«Розмивання суверенітету»
Експерти «Дня» — про те, які наслідки для іміджу України матиме «туризм» євродепутатів у Крим і рішення Вищого адмінсуду щодо «Аерофлоту»Зовсім недавно українські ЗМІ обговорювали скандал з відвідуванням окупованого Криму французькими депутатами. Це справді був доволі тривожний знак для Києва. Адже ЄС проголосив і проголошує досі, що він не визнає анексію Криму і після початку російської агресії на Донбасі ввів санкції проти Росії та обмеження на контакти з Кримом. А тут попри застереження офіційного Києва та французького МЗС група депутатів однієї із ключових країн євроспільноти таки побувала на цьому півострові.
А як стало відомо, тепер Крим планує відвідати група італійських депутатів. Чисельність делегації складе від восьми до десяти чоловік, очолить групу Алессандро ді Баттіста, член парламентського комітету із закордонних справ. Виходить так, що європейські депутати ігнорують як санкції ЄС щодо Криму, так і застереження Києва, що відвідування півострова коштуватиме їм заборони на в’їзд в Україну.
Щоправда, і до Києва є питання щодо послідовності української політики щодо Криму. Зокрема це стосується того, наскільки Україна, яка вимагає санкцій від Європи, сама дотримується обмежувальних заходів щодо тимчасово незаконно окупованого Росією Криму.
І прикладом такої непослідовності є нещодавнє рішення Вищого адміністративного суду України, який задовольнив касаційну скаргу і скасував рішення попередніх інстанцій про стягнення з російського «Аерофлоту» штрафів за польоти у анексований Крим. Зокрема, скасовано постанови Окружного адміністративного суду Києва та Київського апеляційного адміністративного суду про стягнення штрафів. Загалом Державіаслужба оштрафувала «Аерофлот» майже на 200 млн. гривень в травні цього року. Своїм же рішенням вищий адміністративний суд відмінив один з штрафів на 136 тис. гривень. Окрім того, ще більше викликати здивування, Вищий адміністративний суд дійшов висновку, що «судами першої та апеляційної інстанції не з’ясовані обставини справи, що мають значення для правильного її вирішення»?!
Нагадаємо, що накладати санкції на російські авіакомпанії, які здійснюють перельоти в Крим, Україна почала ще влітку минулого року, слідом за рішенням Європейського союзу накласти санкції за польоти в Крим на російську авіакомпанію «Добролет». Загалом же, за порушення російськими авіакомпаніями повітряного простору над територією АР Крим Державіаслужба винесла 3,493 тис. постанов на загальну суму 475,048 мільйона гривень. Як звітували в Мінінфраструктури раніше, найбільшу кількість справ українська авіавлада відкрила стосовно авіакомпаній «Аерофлот — російські авіалінії» (1,429 тисячі постанов), «Вім-Авіа» — (784), «Трансаеро» — (263), «Уральські авіалінії» — (257) і авіакомпанії «Глобус» — (208).
«День» звернувся до експертів з проханням прокоментувати політичні наслідки рішення Вищого адмінсуду і розповісти, як українській владі покласти край незаконному туризму в Крим європейських депутатів.
«МИ МАЄМО БУТИ ПОСЛІДОВНИМИ ПО ВСІМ НАПРЯМАМ»
Рефат ЧУБАРОВ, народний депутат Верховної Ради, глава Меджлісу кримських татар:
— Я звернув увагу колег, які займаються кримськими справами, на це рішення суду і вважаю це — просто плювок у нашу сторону. Це рішення свідчить про дуже відверту розбіжність у нашій державі у підходах щодо Росії як окупанта. З одного боку ми вимагаємо від світової спільноти посилення санкцій, блокади будь-яких зв’язків з Кримом і водночас своїми рішеннями ми відбілюємо російські підприємства і компанії, які порушують обмеження. «Аерофлот» — це одна з російських авіакомпаній, яка щоденно десятки разів порушує суверенітет України своїми літаками, які літають до окупованого Криму, порушуючи українські закони.
Рішення Вищого адміністративного суду це — удар по суверенітету України із середини і з боку суддівського корпусу, який має захищати закони.
Ці судді, що ухвалили таке рішення, мають негайно покинути свої посади. Зрозуміло, що самі вони цього не зроблять, але як тільки почнеться засідання Верховної Ради, ми, депутати, будемо про це говорити. Це ганьба для України, вони не мали цього робити.
Що стосується нещодавнього візиту у Крим французьких депутатів і тепер новини про те, що туди збираються їхати італійські депутати, все це ланки одного ланцюга. Якщо ми будемо далі залишатися непослідовними, то будуть розмивати суверенітет України, починаючи від візитів окремих депутатів інших країн, потім такими рішеннями українських судів, а потім хтось буде зазіхати ще на інші території нашої держави, що я називаю розмивати суверенітет. Ми маємо бути послідовними по всім напрямам, пов’язаних з нашою політикою щодо відношення до Росії, щодо окупованих територій, які сьогодні контролюються бойовиками.
Як зі всім цим боротися? Думаю, що взагалі РНБО повинно перебирати на себе повну координацію всіх тактичних і стратегічних спрямованих з окупованим Кримом і територіями. Бо при відсутності чіткої координації і власне самої стратегії, державні органи, спеціальні гілки влади, зокрема судова просто йдуть у різні сторони і тим самим руйнують державу.
Звісно, що всі міністерства і відомства мають грати свою роль, але хтось має стукнути по столу. Мені здається, це має зробити президент і дати відповідні доручення РНБО. І має бути якийсь державний орган у хорошому сенсі цього слова цербер, який буде просто ставити на місце цих чиновників, що зарвалися. І таким цербером, який стоятиме на сторожі державних інтересів, має бути РНБО.
«ОКРІМ ТОГО, ЩОБ НАКЛАДАТИ ШТРАФИ, ПОТРІБНО ЇХ СТЯГНУТИ»
Андрій ГУК, старший юрист, адвокат «Marchenko Danevych»:
— Справа в тому, що є дуже багато постанов Державіаслужби про накладення штрафу за кожен окремий польоти в Крим. Тобто, один рейс — один штраф. І ці всі постанови «Аерофлот» оскаржує в суді. Але оскарження постанов їх автоматично не відміняє. Те, що «Аерофлоту» відмовляють в задоволенні позову. означає, що постанова залишається чинною. В даному випадку, по одному із проколів, Вищий адміністративний суд відмінив рішення попередніх інстанцій про стягнення з російського «Аерофлоту» одного із штрафів за польоти в анексований Крим і направив справу на новий розгляд. Всі інші постанови і штрафи залишилися в силі.
У результаті відбудеться новий розгляд справи, але в кінцевому рахунку, «Аерофлот» не зможе скасувати ці штрафи, тому що позови проти авіакомпанії обґрунтовані і підстав для їх скасування — немає.
Інша справа, в тому, що окрім того, щоб накладати штрафи, потрібно їх стягнути. Отримати гроші за накладені штрафи — доволі складно, адже штрафується особа, яка знаходиться в Російській федерації. До того ж, на скільки мені відомо, поки що жоден штраф не був стягнений.
Втім, якщо російські компанії і надалі не виконуватимуть рішень українських судів, пояснює юрист, Державна авіаційна служба може звернутися в Міжнародну організацію цивільної авіації (ІКАО), в якій є процедури скарг. Така скарга від України може призвести до того, що ІКАО дасть певні рекомендації РФ. Також інші країни можуть заборонити переліт над своїми територіями для тих компаній, які літають в Крим. Рано чи пізно, я переконаний, в цю справу втрутиться ІКАО. Україна все таки подасть скаргу в цю організацію.
«РЕАКЦІЯ МЗС І ВСІХ ОФІЦІЙНИХ СТРУКТУР НА ВІЗИТИ ДО КРИМУ ФРАНЦУЗЬКИХ ДЕПУТАТІВ — НАДТО БОЯЗКА»
Андрій КЛИМЕНКО, головний редактор Black Sea News:
— У мене, як і у багатьох, виник подив з приводу такого рішення Вищого адміністративного суду. Теоретично можна припускати, звичайно, що «Аерофлот», який має представництво в Києві, намагався вплинути на судову систему й не пошкодував грошей на юристів, які зачепитися за якісь коми й трактування в кодексах.
Що ми маємо, виходячи із заяви Вищого амдінсуду? Таке формулювання: «суди попередніх інстанцій встановили наявність порушень і правил порядку використання і т.д. Проте, в протоколі наведені правопорушення, але не наведені обставини щодо підтвердження правопорушень». Ця фраза й викликає безліч запитань. Які можуть бути обставини? Літаки літають за розкладом, який є в усіх аеропортах. І це викликає в мене багато сумнівів і підозр.
І якою має бути реакція на очевидні порушення з боку російських компаній, і в даному випадку авіаперевізника «Аерофлоту»? Думаю, що практика, яка склалася сьогодні, щодо окупованого Криму вимагає внесення чи то поправок до кодексів, чи то якогось роз’яснення вищих судових інстанцій, щоб не було ніякої тяганини для винесення відповідних вердиктів. Не можемо ж ми за кожним фактом посилати розвідника-нелегала, який там фотографуватиме й збиратиме паперові докази.
— Як українській владі слід було відреагувати на візити французьких депутатів і сенаторів до окупованого Криму?
— Реакція МЗС і всіх офіційних структур на візити до Криму французьких депутатів - надто боязка. У даному випадку йдеться про те, що ці панове порушили наш кримінальний кодекс, статтю 332-1, що була введена до Кримінального кодексу в квітні минулого року, коли ухвалювали закон про окуповані території. Ця стаття називається «Порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію й виїзду з неї». А це передбачає позбавлення волі на три роки, ті ж дії, здійснені з явною змовою групою осіб або службовою особою з використанням службового становища, позбавленням волі від трьох до п’яти років, а дії, здійснені організованою групою, караються позбавленням волі на термін від п’яти до восьми років. На мій погляд, адекватними мали бути дії: Генеральна прокуратура або прокуратура Автономної Республіки Крим, яка перебуває в Києві, повинні порушити кримінальну справу на цих діячів за цією статтею, оскільки це була організована група, умисне публічне демонстративне порушення. І тут же вимагати їхнього допиту у Франції, у випадку, якщо це неможливо, оголосити їх у розшук Інтерпол. Зробити все, щоб ці люди були викликані на допит, щоб їм було пред’явлене звинувачення. Ось це все було б, на мій погляд, адекватним ходом, щоб і іншим не кортіло, й Україна б тоді показала, що не збирається просто журити або махати пальцем на іноземців, які скоїли кримінальний злочин.
Чому це не робиться? Думаю, що треба поставити питання прокуратурі Автономної Республіки Крим або Генеральній прокуратурі. В усякому разі, депутат Георгій Логвінський не так давно висловив точку зору, що за такий злочин треба порушувати кримінальне переслідування щодо французьких депутатів.
І для цього не треба ніякої політичної волі. Треба просто закони виконувати. Ми маємо факт, коли організована група громадян -депутатів Франції організувала спеціальну поїздку й ще прилетіла на російському чартері на кошти нібито «російського фонду миру». Вони ще й не за свої гроші прилетіли. Це політична корупція, за яку слід карати. Наприклад, як це робиться у Великій Британії. Якщо там депутат летить за чийсь чужий рахунок, то він подає у відставку. Тому й тут треба просто дотиснути цю ситуацію, щоб усі розуміли, що Україна дуже жорстко й активно реагуватиме на подібну ситуацію.