Ліки таки будуть...
Міжнародні закупівлі нарешті стартують. МОЗ підписало договір з ПРООН щодо купівлі медпрепаратів на суму понад 600 мільйонів гривеньНад цим Україна працювала ще з весни. Вперше в історії країни закуповувати медичні препарати будуть авторитетні світові компанії. Про старт такої співпраці МОЗ інформувало вже неодноразово. Так, ще влітку міністр охорони здоров’я Олександр Квіташвілі заявляв, що міжнародникам уже передали закупівлі за сімома національними програмами. Але нещодавно активісти пікетували Кабмін, щоб уряд прискорив цей процес...
Отже, тепер 620 мільйонів гривень до 15 листопада має переказати Україна на рахунки ПРООН. За ці кошти організація закупить препарати для лікування і діагностики туберкульозу, ВІЛ-інфекції, гемофілії типів А або В, вірусного гепатиту В і С та орфанних захворювань. Ніл Вокер, координатор Програми ООН в Україні, обіцяє: одразу ж почнуть перерахувати отримані кошти виробникам, щоб якомога швидше доставити ліки в Україну. За його словами, така співпраця — це перехідна система, яка має допомогти МОЗ удосконалитись та виробити прозору й ефективну процедуру закупівель на наступні роки вже без сторонньої допомоги. Сам договір діє лише на 2015 рік.
Олександр Квіташвілі зазначив: усього на міжнародні закупівлі заплановано винести 12 національних програм на загальну суму понад два мільярди гривень. Наступного року така співпраця має продовжитись, щоправда, громадськості хочеться інших темпів роботи. Щоб все успішно завершилось із міжнародними закупівлями, уряд має швидко підготувати необхідні підзаконні акти. Пацієнтські організації чекають цього вже на найближчих засіданнях Кабміну. За словами міністра, багато часу пішло на вирішення технічних моментів.
«Цей рік — це перехідний період, на 100% передати все у руки міжнародним організаціям ми б не змогли, тому поділили умовно місцеві та міжнародні закупівлі, виходячи з того, що є в країні, що треба закупити максимально швидко, чим можна перекрити дефіцити. Ці фактори були основними. Наприклад, вакцин БЦЖ Україна змогла купити лише 100 тисяч доз, це 10% від потреби, і це сталось не тому, що грошей не було, а замовлення було пізно зроблено, європейські виробники не встигли його виконати. Щоб запобігти проблемі, ми хочемо, щоб закупівлі вакцин у цьому році йшли через ЮНІСЕФ», — пояснив міністр, переконуючи що дефіциту з ліками не буде. За його словами, у серпні-вересні провели тендери за 25 національними програмами, а до 15 листопада мають бути акцептовані решта програм.