На виборах можна відмовчатись
Конституційний Суд переніс декларування депутатами та держслужбовцями своїх витрат![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20120321/449-2-4.jpg)
Те, що в розвинутих країнах давно є нормою, у нас прижитися ніяк не може. Уже до першого квітня цього року чиновники мали задекларувати свої витрати й витрати своїх родин. Таке положення міститься в Законі «Про засади запобігання та протидії корупції» (вступив у силу 1 липня 2011 року). Нова декларація вимагає від чиновників звітувати про придбання нерухомості й транспортних засобів, а також будь-яких предметів вартістю понад 150 тисяч гривень. Проте учора Конституційний Суд полегшив життя депутатам і держслужбовцям, визнавши це положення закону неконституційним. Тепер, згідно з рішенням КС, положення набуває чинності на шість місяців пізніше — з 1 січня 2012 року. Прикметно, що ініціювали подання до КС, зокрема, ті, хто й ухвалював цей закон, — представники Партії регіонів (53 депутати).
«На сьогодні Україна посідає перше місце за кількістю ухвалених законів, їх навіть перечитати складно, не говорячи вже про аналіз, — коментує президент Українського юридичного товариства Олег Березюк. — Які б хороші закони не ухвалювали, вони не діятимуть, поки відсутня система стримувань і противаг. За нинішньої ситуації, коли влада зосереджена в руках однієї людини або кількох груп, будь-який закон застосовують вибірково. Ми живемо в неправовій державі, країною керують у режимі ручного управління. Тому яке б рішення КС не ухвалював, без політичної волі в боротьбі з корупцією зрушень не буде. Цей закон має насамперед контролювати посадових осіб, у нас же поки все залишається на рівні декларації. Ми вже знаємо, що приклад реальної боротьби з корупцією — це Грузія. Треба використовувати цей досвід».