У Вінниці відкопали сейф періоду німецької окупації
У ніч з 20 на 21 серпня вінничанин Олег Суходольський, прогулюючись зі своїм другом в центрі міста, вирішили подивитися, як тривають роботи із заміни теплотраси на вулиці Магістрантській. Коли хлопці спустилися до котловану, помітили залізний предмет, який нагадував ящик. Знахідка зацікавила Олега, оскільки глибина котловану була щонайменше 4 метри. Чоловік викликав поліцію, а вже вранці разом зі своїми друзями-археологами вони почали розкопувати знайдений ящик. Виявилося, що знахідка – це німецький сейф, який очевидно під час бомбардування провалився у підвальне приміщення будівлі, яка розташовувалася на цьому місці.
«Коли знахідку відкопали і підняли з землі, ми однозначно може сказати, що цей сейф часів Другої Світової війни. Так глибоко він опинився у землі тому, що у цій частині міста велися бої. Помітним є чорний прошарок ґрунту, який свідчить, що земля над знахідкою горіла. Можливо, сейф опинився у підвальному приміщенні так глибоко через бомбардування, – висловлює припущення завідувач сектору охорони культурної спадщини управління культури і мистецтв Вінницької ОДА Михайло Потупчик. – На сейфі збереглися німецькі літери, а поруч ми знайшли дві монети окупаційного періоду, що підсилюю наші здогадки. Такі знахідки можуть траплятися у різних куточках Вінниці постійно, адже досі наша земля зберігається багато секретів».
Що зберігається у самому сейфі поки що невідомо. Археологи кажуть, що сьогодні вони доставлять його до Вінницького краєзнавчого музею. Там відчистять від землі й іржі, а завтра у присутності відповідних служб будуть відкривати.
Супроводжуватиме свою знахідку Олег Суходольський та його друзі. Він сподівається, що сейф міститиме документи та предмети, які допоможуть історикам краще відтворити період окупацію у Вінниці, адже досі він містить лише припущення та здогадки, реальних фактів бракує.
«Документи повинні зберегти, адже сейф герметичний, – висловлює сподівання Олег. – Особливо було б цікаво, якби там були списки тих, кого розстріляли чи знищили фашисти у Вінниці. Я не історик і не археолог, але мені не байдуже історичне минуле Вінниці, бо я живу у цьому місті. Радію, що моя банальна цікавість допомогла знайти таку цінну річ. Тому й далі слідкуватиму за долею німецького знайденого сейфу, бо хочу, щоб його не сховали у музейних підвалах, а відреставрували і презентували громадськості».
Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото авторки