Перейти до основного вмісту

Обама в Естонії – сигнал для Кремля

«Європа і США мають визнати факт агресії Росії проти України і почати поводитися відповідно», — експерт
03 вересня, 17:50
ФОТО REUTERS

Візит президента США Барака Обами до Естонії напередодні саміту НАТО у Вельсі багато хто називав «знаковим». З російською анексією Криму, а тепер ще і вторгненням до Східної України країни Балтії серйозно занепокоїлися своєю безпекою.

Напередодні першого візиту Обами до Таллінна, 200 представників інтелігенції Литви, Латвії та Естонії звернулися до нього з проханням розвернути  в Балтії контингент НАТО на постійній основі.  «Цей конфлікт стосується всіх нас, тому що агресія Росії проти України є загрозою не лише для цієї країни. Він містить російську мету відновлення СРСР і підірвати мир і процвітання у всій Європі, тому що його метою є повернення територій і сфер впливу, якими раніше володів Радянський Союз», – йдеться у зверненні.

Американська газета The Washington Post зазначає, що візит Обами до Естонії «є сигналом для президента Росії Володимира Путіна, що Балтія – не Україна». Це спробував підтвердити під час спільної прес-конференції з президентом Естонії Тоомасом Хенріком Ільвесом і Обама.

Глава Білого дому зазначив, що те, що відбувається в Україні, – «трагічне».  Це, за його словами, дає «нам можливість свіжим поглядом подивитися на наші зобов'язання перед НАТО». «Перебуваючи в Естонії, я підтверджую нашу непохитну прихильність до захисту наших союзників по НАТО», – додав  Обама. Він також назвав Естонію зразковим союзником НАТО і оголосив про готовність розмістити американський військово-повітряний підрозділ на авіабазі Емарі.

Водночас Обама також зазначив, що Росія «платить велику ціну за свої дії» в Україні через західні санкції і НАТО готове робити більше, аби допомогти Україні захистити себе. Окрім прес-конференції, Обама зустрівся з президентами Литви і Латвії. Пізніше він прочитав публічну лекцію у концертному залі Nordea в Таллінні. У ній Обама розкритикував анексію Криму Росією, окупацію Східної України і додав, що Захід не допустить такого сценарію для своїх союзників. «Напад на одного напад на всіх. Одного дня ви втратили свою незалежність. НАТО не допустить, аби ви її ще раз втратили», – сказав Обама під оплески публіки. Він також зазначив, що дії Росії в Україні ослабляють саму Росію і росіян і додав, що Захід не шукає конфронтації з Росією. Водночас, він кілька разів акцентував увагу на тому, що Україна сама повинна визначати своє майбутнє, без впливу ззовні і залякування.

«День» звернувся до політолога Тартуського університету Кармо ТЮЙРУ (Естонія) з проханням прокоментувати значення візиту Обами для країн Балтії і перспективи розміщення постійного контингенту НАТО:

–  Переобладнання військово-повітряної бази Емарі дасть змогу їй приймати великі військові вантажі. Це – прямий сигнал того, що НАТО має намір посилити свої можливості швидко реагувати на загрози в цьому регіоні.

В Естонії давно є військові бази НАТО, оскільки вона давно є членом НАТО. По-друге, на території Естонії вже давно перебувають наші колеги з інших країн Альянсу. Балтійські країни і раніше зверталися до НАТО з проханням розмістити постійний військовий контингент на своїх територіях. У разі створення бази попереднього складування – запасів пального, військового оснащення та озброєння, контингент НАТО може бути сюди перекинуто протягом доби. Головне, щоб була можливість його прийняти. Її напевно буде створено і це є головним меседжем Обами.

Скоріше за все, на саміті НАТО в Уельсі це буде переформульовано в широкому контексті – «в Східній Європі створять можливість для швидкого реагування».

Як у Естонії розцінюють візит Барака Обами?

– Це перший приїзд Обами до нашої країни. Проте американські президенти бували тут досить регулярно: всі три останні президенти США тут побували.

Барак Обама прибув до Східної Європи, щоб показати присутність Америки в цьому регіоні і її підтримку своїх союзників. Естонію він вибрав для того, щоб… похвалити нас за те, що ми серйозно ставимося до питань безпеки, на відміну від Латвії та Литви. Естонія виконує свої обов'язки з фінансування своєї обороноздатності серйозно. У нас витримується критерій 2% (країни НАТО повинні щороку витрачати на оборону 2% від свого ВВП – Ред.), попри те, що більшість країн Альянсу не виконує цього. Тому приїзд Обами – це позитивний сигнал для нас.

Однак, з іншого боку, його візит можна сприймати і як прихований меседж для Росії: не потрібно думати, що тут може повторитися кримський варіант.

Кроки з посилення можливості реагування повинні скорочувати бажання Росії на подальшу агресію. Але оскільки вона останнім часом поводиться не дуже раціонально, сподіватися на те, що вона перегляне свої пріоритети – наївно. У Росії були,  є і завжди будуть проімперські сили, які бажають відновити минулу велич. На їхню думку, цю велич можна відновити лише через територіальні загарбання. Проблема в тому, – наскільки сильним буде вплив цих проімперських угрупувань на чинну владу. На даний момент їхній вплив є дуже сильним, але оскільки все йде за маятником – він спаде.

– Попри запроваджені Заходом санкції, Росія розпочала відкрите вторгнення до України. Які, на ваш погляд, кроки повинні ще зробити ЄС і США, щоб зупинити Росію?

– Зараз говорять про четверту, фінансову хвилю санкцій, які дуже боляче вдарять по Росії. Чи допоможе це? Я не зовсім упевнений, тому що є різновиди раціоналізму. Є емоційно-раціональна поведінка. Якщо людина або країна думають, що така поведінка дає їм можливість добре себе почувати, то це раціонально. Ми можемо думати, що Росія має відступити під тиском економічних санкцій, бо це дуже боляче. Проте Росія може керуватися емоціями і продовжувати себе вести як і раніше.

Захід: Європа і США повинні визнати факт агресії Росії проти України і почати себе вести відповідно. Вони повинні допомагати Україні якщо не відкритим військовим чином, то, принаймні, фінансово, матеріально і несмертельною зброєю. Допомога для України повинна йти відкрито і в достатній мірі.

Чи розуміють в Естонії і на Заході, що якщо «програє» Україна, то наступними можуть стати країни Балтії?

– Звичайно, є подібні побоювання.  У нас уже  висловлювалися думки, що спочатку – Грузія, потім Україна, після якої будуть країни Балтії. Ці слова багато разів звучали в мас-медіа та естонському експертному середовищі. Усвідомлення того, що такі плани мабуть десь куються – є. Проте наразі всі в Естонії сподіваються і вірять, що ці плани не втіляться в життя.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати