Перейти до основного вмісту

«КОРОНА «Дня» — за особисте членство в «Євросоюзі культури»

Оксана ЛИНІВ, диригентка
29 грудня, 17:30

Оксана Ярославівна не перестає бути ньюсмейкером number one від класичної музики в нашій країні. Більше того, вона ним стала уже і в Європі.

Саме завдяки Линів — цього потужного й ефективного посла культури України у світі — наша країна стала набагато частіше з’являтися в позитивному контексті на шпальтах європейських ЗМІ.

Будучи вельми активною, продуктивною, креативною творчою натурою, що весь час прагне розвиватись і рухатись уперед, досягати всіх своїх амбітних цілей, — Оксана Линів не зупиняється ні на хвилину, курсуючи між Європою і Львовом. У страшний для всіх рік, вона випускає серйозні, глибокі й талановито зроблені проєкти і програми, стимулюючи тим самим всіх інших навколо себе на подібний темпоритм. Своєю манерою вести творчі справи із Європи вона теж везе нам важливий і ефективний досвід: точності, динамічності, технологічності і перфектності виконання.

Тож, з таким підходом, крута новина не забарилася: в 2021 році на Байройтському оперному фестивалі за диригентським пультом вперше стоятиме жінка: честь відкривати Вагнерівський фестиваль наступного року прем’єрою «Летючого Голландця» отримала саме українська диригентка Оксана Линів, яка стане першою жінкою-диригентом в 145-літній історії Байройтського театру. Звісно, ця звістка сколихнула весь культурний світ, тим паче, керівниця фестивалю і правнучка композитора Катаріна Вагнер до останнього тримала в таємниці ім’я диригентки, як головну оперну інтригу року, яка є революційним прецедентом зламу гендерних стереотипів.

Цього ж року Маестра Линів отримала одну з найпрестижніших оперних премій Європи — Премію «Краща диригентка року 2020» за версією Oper! Awards.

Працюючи з найбільшими оперними театрами та відомими оркестрами у всьому світі, цього складного року Оксана Линів встигла блискуче дебютувати у Філармонії Люксембургу з концертом L’Allegria на запрошення та за участі зіркового тенора Роландо Віллазона та в Державній опері Франкфурта  з оперою В. Белліні «Пуритани».  

Про її дебют з симфонічним оркестром Баварського радіо  в Мюнхені, Sьddeutsche Zeitung написала: «З симфонічним оркестром Баварського радіо в мюнхенському Herkulessaal Оксана Линів показує, чому вона є однією з найбільш затребуваних диригентів у світі. Як той дервіш, танцює Оксана Линів тарантелу у Herkulessaal в Мюнхені. Струнка молода жінка в чорному брючному костюмі із золотим поясом кружляє у ритмі розкутої музики, розпалює її, жестами формує кожен мотив та кожне гармонічне піднесення. В прямому ефірі вона диригує фіналом найпопулярнішої симфонії Фелікса Мендельсона «Італійська». За нею — порожній зал, перед нею  — оркестр BR, граючий і без того стрімкі пасажі та віртуозні повтори нот майже до межі людських можливостей. Вона ніколи не ставить в центр власне его, любить швидкі, гнучкі темпи, часто виявляє сліди болю навіть у найвеселіших місцях і прагне до ясності, в якій тонкі тіні завжди розповідають про таємниці, помилки, трагедії».

В листопаді відбулася ще одна знакова подія у світі  сучасної академічної музики за участю Линів: концерт-портрет композиторки Софії Губайдуліної в Золотому залі Віденського Musikverein, в якому прозвучала світова прем’єра твору «Гнів Божий» у виконанні Віденського симфонічного радіо оркестру.

Паралельно з блискучою міжнародною кар’єрою Оксана Линів невпинно продовжує опікуватись високою музичною культурою в Україні. Цього року вона реалізувала зі своїми однодумцями та українськими колегами по мистецтву грандіозний проєкт-коллаж 11 століть українського музичного мистецтва — «Ковчег Україна: Музика» за підтримки УКФ. Ще один важливий проєкт за підтримки УКФ — перший документальний проєкт від Молодіжного симфонічного оркестру України / YsOU «Чому нове покоління грає музику минулого», в рамках якого було знято 4 документальних фільми та записано музичну програму з творами Лятошинського, Станковича та Бетховена, — Оксана здійснила  в якості диригентки та творчої керівниці.

Наразі, Линів разом із симфонічним оркестром INSO-Lviv та Львівською чоловічою хоровою капелою «Дударик», аби створити українцям настрій у важкий час пандемії записує у Львові відеоверсію Різдвяного концерту  LvivMozArt 2020 в греко-католицькій церкві Св.Андрія. З фантастичною програмою, в якій прозвучать: уривок з Різдвяної ораторії І.С. Баха, Kyrie eleison В.А. Моцарта, Романс для скрипки з оркестром Л.В.Бетховена (соло на скрипці — Андрій Мурза), уривки з Різдвяної ораторії К. Сен-Санса, а також оригінальна Щедрівка «Ой з учора до вечора» сучасного  українського композитора  Івана Небесного та прем’єра різдвяного твору «Нова радість стала» композиторки Марії Олійник.
 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати