У Вінниці вийшов друком топографічний опис населених пунктів Подільської губернії кінця XVIII століття
Унікальне статистичне джерело «Топографічний опис Подільської губернії 1799 року» упорядкував директор Державного архіву Вінницької області, професор Юрій Легун. Книжка побачила світ напередодні Нового року і вже спричинила чималий резонанс серед краєзнавців-дослідників. Адже видання містить демографічні, економічні, географічні та інші характеристики населених пунктів губернії, які дотепер були майже недоступні для дослідників. У книзі вміщені частини, присвячені трьом повітам – Ямпільському, Брацлавському та Вінницькому. Тому упорядник сподівається, що це буде перший том наукового дослідження. І закликає небайдужих істориків з Вінниччини та Хмельниччини долучити до роботи, щоб можна було описати всі населенні пункти, які на той час розміщувалися на території Поділля.
«Книга стане особливо помічною тим, хто тільки береться за написання історії свого села, селища чи міста, – акцентує увагу Юрій Легун. – Адже у ній міститься опис усіх населених пункту Ямпільського, Брацлавського та Вінницькому повітів. Згадується кожне село, вказується, де воно було розташоване, скільки людей, національний склад, які мало економічні особливості (земля, річки, млини, гуральні тощо). Тобто описана вся економіка регіону на межі XVIII-XIX століття. Це фактично портрет тогочасного Поділля, який розкриває певні деталі і допомагає в цілому відтворити соціально-економічна картину в регіоні на межі двох колоніальних періодів – після розпаду Речі Посполитої і на початку переходу до Російської імперії.
За соціально-економічними показниками очевидно, кому на той час належала земля, а хто був кріпаками і рабами. Ситуація кожного населеного пункту, як калька, що відображає устрій на селі, де є землевласник – поляк-католик – біля нього живе ще кілька сімей польської шляхти, очевидно його помічники для забезпечення певного спокою. Також є кілька єврейських родин, які утримують шинки та гуральні, варять горілку і продають її селянам, які зранку до вечора важко працюють на землі».
Книга вийшла друком за кошти обласного бюджету в рамкам з підтримки видавництва книг місцевих авторів. Загальний тираж видання – 300 примірників. У вступній статті проаналізовано історію створення цих описів і визначено їхня значимість як історичного джерела з історії соціально-економічного і демографічного розвитку Подільської губернії на межі XVIII-XIX ст. Тим часом у самій книзі поруч із соціально-економічними показниками можна «виловити» чимало цікавих фактів. Як-от про капелюшну фабрику, яка свого часу існувала у Вінниці. Виявляється, на фабриці шили чотири різних видів капелюшків, в описі вказується ціна кожного виробу і навіть прізвище покупця – хто придбав і за скільки.
Більше цікавих фактів упорядник обіцяє представити вже на презентації книги. Її планують провести у січні наступного року.
Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця