Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Чистота співу — чистота життя»

Ці слова стали девізом Міжнародного хорового фестивалю ім. Павла Муравського
09 серпня, 00:00
ПАВЛО МУРАВСЬКИЙ У СВОЇ ПОВАЖНІ ЛІТА (ДНЯМИ ВІДЗНАЧИВ СВОЄ 98-РІЧЧЯ) НЕ ВТРАЧАЄ БАДЬОРОСТІ ДУХУ І ТВОРЧОЇ АКТИВНОСТІ! / ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

Форум утретє відбувся на батьківщині видатного маестро, Героя України — в селі Дмитрашківцях Піщанського району на Вінниччині. До речі, Фестиваль-конкурс ім. Павла Муравського — єдиний в Україні, який проводиться на сільському рівні та відбувається за всіма міжнародними канонами. Нинішній проходив у рамках підготовки до 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка. Фінальним акордом гала-концерту стало виконання зведеним хором (близько 200 осіб) знаменитого твору Кобзаря «Реве та стогне Дніпр широкий» під керуванням метра, якому днями виповнилося 98 років!

Нагадаємо, перший форум був пов’язаний із іменем самого Павла Івановича. На його малій батьківщині відкрито меморіальну садибу-музей легендарного земляка, який у свої поважні літа не втрачає бадьорості духу і творчої активності. Павло МУРАВСЬКИЙ — народний артист України, лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка, повний кавалер орденів «За заслуги», дійсний член Академії мистецтв України, багато років був незмінним керівником хорових капел «Трембіта» і «Думка». Нині — професор-консультант Національної музичної академії України. Його знає і шанує весь світ.

Цьогоріч разом із сім’єю прибув у Дмитрашківці, щоб узяти участь у форумі не тільки як почесний голова, а й активний учасник. У гості приїхали хорові колективи з Польщі, Придністровської Молдавської Республіки й України. Не обминули пісенний фестиваль і шанувальники великого таланту, зокрема голова Вінницької обласної ради Сергій Татусяк. Вручаючи славетному землякові почесну грамоту облради й адміністрації, він сказав: « На Вінниччині ми маємо скарб, легенду, яку маємо берегти і примножити. Я впевнений, шановний Павле Івановичу, що не один рік ми разом будемо проводити ваш фестиваль. Хай надихає вас рідне Поділля».

Павло Муравський активно спілкувався зі своїми земляками, хористами, гостями, а також провів майстер-клас.

— Україна ніколи не збагатіє матеріально, поки не збагатіє духовно, — підкреслив Павло Муравський. — Саме утвердженню духовності має сприяти наш фестиваль. Мрію відновити дзвін на сільській церкві, яка стоїть на найвищому місці в селі. Я звик, що він закликав на радісні події й на сумні... Щиро вдячний усім колективам, які, незважаючи на спеку, приїхали на фестиваль, і в гарній атмосфері ми відзначаємо свято хорового співу. Ще при його започаткуванні мали намір назвати його «Фестивалем якості», адже якість — це те, що диригент цінує у музиці найбільше».

Задум маестро втілився у девізі, який супроводжує фестиваль: «Чистота співу — чистота життя».Саме чистотою співу, виконавською майстерністю відзначалися виступи хорових колективів «Вербиченька», «Стожари», «Червона калина», «Рідня», «Надія», «Райдуга». Із Польщі приїхав хор української національної меншини «Оберіг». Вінниччину представляли господарі — народний самодіяльний хор «Діброва» з Піщанки, народні колективи «Прометей» із Ладижина та хор агрофірми «Ольгопіль» Чечельницького району.

Усім учасникам було вручено дипломи лауреатів, подяки від управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації за майстерність і досконале виконання музичних творів та подарунки від організаторів свята. Цього року ними стали благодійна організація «Фонд імені П. Муравського» під керівництвом Віктора Кирнасівського та благодійний фонд «Батьківська земля».

ВРАЖЕННЯ

Оксана КАЛЕТНИК, керівник благодійного фонду «Батьківська земля»:

— Фестиваль дав нагоду насолодитися чудовими голосами, поринути у глибини співочої творчості нашого народу. А ще я мала можливість поспілкуватися з видатними митцями, які в своїх серцях несуть величну майстерність, власною душею здатні вмістити багатство народної традиції, втілене у мистецтві хорового співу. На мою думку, тріумфально виступив ольгопільський народний хор, яким уже більше трьох десятиліть керує знаний майстер своє справи Валентина Футимська. Чого тільки варті заспівувачі — учасники хору директор агрофірми «Ольгопіль» Павло Каленич та головний агроном Іван Діхтяр! Павло Євгенович деякі пісні й сам заспівує.

Валентина ФУТИМСЬКА, керівник хору АФ «Ольгопіль»:

— Це спекотне літо для нашого хорового колективу сповнене гарних подій. На ХХІ Всеукраїнському фестивалі-конкурсі вокально-хорового мистецтва «Калиновий спів» у Кіровограді (33 колективи, понад дві тисячі учасників) ми зайняли друге місце у номінації «Народний спів». Наш виступ настільки сподобався, що глядачі оваціями вітали ольгопільців. Потім ми брали участь у «Чорнобаївському заспіві». У цьому фестивалі, започаткованому керівником тамтешнього господарства, двічі Героєм Соціалістичної Праці, Героєм України Дмитром Костянтиновичем Моторним (нині йому 85 років), ми зайняли у своїй номінації перше місце. Ми вдячні Павлові Євгеновичу Каленичу, який не тільки постійно підтримує хоровий колектив, а й сам є його безпосереднім учасником. А під нинішній міжнародний фестиваль було написано проект конкурсу серед громадських організацій. Конкурс проводила обласна держадміністрація. Переможці конкурсу отримали на проведення фестивалю 43 тисячі гривень.

Олена ЛУНЬОВА, Дмитрашківський сільський голова:

— Сподіваємося, що щорічний фестиваль імені Павла Муравського сприятиме розвитку «зеленого» туризму. Для цього нам потрібно покращити дороги, будівлі, впорядкувати територію. А в Павла Івановича є ще одна заповітна мрія — записати на компакт-диски до 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка хорові твори на слова поета у зразковому виконанні академічних хорів. Цей проект називається «Пісенний «Кобзар». Побажаймо ж нашому славному землякові довгих років і здоров’я для здійснення всіх його задумів. І чекаємо його на наступних конкурсах у його рідному селі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати