Якість гарантовано...
В Угоді про асоціацію є норми, які дозволяють Україні суттєво «почистити» прилавки вітчизняних аптек![](/sites/default/files/main/articles/11072014/9apteka.jpg)
Сьогодні в Україні частка європейських компаній на фармацевтичному ринку складає близько 30%. Втім, зазначають експерти, з підписанням Угоди про Асоціацію та вступом України до ЗВТ з ЄС, суттєвих змін на ринку ліків не відбудеться. «Гадаю, найбільш серйозні та великі компанії — вже в Україні і вони прийшли на цей ринок давно. Тільки моя компанія тут працює уже 15 років. Мабуть, будуть нові компанії. Але говорити про те, що буде величезний наплив європейських фармацевтичних компаній в Україну — не варто. Всі, хто хотів сюди прийти працювати, — вже прийшов», — пояснює «Дню» голова представництва компанії «Астеллас Б.В. Фарма Юроп» в Україні Кшиштоф СЕДЛЄЦКІ. За його словами, в Україні ніколи не було серйозних обмежень для ввезення ліків. Саме тому в Угоді про Асоціацію не прописані зміни щодо імпорту фармацевтичної продукції.
Дещо складнішою є ситуація із експортом ліків з України. «Для українських виробників підписання Угоди теж нічого не дає. Відмінність вивезення медичних препаратів від експорту металлу, чи продовольства відрізняється тим, що потрібно обов’язково зареєструвати препарат. Цукерки, після відміни мит, можна ввозити дешевше, а ліки — ні. Бо їх потрібно зареєструвати, а це чимало коштує», — говорить комерційний директор «Борщагівського хіміко-фармацевтичного заводу» Євген СОВА. За його словами, в Україні є лише три-чотири компанії, які можуть експортувати свої ліки в Європу. «Вже сьогодні наш завод зареєструвався в Сербії. Також проводимо реєстрацію в Литві та Латвії», — додає Сова.
Загалом, за останні пів року ціна на ліки зросла майже на 50%. Причиною цього стала девальвація гривні та впровадження 7% податку на ввезення медичних препаратів. Втім, експерти зазначають, що підписання Угоди про асоціацію та ЗВТ не знизять ціни на ліки. «Після введення державою 7% ПДВ, моя компанія, наприклад, не підняла ціну ні на євро. Але аптеки підвищують ціни. Бо раніше 10 євро — це 100 гривень. А сьогодні — 160», — говорить Кшиштоф Седлєцкі. За його словами, на ціну також впливає і бізнес-клімат. «В Україні високі ризики хабарів, тиску з податкової. Відповідно, ціна перебування на ринку — зростає. А компанії закладають це все в кінцеву ціну продукту. Коли ризик на ринку зменшується — то і ціна зменшується. Це не драматичне падіння ціни. Але в довгостроковій перспективі це має значення», — зауважує він.
А от державне регулювання та внутрішня економія, на думку експертів, зможуть зробити ліки доступнішими для українців. Наприклад, держава пропонує компанії купити ліків на 20 мільйонів доларів, але на 15% дешевше. При цьому держава готова витрачатись на ці ліки протягом трьох років. Тоді компанія, бачачи, що ринок спокійний та передбачуваний, підписує такий контракт, навіть знизивши ціну. «Тому що вони можуть собі розписати інвестиції на три роки, все розпланувати, отримувати регулярні виплати за товар, — говорить Седлєцкі. — А сьогодні, якщо я приходжу до України — я не знаю, скільки продам. Бо тут ринок дрібних покупців. І я не знаю, які купуватимуть мій товар».
Утім, існує ще безліч способів регулювання та зниження ціни на ринку. «В Угоді про Асоціацію передбачено посилення законодавства (у сфері стандартизації ліків, які продаються в Україні. — М.Ю.), що в кінцевому результаті стане для пацієнта обмеженням кількості препаратів та брендів на ринку. Тобто одного препарату буде два-три види, які по якості будуть однаково хорошими, а не п’ять і більше видів, якість яких буває сумнівною, як зараз», — говорить голова правління благодійного фонду «Пацієнти України» Дмитро ШЕРЕМБЕЙ.
Шерембей бачить можливості знизити ціну на ліки. Зокрема це можна зробити через застосування міжнародної упаковки. Коли коробочки різняться тільки мовою вкладишів у них. «Це здешевило б ціну на 25%. На кожні 100 мільйонів — 25 мільйонів. Це великі гроші», — додає він.
Також значно знизила б ціну, за словами Шерембея, заборона реклами медичних засобів. За його підрахунками, тільки за рахунок цього ліки подешевшали б на 15%. Оскільки, пояснює голова правління благодійного фонду «Пацієнти України», компанії закладають витрати на рекламу в бюджет, а в результаті, — і в вартість препарату.
Проте введення цих речей — питання політичної волі. «Технологічно це впровадити — не проблема. Але політично — це все затяжний процес. Наприклад, найпростіша річ — електронні торги, коли в них не приймають участь люди і можна із будь якого офісу, хто бажає, може приймати участь. Таким чином немає прямого контакту з чиновником. І це в результаті знищує систему корупції, коли до моменту торгів з людиною домовляються», — говорить Шерембей. За його словами, впровадження лише цього одного проекту — по суті знищить 40% всієї корупції в державних закупівлях.