«Де звіт про витрачені кошти?»
У Харкові відкрито кримінальну справу про шахрайство керівника волонтерської організаціїХарківську волонтерку Ярину Чаговець, організатора і голову Фонду «Сестра Милосердя АТО», деякі волонтери і громадянські активісти звинувачують у розкраданні волонтерських коштів, у нецільовому їх використанні та в шахрайстві. На прес-конференції, яку активісти зібрали 6 жовтня, вони говорили про придбання за рахунок коштів Фонду фірмових кросівок для «поранених дівчат», у той час, коли в госпіталі не було дівчат, про зникнення звітів з чеками на сторінці організації, про закупівлі непомірних об’ємів дизельного палива, придбання, нібито для поранених бійців, недешевого цивільного одягу. «Два місяці ми намагалися отримати звіт про витрачені кошти. Проте Ярина відмовилася спілкуватися з тими, хто просив її відзвітувати або звинувачувала перевіряючих у «кремлівській пропаганді» і «дискредитації волонтерського руху». Тому нині питання про її фінансову діяльність розслідує прокуратура», — повідомив відомий волонтер і активіст Валерій Ушаков. За його словами, кримінальну справу про діяльність голови Фонду «Сестра Милосердя АТО» відкрито близько тижня тому.
Сумніви в чесній діяльності глави організації й тих, хто віддавав до Фонду особисті кошти, виникли ще влітку, коли, за словами волонтерів, випадково з’ясувалося, що Ярина не передала родичам загиблих у теракті 22 лютого 2015 року зібрані людьми кошти. Зокрема, за інформацією волонтерів, не отримали грошей сім’ї полковника Рибальченка й старшокласника Данила Дідика, при тому, що харків’яни зібрали й особисто передали Ярині близько 70 тисяч гривень. Батько загиблого Данила Андрій Дідик підтвердив цю інформацію. Провівши ретельніше ознайомлення з чеками звітів, активісти виявили, що разом з потрібними для госпіталю покупками фігурували дорогі костюми й надмірні кількості палива, не збігалися суми надходжень і витрат. Оскільки інформація банківської карти волонтерської організації не є комерційною таємницею, то активісти отримали роздруківки і виявили розтрату у розмірі кількох сотень тисяч гривень.
«Основне наше завдання — припинити безконтрольну розтрату народних коштів. І зберегти довіру до волонтерського руху, — сказала громадський аудитор Наталія Бушменова, яка добровільно займалася перевіркою діяльності організації. — Ярина єдина має доступ до карти й витрачає кошти, що надходять до неї зі всієї України, з-за кордону на свій розсуд. Вона не має права витрачати їх на свої потреби».
Учасники прес-конференції заявляють, що не мають претензій до інших членів організації «Сестра Милосердя АТО», які чесно і самовіддано працюють у госпіталі вже півтора року — на відміну від голови, яка встигла з’їздити на дорогий курорт і в круїз. Активісти виступають за те, щоб відсторонити Ярину від керівництва Фондом і від можливості розпоряджатися громадськими грошима.
Сама Ярина на цю прес-конференцію не прийшла, хоча їй неодноразово висилали запрошення, які зникали зі сторінки організації за кілька хвилин. У відповідь на звинувачення Ярина Чаговець без широкого анонсування зібрала власну конференцію ще 17 вересня і публічно пообіцяла через день до ранку надати всім, хто сумнівається, повний звіт. Проте досі, після трьох тижнів, не виконала своєї обіцянки, нарікають активісти і зокрема — батько загиблого хлопчика Андрій Дідик.
Кореспондентові газети «День» Ярина телефоном відповіла, що не зробила звіт, оскільки на неї «обрушився потік грязі», і це не залишило їй часу для складання документа. Крім того, вона «не вважає за потребу звітувати перед людьми, які особисто їй невідомі своєю волонтерською діяльністю». «Я готова відповісти на всі звинувачення компетентним органам: СБУ, прокуратурі. І на час перевірки я, звісно, зніму із себе повноваження з керівництва нашою організацією», — повідомила Ярина Чаговець, зазначивши, що поки що не отримувала повідомлень від слідчих щодо кримінальної справи. На даний момент глава організації готується до відкриття реабілітаційного центру для бійців АТО в одному з колишніх дитячих таборів у харківському Лісопарку. Також вона повідомила, що збирається подати на активістів, які вимагають її звітів, до суду «за наклеп» і «перешкоди у здійсненні своєї діяльності».