Перейти до основного вмісту

Світ жінок — погляд із Швеції

У Музей історії міста Києва триває фотовиставка «Різновіддалені» (Different Distances)
20 листопада, 10:47
ЕЛІЗАБЕТ ТОЛ ЧЕРПАЄ НАТХНЕННЯ З ОСОБИСТИХ СПОГАДІВ, ІСТОРІЙ, ВРАЖЕНЬ І ВІДЧУТТІВ — ВОНА ПРАЦЮЄ У СТИЛІ СЮРРЕАЛІЗМУ / ФОТО НАДАНО ПРЕС-ЦЕНТРОМ МУЗЕЮ ІСТОРІЇ МІСТА КИЄВА

Цей творчий проект створено у співпраці з Посольством Швеції в Україні та Шведським інститутом. Глядач може побачити світ жінок крізь авторську призму відомих мисткинь художньої фотографії — Деніс Грюнcтейн, Юліа Хетта, Мартіна Хугланд Іванов, Юліа Пейроне та Елізабет Тол.

Майже незнайоме нам сучасне шведське мистецтво розкривається з неочікуваного боку, адже всі твори сфокусовано на внутрішньому світі жінок: за задумом організаторів, ми маємо побачити альтернативний всесвіт, населений загадковими та всезнаючими істотами. Ці шедеври створено новим поколінням шведських фотографів, чиї роботи публікуються в міжнародних мистецьких і модних виданнях.

Фотопортрети розміщено в двох залах. Кожен із авторів створює суто суб’єктивне оповідання про жінок власною мовою, цей калейдоскоп із різних  авторських «досліджень». Наприклад, у роботах Деніс Грюнcтейн дуже гармонійно поєднуються жіночність і природа, Мартіна Хугланд Іванова створює відчуття дивовижної реальної та поетичної присутності, а Юлія Хетта надає перевагу романтичним образам... Інші ж автори працюють із екзистенціальним досвідом: Юліа Пейроне вихоплює швидкоплинні моменти, які перебувають поза нашим контролем; Елізабет Тол черпає натхнення з особистих спогадів, історій, вражень і відчуттів — вона працює в стилі сюрреалізму.

Куратор виставки «Різновіддалені», Грегер Ульф Нільсон, стверджує що «фотографи досліджують і пересувають межі реальності. Вони створюють нові захоплюючі середовища. Поняття реальності певною мірою переоцінене, адже реальність не може бути єдиною»...

Важко сказати, чи можна провести певні паралелі між жіночою реальністю в Швеції та нашою реальністю. Із філософсько-етичної точки зору не важливо, де ти мешкаєш, адже вічні цінності універсальні — чому б українським жінкам не ототожнювати себе з героїнями фототворів? До речі, межі кордонів у сучасному світі достатньо умовні, наша молодь досить часто подорожує й добре знає соціум, буденне життя, культуру й навіть субкультуру західного світу. Отже, мета виставки полягає в тому, щоб побачити не іншу країну, а саме інший авторський світ — послухати мову мовчазних світлин... і зробити свої висновки.

Деякі фототвори стануть цілком зрозумілі підліткам, адже на світлинах Юлії Пейроне вони побачать своїх однолітків із жуйкою, і навіть не можна точно визначити, що героїні на фото з далекої Швеції... бо в Україні мешкають такі ж самі пані.  Твори Елізабет Тол стануть нагородою для фотогурманів, бо її чорно-білі світлини багатомовні та іронічні, справді гідні того, щоб експонуватися поруч із шедеврами світового фотомистецтва. Мартіна Хугланд Іванов прагне до створення жіночого портрета-образу серед метушні повсякденного життя, а Юліа Хетта говорить із глядачем мовою вишуканого живопису золотої доби голландського мистецтва.

Експозиція має багато рівнів сприйняття й працює цілісно-універсально, на будь-який смак, тому наш глядач, без сумніву, залишиться задоволений: слід додати, що виставка з успіхом проходила в Стокгольмі (Швеція), Парижі (Франція), Берліні (Німеччина), Вашингтоні (США) та Белграді (Сербія). Маємо вшанувати всю команду з українських музейників і західних кураторів, які подарували нам чудову екскурсію сучасного мистецтва в Швеції.

Виставку можна побачити до 4 грудня.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати