«Референдум із вступу в НАТО – цеглина в фундамент національної безпеки України»
Учасники Літньої школи зустрілися з державним діячем Євгеном Марчуком![](/sites/default/files/main/articles/28072015/1marchuk.jpg)
Літня школа «Дня» вийшла на пік свого інтенсиву. Вчора до студентів завітав особливий лектор — Євген Марчук, державний досвід за плечима якого справді вражає. Впродовж кількагодинної дискусії студентів найбільше цікавили питання ефективності «мінського формату», в якому, до речі, Євген Кирилович бере безпосередню участь, діяльності спеціальної місії ОБСЄ, можливості збільшення зони бойових дій та наступу РФ.
«На Донбасі відбувається певний процес формування «анклаву». — відповідає на одне з запитань студентів Євген Кирилович. — Цей конфлікт не можна назвати замороженим, швидше законсервованим, адже він, на превеликий жаль, буде гарячим».
НА ЗАВЕРШЕННЯ ЛЕКЦІЇ ГІСТЬ «Дня» ОТРИМАВ ТРАДИЦІЙНІ ПОДАРУНКИ. ОДИН ІЗ НИХ — ДИПЛОМ ДЛЯ ОСОБЛИВОГО ЛЕКТОРА ВІД ЛІТНЬОЇ ШКОЛИ. «ХОЧ Я І ОДИН, АЛЕ ВСЕ ОДНО РОЗКВІТАЮ», — ТАК ЄВГЕН МАРЧУК ОПИСАВ ЗОБРАЖЕНИЙ НА ДИПЛОМІ СОНЯШНИК
Також державний діяч розповів про те, наскільки українська влада та суспільство розуміє політику Заходу, перспективи України щодо членства в НАТО. Зокрема у цьому питанні, Євген Марчук вважає, що Україні потрібен референдум на вступ в НАТО. «Разом з цим потрібно розуміти, що самого вступу не буде в наступному році, але в нинішнього й майбутнього політичного керівництва буде на руках стратегічний документ. Зараз ця ініціатива в роботі. Думаю з кінця вересня почнеться активна роз’яснювальна робота в цьому питанні серед населення. Але поки що це єдина гарантія нашої національної безпеки та майбутнього. Чогось іншого при такому сусіді, як РФ, — немає. Референдум — це гігантська цеглина в фундамент нашої національної безпеки».
Гість «Дня» також зазначив, що Україні не варто занадто покладатися на світову спільноту, адже сформувався своєрідний різнобарвний міф, наче весь світ має займатися питанням України. «Я з цим зіткнувся восени 2003 року. Тоді була ілюзія, що Будапештський меморандум спрацює. Українська сторона звернулася до Ради Безпеки ООН, але вона не мала прямого відношення до меморандуму. Нам тоді сказали, що Росія теж є підписантом цього документу. Мені, як міністру оборони, тоді було однозначно зрозуміло, що Будапештський меморандум не працює й може бути трансформований в міжнародну угоду, яка буде до чогось зобов’язувати — це ілюзія», — вважає Євген Марчук.
Повну розмову з Євгеном Марчуком читайте у наступних числах «Дня».
Дар’я ТРАПЕЗНІКОВА, Київський національний університет ім. Т. Шевченка:
— Бесіда з Євгеном Марчуком, як на мене, є найзмістовнішою та найгрунтовнішою за весь час нашого перебування у Літній школі. Хоча ми,студенти факультетів та інститутів журналістики, часто в силу професійного спрямування знаємо і розуміємо трохи більше за багатьох наших однолітків, нам все одно важко осягнути усю картину світу. Наш лектор прояснив багато суперечливих та незрозумілих моментів у подіях та явищах, які зараз відбуваються в українському та світовому суспільстві. Величезна подяка «Дню» за можливість поговорити про наболіле з людиною, яка зіграла значну роль у новітній історії України.
Дмитро ПЛАХТА, Львівський національний університет ім. Івана Франка:
— «Мінський формат» переговорів зараз у всіх на слуху. Про ці перемовини щодня, щогодини, щохвилини пишуть і говорять. Утім одна справа — читати аналітичні журналістські матеріали, переглядати різноманітні ток-шоу, перечитувати рефлексії псевдо-експертів у «Фейсбуці», а зовсім інша — поспілкуватися за круглим столом із Євгеном Марчуком, який має безпосереднє відношення до Мінських переговорів. Євген Кирилович відразу і наголосив, що ті ж медіа частенько створюють прецеденти на рівному місці — як наслідок, він роз’яснив і ситуацію, яка склалася у Широкиному, і розповів про 30-кілометрову буферну зону та про інші особливості того, що незабаром обговорюватимуть у Мінську. Лекція з глибинним аналізом від експерта такого рівня була б апріорі корисною не тільки для «літньошколярів», а й для всіх журналістів і решти українців.
Ірина СТЕЛЬМАХ, Львівський національний університет ім.. Івана Франка:
– Розмова з Євгеном Марчуком розпочалась з обговорення нагальних питань, які стосуються Мінських переговорів, місії ОБСЄ в Україні та співпраці України з НАТО. Стратегічне завдання Росії – вивести українську владу на переговори з «керівниками» новоутворень для того, щоб спровокувати внутрішній національний конфлікт. «Якщо нас втягнули до мінського формату, то маємо йти від конкретики, від реалій, які є», – зазначив Євген Кирилович. Також не варто применшувати важливість місії ОБСЄ в Україні. ОБСЄ – не миротворчий контингент. Механізм дії цієї організації – контроль та інформування обох сторін для врегулювання конфлікту. І ведення переговорів з Росією без участі ОБСЄ було б неможливим. Євген Марчук також зазначив про те, що «недостатньо пояснень з боку владних структур тих чи інших дій».
Мар’яна ЧОРНІЄВИЧ, Національний університет «Львівська політехніка»:
– Я вперше мала змогу поспілкуватися з настільки вагомим політиком. До того ж, Євгена Кириловича дуже поважають і завжди охоче слухають мої батьки, тому очікування від зустрічі були особливими. І я дуже вдячна усім, хто організував нам цю лекцію. Розлого, зрозуміло, детально, відповіді на усі запитання, які нас цікавили. Адже наразі в нашій країні відбувається стільки всього, що часто самостійно складно розібратися у цих інформаційних потоках. Наше навчання у школі уже добігає завершення, а на кінець, як відомо, завжди залишають лише найкращих. Тому я дуже рада, що саме зустріч з паном Марчуком стала однією з останніх. Як на мене, гідний підсумок. У нас вже є велике поле для порівняння, тому це спілкування стало дійсно не схожим на інші. Це ніби слухаєш підручник з історії політики Україні. Усім би такі лекції, але не всі такі щасливчики як ми, літньошколярі "Дня".
Катерина САДЛОВСЬКА, Львівський національний університет імені Івана Франка:
– Євген Марчук пояснив особливості політичних умов, у яких нині перебуває Україна. Ми говорили про анексію Криму, конфлікт на Донбасі, реформи в СБУ, світову політику та відповідальність. Сьогодні є проблема безпеки держави, а тому Україна шукає союзників. «Ми прагнемо, аби нам допомогли, і не розуміємо, що те ж НАТО хоче бачити у своєму складі надійних партнерів, а не тих, хто воює. Потрібні не окремі групи, які ініціюють входження до НАТО, а виважений курс на вступ, який очолюватиме державний посадовець, що займатиметься оборонним комплексом і співпрацею з НАТО», – говорить Марчук. На його думку, нині світове товариство і українське суспільство повинні змушувати українську владу боротися з корупцією.
Тетяна ЛІТВІНЧУК, Київський національний університет імені Тараса Шевченка:
- Одна з останніх зустрічей в рамках Літньої школи була надзвичайно змістовною та цікавою. Євген Марчук – експерт практично з усіх найважливіших для нашої країни питань. Особливо цікаво було послухати його думки щодо Мінських домовленостей, адже він – український представник з безпеки в Мінській тристоронній групі. Крім цього, прозвучало багато настанов нам, як майбутнім журналістам, за це велика подяка пану Марчуку та газеті «День» за можливість з ним зустрітись.
Наталія ПУШКАРУК, Київський національний університет імені Тараса Шевченка:
- Зустріч з Євгеном Марчуком розпочалася з його слів, що владні інституції неохоче розповідають українцям, що і чому вони роблять, не аргументують свої дії. Я повністю згодна з цим твердженням. Думаю, що все суспільство прагне цього. Саме такого звітування від політиків не вистачає. Тоді з’явиться і відповідальність політиків перед українцями, бо кожна їхня дія буде перебувати під пильною увагою.
Євген Кирилович повністю володіє ситуацією, що відбувається в нашій країні. На жаль, до слів експертів та професіоналів у своїй справі, з величезним досвідом, наша влада не завжди дослухається. Лише коли суспільство та ЗМІ будуть розуміти, хто має бути при владі та вимагати, щоб ці люди брали участь у прийняття політично відповідальних рішень, ситуація в країні почне змінюватися на краще.
Марта ФРАНЧУК, Національний університет «Києво-Могилянська академія»
- Євген Кирилович Марчук – приклад незламного, твердого та цілеспрямованого політика, який ніколи не сходить із свого єдиного вектору на шляху до змін в країні. Гортаючи сторінки його біографії, насправді починаєш розуміти, якою повинна бути людина, яка прагне бачити свою країну у світлі безпечного та мирного майбутнього. Із уст політика літньошколярі почули багато гіркої правди про ситуацію на Сході, в Криму, таємниць пов’язаних із падінням літака МН17, проте після цього почали розуміти всі деталі того, чому все так сталося. І я вірю, що знання, правда та відкритість, які притаманні Євгену Кириловичу, допоможуть вберегти нашу країну, а Мінські домовленості, в яких він бере участь, справді стануть поворотним пунктом у «законсервованому» конфлікті з Росією.
Випуск газети №:
№133, (2015)