов Голота, Анатолій Кичинський, Сергій Пантюк, Петро Перебийніс, Олеся Мудрак та інші, влаштовують відкриті літературні читання та культурно-мистецькі зустрічі в районних центрах та селах Золотоніського, Драбівського, Чорнобаївського, Шполянського, Городищенського, Кам’янського та Смілянського районах.

Організатори та учасники конгресу розуміють складну суспільну атмосферу, в якій доводиться проводити захід, але вирішили не відмовлятися та не відтерміновувати його, адже переконані, що саме «живе слово живого Шевченка» сьогодні має стати морально-патріотичною платформою для діалогу всіх регіонів країни.

 «Черкаська земля не лише творчо надихає та спонукає до патріотичних почуттів, а й у сьогоднішніх непростих для країни суспільно-політичних умовах закликає до конструктиву, — зауважив на відкритті конгресу голова Черкаської облдержадміністрації Юрій ТКАЧЕНКО. — Дуже важливо для українців з різних регіонів, беручи участь у діалозі з приводу виходу з кризової ситуації, опиратися на морально-патріотичний фундамент України, що свого часу заклав Шевченко. Ми повинні з особливою уважністю перечитати «Кобзар», зробити його головною точкою смислових орієнтирів для діалогу... У Черкасах зібралися люди, які своє життя присвятили вивченню життя та творчості Шевченка. Вони — «містки», що допоможуть зрозуміти Тараса Григоровича, показати нам Шевченківський шлях до конструктиву».

«Шевченко сьогодні як ніколи актуальний, — відзначив академік Микола ЖУЛИНСЬКИЙ. — Він бачив руїну, здійснену каральним режимом Російської імперії, і був надміру вражений тим, як живуть українці. Шевченко внутрішньо відчув, що його місія — відродити Україну, національну свідомість людей, дати їм зрозуміти, вони є представниками однієї нації. Шевченко допоміг українцям «дозріти» та усвідомити, що вони перебувають в принизливому становищі колоніального рабства. І позбутися цього можна лише через повагу до себе, своїх традицій, мови, через усвідомлення своєї ідентичності. Сьогодні, гортаючи «Кобзар», ми знову починаємо усвідомлювати себе і розуміти справжні причини того, що відбувається сьогодні в країні, зокрема на сході».

Завершиться робота конгресу в день перепоховання Тараса Шевченка, 22 травня, заходами на Тарасовій горі в Каневі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати