«Проблема морального порядку»
Експерт — про премію в 45 мільйонів доларів для правління НАК «Нафтогаз»30 травня НАК «Нафтогаз України» підтвердила факт надання правлінню компанії 45,6 мільйона доларів премії за виграш суду в «Газпрому» щодо транзиту газу, про що раніше повідомили ЗМІ з посиланням на джерела.
Відповідне повідомлення з’явилося на офіційному сайті компанії 30 травня о 12.43.
«Наглядова рада НАК «Нафтогаз України» прийняла рішення щодо виплати працівникам компанії премій у зв’язку з перемогою у Стокгольмському арбітражному суді в спорі з ПАТ «Газпром» щодо транзитного контракту», — йдеться в тексті корпоративної новини.
Загальний обсяг виплат затверджено на рівні 1% від суми виграшу в арбітражі (4,6 млрд дол. США), він становитиме 46,3 млн дол. США. Із цієї суми буде сплачено податок на доходи фізичних осіб та інші збори на суму понад 9 млн дол. США.
«До переліку працівників компанії, які отримають премію, включено 41 особу, які прямо чи опосередковано зробили значний внесок у досягнення цього результату. Цей перелік не обмежений ТОП-менеджментом компанії, а сума премії залежить від особистого внеску кожного працівника», — зазначають у НАК «Нафтогаз».
«Процес «Нафтогазу» проти «Газпрому» був непересічною подією — як за обсягом вимог російської сторони, так і за його результатом. Адже до цього досягнути такої суттєвої судової перемоги над «Газпромом» не вдавалося жодному контрагентові. Незважаючи на скептицизм, що супроводжував рішення менеджменту компанії на початку арбітражного процесу у транзитній справі, результат процесу є вражаючим. Команда «Нафтогазу» показала високий рівень професіоналізму та відданості», — прокоментувала рішення наглядової ради «Нафтогазу» її голова Клер СПОТТІСВУД.
«2014 року, коли ми розпочинали процес із транзитного контракту, юристи казали нам, що виграти в цій справі неможливо. Текст контракту, який підписали 2009 року, було складено безумовно не на нашу користь. Але, працюючи над цією справою майже чотири роки, ми використали кожну можливість і перемогли. Це важливий етап у війні України за енергонезалежність. Якби не перемога «Нафтогазу» у Стокгольмі за двома контрактами, «Газпром» міг би вимагати борг у сумі, яка була б більшою за половину ВВП України. Я вдячний нашій команді за те, що всі працювали віддано і результативно», — зазначив голова правління «Нафтогазу» Андрій КОБОЛЄВ.
Очікується, що у травні цього року буде виплачено першу частину премій на суму 20,7 млн дол. США (541 млн грн). Ця сума відповідає 1% від обсягу виграшу, вже визнаного у фінансовій звітності «Нафтогазу» за 2017 рік. Решта премії буде виплачуватись протягом трьох років виключно за умови успішного стягнення з «Газпрому» залишку виграшу (2,6 млрд дол. США).
Загальна сума всіх вимог, зокрема зустрічних, в арбітражах щодо купівлі-продажу і транзиту газу у спорах між «Нафтогазом» та «Газпромом» становила 125 млрд дол. США, що зробило ці спори найбільшим комерційним арбітражем в історії.
За оцінкою «Нафтогазу», загальний позитивний економічний ефект для компанії від двох арбітражів склав 85,1 млрд дол. США.
«Спроби «Газпрому» оскаржити результати арбітражу не зупиняють дію винесених рішень», — переконані в «Нафтогазі».
Нагадаємо, торік правління «Нафтогазу» вже отримало премії за виграш першої частини судового спору з «Газпромом». Тоді список премійованих складався з восьми осіб, серед яких — Андрій Коболєв, Сергій Перелома, Юрій Вітренко, Ярослав Теклюк і Костянтин Пожидаєв.
Із 2014 року «Газпром» і «Нафтогаз» судилися у Стокгольмському арбітражі через контракти на постачання природного газу з РФ в Україну і транзит газу через територію України від 2009 року.
22 грудня 2017 року в «Нафтогазі» заявили про перемогу над «Газпромом» за всіма спірними питаннями контракту на постачання газу. Водночас у «Газпромі» повідомили, що суд зобов’язав «Нафтогаз» виплатити суму протермінованої заборгованості в розмірі $2 млрд і відсотки за протермінування.
28 лютого 2018 року Стокгольмський арбітраж задовольнив позов «Нафтогазу» до «Газпрому» про недостатні обсяги транзиту. НАК домоглася компенсації в сумі $4,63 млрд.
За підсумками двох арбітражних проваджень у Стокгольмі «Газпром»має виплатити $2,56 млрд на користь «Нафтогазу».
«Газпром» уже оскаржив обидва рішення Стокгольмського арбітражу і розпочав процедуру розірвання контрактів із НАК «Нафтогаз України».
КОМЕНТАР
Михайло ГОНЧАР, президент Центру глобалістики «Стратегія ХХI»:
— Я не проти того, щоб правління НАК «Нафтогаз» отримало свій 1% від виграшу. Напевно, так варто заохочувати менеджерів державних компаній. Щоб вони не доводили компанію до банкрутства і потім паразитували на цьому. А навпаки — робили компанію прибутковою. Повертали майно. Добивалися необхідних арбітражних рішень.
Але все має робитися вчасно, прозоро і за процедурою. Особливо в умовах, коли суспільство в такому стані, як зараз в Україні. Спочатку гроші від «Газпрому» надходять на рахунок, потім — виплата премії. Але не самі собі. Очевидно, що мають бути внутрішньо корпоративні регламенти, які мають це унормовувати. Оскільки йдеться про державну компанію. Якби «Нафтогаз» був приватною власністю Коболєва — Вітренка, то напевно, і питань не було б.
Думаю, що з юридичної точки зору з премією там все обставлено добре. Але є питання морального характеру. Хоча, можливо, вони ці 45 мільйонів доларів внесуть у Фонд оборони України. Можливо, на ці гроші вони закуплять кілька ракетних дивізіонів, які захищатимуть Україну, чи кілька танкових батальйонів оснастять найновішими «оплотами»... Може, в них високі благородні наміри.
ТОП-менеджемент великих державних компаній має мислити не лише категоріями максимізації прибутків, а й усвідомлювати свою соціальну відповідальність перед країною.
Також очевидно, що у «Нафтогазу» серйозна проблема зі стратегічними комунікаціями з українцями. Не так шкода того 1%, якщо вони повернули державі 2,5 мільярда доларів переплачених «Газпрому», але робити це потрібно гласно, а не тихцем — бо це породжує несприйняття й нівелює всі здобутки.