«Критичні ситуації згуртовують»
Як місцева влада, волонтери та держава ремонтують будинки на сході УкраїниСлов’янськ звільнили від «ДНР» на початку липня, але місто досі оговтується від боїв. За даними заступника міського голови Слов’янська Тетяни Малій, із 615 багатоповерхівок пошкоджено 224, постраждали близько півтори тисячі приватних будинків.
Міська влада, як може, допомагає у ремонті — щоправда, ресурсів у неї небагато. Людей зі зруйнованим житлом розселяють по гуртожитках. Державних коштів на відновлення будинків досі не надійшло, влада Слов’янська використовує власні ресурси для ремонту домів. Слов’янськ дотаційний, тому гроші беруть із коштів, які мали йти на розвиток міста. Також допомагають інші населені пункти — наприклад, Скадовськ Херсонської області.
Тетяна Малій зауважила в коментарі «Донецькому прес-клубу»: «У нас створено реєстр для обстеження житлового фонду. Часто робота гальмується через відсутність власників житла. Доводиться через БТІ з’ясовувати, хто є власником». Через брак коштів ремонтують лише багатоповерхівки. У місті чекають на постанову Кабінету Міністрів щодо організації виплат тим, у кого понищене житло. Людям, які ремонтують будинки своїм коштом, радять зберігати чеки, щоб потім отримати компенсацію.
«ЧИНОВНИКИ НЕ ЗАВАЖАЮТЬ І НЕ ДОПОМАГАЮТЬ»
Пастор церкви «Добра вість» Петро Дудник під час окупації Слов’янська бойовиками «ДНР» евакуював звідти сотні людей і завозив у місто продукти. Сьогодні активіст допомагає облаштовувати зруйновані будинки, передусім дахи.
«Після звільнення Слов’янська поїхав туди до знайомих і дорогою побачив руїни, що димилися. Власникам цього житла, родині з дітьми, дали 5000 гривень. За декілька днів з’явилися нові можливості, й ми з партнерами вирішили допомагати у відбудові житла», — згадує Петро Дудник. Наразі закінчується відновлення першого «піддослідного» будинку. Взагалі, капітальний ремонт одного помешкання триватиме близько місяця, активісти робитимуть утеплені дерев’яно-каркасні будинки. Київська компанія навчила волонтерів потрібній технології, благодійники закупили обладнання, і тепер будинки латають. Активісти об’єднують людей для допомоги тим, хто в біді. Волонтери вмовляють жителів сходу лагодити будинки друзям, рідним, «бабці з сусідньої вулиці». Також приїжджають волонтери з різних регіонів. Наразі ініціатива охопила близько ста помешкань — десь вставили вікна, десь закрили діру в стіні (нагадаємо, про подібні ініціативи «День» уже писав у №158 від 28 серпня та №188 від 9 жовтня).
«У самому Слов’янську наче не було війни. Але у віддалених районах міста є зруйновані будинки, — акцентує Петро Дудник. — Місцева влада зацікавлена в допомозі громадянам, але в неї обмежені ресурси. Тож чиновники не заважають і не допомагають. Між нами налагоджена тісна комунікація, вони розповідають, на що нам варто звернути увагу».
Чеська гуманітарна організація «Людина в біді» також допомагає жителям сходу лагодити будинки. Місія проекту діє в Україні з 2003 року, але бої на сході стали для неї викликом — раніше об’єднання захищало права громадян, тепер рятує самих людей у гострих ситуаціях. «Зараз маємо офіс у Слов’янську, де працює близько 30 осіб. Ми охоплюємо північ та центр Донецької області, Попаснянський район на Луганщині, — розповіла голова місії чеської гуманітарної організації «Людина в біді» Айрін Даниш. — Ми опікуємося людьми, які живуть у двадцяти колективних центрах. Також допомагаємо утеплювати стіни, ремонтувати котельні».
До речі, «Людина в біді» співпрацює з Петром Дудником — активісти вибрали 50 домів у Слов’янську, для яких закуплять будівельні матеріали. Чеська організація також активно залучає жителів сходу до ремонту будівель. «Ми стимулюємо людей до праці, й вони реагують на це позитивно. Критичні ситуації згуртовують», зауважила заступник голови місії чеської гуманітарної організації «Людина в біді» Наталія Цеклевич.
Крім цього, «Людина в біді» отримала грант понад мільйон євро від Офісу надання надзвичайної допомоги Агентства США з міжнародного розвитку. Ці гроші підуть на разову допомогу переселенцям і родинам, які їх приймають. Виплата складатиме 300 доларів, кошти отримають 3605 сімей. «Проводити тендери на закупівлю речей, необхідних для внутрішньо переміщених осіб, складно, а так люди самі визначать свої потреби й вдовольнять їх», — пояснила Наталія Цеклевич.
Обрати людей, які отримають допомогу, волонтерам допоможе місцева влада. Гроші передадуть до березня 2015 року. Це буде єдина виплата на спеціальну банківську картку, згодом благодійники перевірять, як люди використали кошти. «Скоро зима, і людям необхідно закупити вугілля, одяг, ковдри, утеплити пошкоджені будинки, — акцентує голова місії Чеської гуманітарної організації «Людина в біді» Айрін Даниш. — Важливо, що ця допомога не тільки для переселенців, а й для родин, які приймають цих людей — їх треба підтримати, бо вони готові страждати самі, щоб виручити інших».
«ДЕРЖАВА МАЄ ЗАРОБИТИ НА ВІДБУДОВУ ДОНБАСУ»
Центральна влада допомагає людям зі зруйнованим житлом, в основному, на папері. Для координації дій чиновників різних щаблів Кабмін ухвалив Розпорядження «Про затвердження плану заходів з організації відновлення пошкоджених (зруйнованих) об’єктів соціальної і транспортної інфраструктури, житлового фонду та систем життєзабезпечення на території Донецької та Луганської областей».
План передбачає фінансування за рахунок резервного фонду держбюджету найважливіших проектів з відновлення житла на сході. Для цього Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства зробило відповідне розпорядження. На вказані цілі хочуть спрямувати 300 мільйонів гривень, але проект ще вивчає уряд. Так само Кабінет Міністрів розглядає проект постанови «Про відшкодування шкоди особам, які постраждали під час проведення антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях».
Президент Всеукраїнської спілки виробників будівельних матеріалів Іван Салій вважає, що держава повинна швидко відбудовувати інфраструктуру — залізниці, мости тощо. «Волонтери працюють, але якоїсь програми з відновлення територій поки немає. А шилом моря не нагріти, — наголошує Іван Салій. — Перше завдання громадськості — спонукати владу і бізнес до ремонтних робіт. Треба відновлювати заводи, лінії електропередач».
За словами Івана Салія, відновлення сходу стане справою тих, хто постраждав, або місцевої влади. Президент Всеукраїнської спілки виробників будівельних матеріалів вважає: «Держава має заробити гроші на відбудову Донбасу. Наша галузь здатна втричі збільшити поставки матеріалів на замовлені об’єкти. Якість матеріалів відповідає європейським стандартам, їх можна доправити в поруйновані міста. Але немає замовника, який це організує. Усе, що ми могли подарувати, давно подарували».
Наразі влада Слов’янська опрацьовує документи щодо десяти будинків із найбільшими руйнуваннями, оцінюються витрати на ремонт. Паралельно міська рада звернулася до Мінрегіону, щоб держава виділила кошти на відновлення цього житла. Раптом пощастить?