Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Екскаватором – по історії

На Київщині поруйнували майже 500 квадратних метрів культурного шару пам’ятки археології
09 вересня, 11:24

Про інцидент, який стався 7 вересня, повідомив Ігор Готун, начальник Північної постійнодіючої експедиції Інституту археології НАН України. Пам’ятка розташована на території села Софіївська Борщагівка.

«Колектив працював на розкопі, а за сотню метрів від нього заїхав екскаватор і почав знімати культурний шар. Встигли зруйнувати близько 500 квадратних метрів, — розповідає Ігор Готун. — Поговорили з водієм екскаватора. Той сказав, що копати — розпорядження його керівниці. Він зателефонував їй, ми поговорили, пояснили, що тут — археологічна пам’ятка, не можна проводити земляні роботи. Після цього екскаватор нічого не робив, потім поїхав».

Руйнування культурного шару зупинили, але науковці турбуються, чи вдасться зробити це, якщо такі спроби повторяться. За словами Ігоря Готуна, на території пам’ятки залишилось дослідити кілька ділянок, найцікавіших і найперспективніших.

Заступник голови Софіївсько-Борщагівської сільської ради, з яким спілкувалися археологи, нічого не знав про будівництво, жодних рішень щодо таких робіт місцева влада не виносила. Науковці повідомили про випадок Київському обласному центру охорони і наукових досліджень пам’яток культурної спадщини та правоохоронним органам.

На території пам’ятки, відкритої 1956 року (ще одна частина відкрита 1983 року) свого часу виявили матеріали археологічних культур раннього залізного віку, знахідки та об’єкти давньоруського й післямонгольського часів та козацької доби, вона включена до переліку пам’яток археології місцевого значення. «З 2007 року існує договір між Інститутом археології та Софіївсько-Борщагівською сільрадою. Щороку тут працює експедиція, і трапляються ексклюзивні знахідки, простежуються цікаві особливості», — розповідає Ігор Готун.

Щодо наслідків втручання у культурний шар, археолог акцентує, що дослідникам набагато важливіше знати не про те, що лежить в землі, а як. «Наприклад, ніж, знайдений серед мисок, — це одне, а в когось між ребрами — інше. Відтак інформацію, суттєвішу за саму знахідку, те, що стосується послідовності подій і взаємозв’язків між речами, ми втрачаємо, — констатує Ігор Готун. — І по пам’ятці у Софіївській Борщагівці інформація про те, що і кому належало, на значній площі вже втрачена».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати