Перейти до основного вмісту

Україна об’єднує електромережі з Європою

У Брюсселі укладено угоду між Україною і Європейською мережею системних операторів передання електроенергії (ENTSO-E)
30 червня, 11:08

Від України документ підписав глава НЕК «Укренерго» Всеволод Ковальчук, повідомляє прес-служба відомства. У ньому йдеться про майбутнє об’єднання енергосистем України та Молдови з енергосистемою континентальної Європи. Відповідно до процедури цю угоду мають також підписати Молдова (Moldelectrica) і всі системні оператори, що входять до складу регіональної групи ENTSO-E «Континентальна Європа».

Договір складається з трьох основних частин: каталогу вимог (їх безумовне виконання створює передумови для ухвалення рішення про об’єднання енергосистем); переліку необхідних додаткових досліджень і дорожньої карти. «Підписання угоди — дійсно історична подія, — сказав Ковальчук, — адже воно є відправною точкою для початку інтеграції Об’єднаної енергетичної системи України з європейським об’єднанням».

В «Укренерго» зауважують, що технічно робота в паралельному режимі з ENTSO-E й поточна аналогічна робота з РФ, Білоруссю й Молдовою є схожими процесами. Але в їхній основі лежать абсолютно різні економічні моделі. Зокрема, синхронізація з ENTSO-E вимагає не лише реалізації низки складних технологічних заходів, а й перебудови всього ринку електроенергії в країні й перевежеггя його на такі ринкові механізми, завдяки яким будь-який споживач в Україні зможе імпортувати електроенергію з будь-якої країни ЄС, а будь-який виробник електроенергії — експортувати її кінцевому споживачеві в Європі. Тому синхронізація з ENTSO-E неможлива без повноцінного впровадження в Україні нової моделі ринку електроенергії, розробленої відповідно до вимог третього енергетичного пакету, підкреслюють в «Укренерго».

Під час зустрічі Ковальчука з віце-президентом Єврокомісії Марошем Шефчовичем делегація України представила детальний план майбутньої інтеграції ОЕС України з європейською енергосистемою. Сторони обговорили алгоритм подальших дій з синхронізації енергосистем і впровадження нової моделі ринку.

Сьогодні «Укренерго» оцінює технологічну готовність ОЕС України до приєднання до ENTSO-E в 15%, рівень імплементації й гармонізації українського законодавства з європейськими нормами — в 5%, а наявний рівень інтегрованості систем — у 10%. Через п’ять років, як розраховують в «Укренерго», всі ці показники будуть доведені майже до 100%. Технічно можливий обсяг обміну потужності між ОЕС України і ENTSO-E через п’ять років планується довести з 885 МВт до 2200 МВт і через 10 років — до 4000 МВт.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати