Перейти до основного вмісту

«Європейський вимір»

Як інтелектуали збирали для родинного маєтку в містечку Івниця Житомирської області картини живописців зі світовими іменами
31 жовтня, 12:49

Національний Музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків презентує виставку «Скарби баронів де Шодуар» з колекції Житомирського обласного краєзнавчого музею, яка триватиме до 30 листопада. Це третя виставка з циклу «Європейський вимір», який було започатковано ще 2012 року. Перші дві виставки проекту — «100 шедеврів старих майстрів з дев’яти музеїв України» і «Три шедеври класичного мистецтва з музеїв Італії» — мали величезний успіх й блискуче виконали основне завдання проекту: продемонстрували глядачеві європейські шедеври світового рівня, які належать українським музеям.

Глядач зміг побачити дивовижні зразки світового мистецтва, створені великими майстрами, чиї полотна та скульптури прикрашають експозиції Лувру та Прадо. Для нашої вітчизняної культури зараз дуже важливо затвердити європейський статус державних музейних колекцій, і заявити на міжнародному рівні про те, що наша країна може на рівних вести діалог з кращими західними музеями. Для багатьох українських глядачів такі виставки стануть відкриттям, оскільки широка публіка просто не знає, що у фондах наших музеїв зберігаються шедеври, які при якісній реставрації і за належної уваги стають окрасою виставкових залів й переконливим свідченням європейської культурної спадщини України.

«ПОРТРЕТ ПАТРІЦИАНКИ». ЯКОБ-ФЕРДИНАНД ФУТ

Твори на виставці «Скарби баронів де Шодуар» — зі знаменитої художньої колекції Житомирського обласного краєзнавчого музею. Вибрані твори європейських майстрів походять з колекції родини баронів де Шодуар й з інших зібрань шляхетних сімейств, а також з церков Волині. Організатори стверджують, що всі експонати належать до золотого фонду вітчизняної культури — це кращі твори XVI—XIX століть європейських живописців та скульпторів зі світовими іменами.

«ПОРТРЕТ СТАНІСЛАВА ДА ШОДУАРА». ЖАН-БАТИСТ ЛАМПІ
 

Колекція де Шодуар сформувалася в першій чверті XIX століття, її засновник — Станіслав (1792—1858), інтелектуал з європейською освітою, збирав її для родинного маєтку в містечку Івниця Житомирської області. Онук колекціонера — Іван Максиміліанович де Шодуар (1859—1919) на початку XIX століття перевіз всю колекцію до Житомира, і за рік до смерті у своєму заповіті

1918 року  передав свою колекцію місту.

На виставці глядачі побачать перлини європейського мистецтва: картини італійського ренесансу і бароко, зокрема — шедеври Луки Джордано, Аннібале Карраччі, Бернардо Строцці, Матіаса Стомера, Джованні Баттіста Креспі. Всі твори представлені після ретельної реставрації. Прекрасні вишукані скульптури-алегорії Квінтіліо Корбелліні, чудові й твори знаменитих портретистів: Йоганна Баптиста Лампі, Якоба-Фердінанда Фута, П’єра Міньяра та Александера Росліна, а також пейзажі й натюрморти живописців Голландії та Фландрії — Александера Коземанса, Людолфа Бакхейзена, Віллема ван де Вельде.

«НАТЮРМОРТ ІЗ ВПОЛЬОВАНОЮ ДИЧИНОЮ». ХРИСТІАН ВАН ХЬОЛ

За словами куратора виставки, заступника генерального директора Музею Ханенків Олени Живкової, представлені на виставці шедеври протягом тривалого часу не експонувалися. «Старовинна будівля, в якій розташовано житомирський музей, — колишня резиденція римсько-католицьких єпископів, зараз на капітальному ремонті, а твори колекції гостро потребують ґрунтовної реставрації й уточнення наукових даних, — розповідає Олена Живкова. — Ті зразки, які ми бачимо на виставці, — мала частина чудової колекції, вже підготовлені фахівцями до зустрічі з глядачем, однак решта зібрання гостро потребує уваги до себе. На жаль, художні скарби Житомирського обласного краєзнавчого музею до цього часу були недостатньо відомі в Україні й за її межами, але незабаром двері оновленого житомирського музею знову відкриються. Завдяки копіткій праці фахівців Національного науково-дослідного реставраційного центру України, були відновлені картини старих майстрів, що потьмяніли. Сьогодні Музей Ханенків, який впродовж декількох років дбайливо зберігав безцінну колекцію, має честь представити глядачеві її кращі твори».

Фотоілюстрації надано Житомирським обласним краєзнавчим музеєм

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати