Перейти до основного вмісту

«Потрібен тренд аристократизму»

Видання книжки «Князі Острозькі» — конкретний крок у його створенні. Як і оголошення 2015-го Роком Ярослава Мудрого
16 грудня, 11:23

В Острозькій академії представили науково-популярне видання «Князі Острозькі»

На захід завітали — один із авторів, кандидат історичних наук, доцент Києво-Могилянської академії Ігор ТЕСЛЕНКО, головний редактор видавництва «Балтія-Друк» Віргініюс СТРОЛЬ і ректор Національного університету «Острозька академія», професор Ігор ПАСІЧНИК.

Нагадаємо, що цьогоріч українці спільно з литовцями та білорусами святкували 500-річчя битви під Оршею, в якій об’єднане військо Великого князівства Литовського та Королівства Польського на чолі з князем Костянтином Острозьким перемогло армію Московського царства. Проте видання книжки «Князі Острозькі» приурочено не тільки цій події, а й пов’язано з іншими представниками роду, які обіймали високі адміністративні й військові посади.

«Родовід князів Острозьких дивуватиме не тільки нинішнє, а й прийдешні покоління, тому що з їхньої діяльності та біографій випливатимуть все нові й нові ключові сторінки. Завдяки коректурі книжка легко читається, а вдалі ілюстрації по-особливому підсилюють текст», — зауважив Ігор Пасічник. За словами Віргініюса Строля, мета цього видання — розказати світові про Україну, адже Україну впізнають тільки за козацтвом і Шевченком, а вона багата й цікавими особистостями. «Ілюстрації у виданні здебільшого унікальні, які ніколи раніше в Україні не публікувалися. Це ілюстрації з приватних колекцій, із закордонних архівів. Це фотографії місць пам’яті князів Острозьких — і в межах України, й поза межами нашої держави. Під час роботи випливали такі біографічні відомості, пов’язані з князями Острозькими, про які ще й досі немає спеціальних наукових статей», — зазначив Ігор Тесленко.

До видання було залучено історичні документи й архівні матеріали, зібрані в 26 музеях України, Польщі, Литви й Білорусі. Історичні дослідження ілюструють майже 800 фотографій. Цю працю планують продовжити й видати ще низку книжок, пов’язаних із українською історичною елітою.

Петро КРАЛЮК, перший проректор Національного університету «Острозька академія», акцентує: «Віргініюс Строля під час презентації зазначив, що українці мають два тренди: Тараса Шевченка і козацтво, а ось тренду аристократизму, на жаль, не мають. Схоже, видавництво «Балтія-Друк», яке має литовське походження, хоче заповнити цю прогалину. До речі, після презентації довелося трохи поспілкуватися із паном Віргініюсом. Я йому сказав, що литовська нація, як і українська, на початку ХХ століття була селянською. Утім на відміну від нас, литовці змогли створити свою аристократичну міфологію. Очевидно, це далеко не останній чинник, який допоміг литовцям не лише вибороти свою незалежність, а й стати членом Європейського Союзу. Сподіватимемося, що литовці допоможуть і нам витворити свій аристократичний тренд і книга «Князі Острозькі» буде вагомою цеглиною в цій справі.

До слова, 2015-й газета «День» оголосила роком Ярослава Мудрого, і я це сприймаю досить схвально. Вважаю, що нам частіше потрібно звертатися до символічного світу Київської Русі, який у нас відібрали «братні» сусіди. Київська Русь без жодного перебільшення витворила цікаву цивілізаційну модель, яку ми до кінця не осмислили. Не останню роль у творенні цієї моделі відіграв князь Ярослав Мудрий».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати