Командувач УПА
На українському ТБ покажуть біографічний фільм про Романа Шухевича
Вночі з 8 на 9 травня о 00:15 у програмі «Арґумент-Кіно» на телеканалі «1+1» – біографічний фільм про командувача Української Повстанської Армії Романа Шухевича «Нескорений» (2000) режисера Олеся Янчука та коментар автора стрічки. Також у програмі – кінотеатральні прем’єри й кінокалендар тижня.
Картину режисера Олеся Янчука «Нескорений» створено 2000 року на кіностудії «Олесь-фільм» за сприяння Українського конґресового комітету Америки й за участю Кіностудії Олександра Довженка.
Друга світова війна понівечила європейську людність. Але ця планетарна катастрофа також зробила виклик досі безправним народам – залишатися поневоленими серед імперій, чи боротися за власну свободу, власну культуру, за свій правічний край. Українські націоналісти розпочали таку боротьбу одразу на два фронти – проти німецьких військ та проти диверсійних загонів сталінського НКВД, а згодом – самотужки проти всієї імперської каральної системи СРСР.
Час дії фільму – 1950-й рік. На чолі Української повстанської армії, що діє в підпіллі, генерал-хорунжий Роман Шухевич, відомий також як генерал Чупринка. Його доля, як і трагічна доля українського національного спротиву російським поневолювачам на Західній Україні – в основі картини «Нескорений».
Постановник картини «Нескорений» Олесь Янчук від початку 1990-х знімає фільми про колись заборонені комуністичною владою для згадування події української історії та ошельмованих її видатних осіб. Зокрема, це фільми «Голод-33», «Атентат – Осіннє вбивство в Мюнхені», про долю провідника українських націоналістів Степана Бандери, а також «Владика Андрей» – про драматичний життєвий шлях митроволита Української греко-католицької церкви Андрея Шептицького.
Травневих днів ми згадуємо тих, хто поклав свої життя, своє здоров’я за нашу свободу часів Другої світової війни. Війни, що має свій особливий «український рахунок». Його усвідомлення непросто й нелегко, повільно приходило до українського суспільства протягом двох із лишком десятиліть Незалежности. І це призвело до того, що українцям доводиться, сказати б, довойовувати Другу світову тепер.
А «Несорений» – про тих, хто послідовно і жертовно боровся за українську свободу ще тоді, в середині ХХ століття. Маємо пам’ятати і шанувати…
Author
Влaдимир ВойтенкоРубрика
Медіа