Перейти до основного вмісту

До річниці перепоховання Кобзаря — online-тур музеєм від «Дня»

У колекції — метрична книга села Моринці із записом про народження Тараса, атестат, відпускна з кріпацтва, посмертна маска, оригінали його художніх робіт тощо
21 травня, 18:37

2014-й «День» оголосив Роком неканонічного Тараса Шевченка, і вже 9 березня ми запустили однойменний спецпроект  — сайт, покликаний розкрити Шевченка олюдненого (і тому близького) й багатогранного. Окрім статей, інфографіки та аудіозаписів поезій Кобзаря у виконанні Олександра Биструшкіна днями ми опублікували мультимедійний матеріал із Національного музею Тараса Шевченка: віртуальні тури музейними кімнатами супроводжують фото найцінніших експонатів та слова самого Кобзаря з його листів, щоденника, повістей.

Шевченко, значною мірою, у кожного свій. Хтось бачить його революціонером, хтось — мислителем, хтось — пророком. Об’єктивне (наскільки це взагалі можливо) сприйняття Кобзаря залежить і від того, як багато ми читаємо Шевченка та про Шевченка за межами поетичних текстів, які більшість сприймає на емоційно-інтуїтивному рівні. Часом знайомство з геніями корисно раціоналізувати. У випадку з Шевченком це зробити нескладно, адже матеріалу достатньо. Корисними в цьому сенсі є його прозові тексти, а також музеї. А колекція Національного музею Тараса Шевченка в Києві багата на унікальні експонати.

У збірці багато речей, які ніколи не сподівався б побачити зблизька: метрична книга села Моринці з записом про народження Тараса Шевченка 25 лютого (за старим стилем), відпускна із кріпацтва, атестат, особисті малярські інструменти, посмертна маска Кобзаря... А ще оригінали Тарасових художніх робіт. Є в колекції музею й видання поеми «Гамалія» та збірка «Чигиринський Кобзар і Гайдамаки» 1844 року, першодрук п’єси «Назар Стодоля», «Кобзар» 1860 року. Ці експонати, так само як «Щоденник» і листи, допомагають відчути у визнаному генії живу людину...

Символічно, що віртуальна екскурсія оновленою експозицією Національного музею Тараса Шевченка опублікована напередодні 22 травня — 153-ї річниці його перепоховання в Каневі. Вшанування цієї дати, як і дня народження Кобзаря, завжди гуртувало українців.

Цього року Шевченко по-справжньому присутній у суспільстві. Його «Борітеся — поборете» стало народним гаслом: ці слова можна побачити на рекламних банерах, стінах будинків, арт-плакатах, одязі українських дизайнерів. І цю нову близькість потрібно зберегти, щоб надалі посилити новим розумінням.

Вдалої віртуальної мандрівки

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати