Перейти до основного вмісту

До зустрічі на концертах

Співачка Оксана Муха – про перший тур на Схід і благодійні концерти на підтримку поранених воїнів
08 листопада, 22:08
Фото «Дню» надала Галина ГУЗЬО

«В артистів наразі знову вимушена концертна пауза… Але вже днями очікуйте моїх анонсів на Різдво. Бережіть себе та рідних! До зустрічі на концертах», – отакий допис кілька днів тому зробила на своїй ФБ-сторінці лауреат Гран-прі І Міжнародного конкурсу українського романсу імені Квітки Цісик, переможниця проєкту «Голос країни»  2019 року (тренер – Дан Балан), заслужена артистка України співачка і скрипалька Оксана Муха.

Але, якщо відверто, то, як на мене, Оксані Мусі і без теперішньої «червоної» зони в Україні потрібен відпочинок, бо кілька останніх місяців вона дуже активно концертувала – і у Німеччині (Дюссельдорф, Мюнхен), і на Сході України (Маріуполь, Краматорськ, Сєвєродонецьк), і відразу ж опісля Сходу у Луцьку, Рівному та Житомирі. 

Одначе мені все ж хотілося розпитати Оксану Муху передусім про тур на Схід, позаяк він – перший такий для артистки. Тим більше, що відбувся з нагоди Дня захисників і захисниці України, а повезла на Схід Оксана програму «Найгарніші пісні України».

«Програма та, що відповідає мені, моїй творчості – це є та українська пісня, яка витримана роками, – розповідала напередодні туру Оксана Муха. – Це народні й авторські пісні, які, 100 процентів, на Сході знають. Якщо навіть і не співають, то просто їх відчують, згадають і почнуть підспівувати – «Черемшина», «Я піду в далекі гори» Івасюка, «Коханий» Білозора, «Два кольори» на слова Павличка. Також це пісні, які мені вдалося заспівати на «Голосі країни» – «Шуміла ліщина», «Ворожка». Одне слово, це та українська пісня, яка насправді має для нас дуже велике значення, яка десятиліттями, століттями, без допомоги державних мужів, радіо і телебачення, все-таки є – жива і співається».

Також Оксана розповідала,  як складно було організувати тур на Схід: «Ми шукали організаторів, які були б готові зробити такий тур. Зголосився один – компанія зі Львова BIGSHOW Agency».

Оксана Муха дякувала й ювелірній мережі «Камея» з Івано-Франківська, яка підтримала концерти на Сході, тому що це дозволило встановити лояльну ціну квитка, максимально прийнятну для середньостатистичного українця. Квитки на концерти Оксани Мухи у Маріуполі, Краматорську і  Сєвєродонецьку коштували від 240 до 420 гривень, що удвічі дешевше, ніж у Львові, і утричі дешевше, ніж у Києві: «Ми не ставимо захмарних цін, але при цьому ми приїжджаємо з чудовими музикантами, з живим звуком! І я сподіваюся, що люди просто відчують, як це чудово – бути в єдності, бути разом, в чомусь дуже гарному».

А тепер, власне, розмова з Оксаною Мухою про те, як перебігали гастролі на Сході.

Чи справдилися ваші сподівання?

– Мої сподівання навіть перевершені! Зустрічі були неймовірні. Зали співали. Зали були щасливі. Було відчуття єдності, якого так бракує на Сході. Це було дуже красиво. Найкращій концерт був у Сєвєродонецьку. І в  Маріуполі теж був хороший концерт. В Краматорську було трошки менше людей. Але глядачі емоціями не поступалися. І дуже цікавим було те, що у всіх трьох містах приходили пластуни. На перший концерт прийшов станичний Маріуполя. Він сконтактував з пластунами Краматорська і Сєвєродонецька, і до нас на концерти приходили пластуни і з їхніх станиць. Це було надзвичайно зворушливо. Також були воїни. У Краматорську вони були в цивільному, і ми не знали, де саме вони сидять. Ми були трохи розгублені, бо не бачили їх. А вже в Сєвєродонецьку воїни прийшли у формі. Багато хто – з прапорами. І це було свято душі. І свято українства. Родинності, єдності. Переглядаю фото з концертів… Це просто фантастично!

Чи робите висновки після цього туру, а він у вас – перший такий, що ще поїдете на Схід?

– Мушу сказати про те, що в Маріуполі нам хотіли зірвати концерт. За день до виступу, об одинадцятій годині вечора, підрядник, який мав підключати апаратуру, сказав, що не може це зробити, бо їде на якусь іншу роботу – нібито приїжджає Володимир Зеленський. Президент у ті дні справді був на Сході, але чи наш підрядник супроводжував його заходи? Не впевнена... Також, наприклад, нам розповідали, що не дали в касу квитків. Хоча насправді у касі квитки були від самого початку, тобто відтоді, як наші концерти анонсувалися. Але люди у касі квитків не могли купити, тому що касири їм говорили, що квитків на Муху нема! І що квитки можна купити тільки онлайн. А далеко не всі це вміють зробити.

Саботаж…

– Так. Але концерт відбувся. Ми за лічені години, уночі знайшли інших підрядників. Тобто вийшли з положення. Звичайно, нові підрядники не були такі професійні, як би нам хотілося, але вони мали величезне бажання допомогти. І команда дала собі раду. На всі 200 відсотків!

Можливо, щось співали поза планом, поза наперед складеною програмою?

– Коли дізналася, що будуть пластуни, то виконала «Бий, барабан» («Коли у путь». – Т. К.). Зал підхопив. Ми разом співали приспів. Люди пританцьовували на кріслах. Були шалені аплодисменти. І це було дуже зворушливо. Звичайно, завершували ми всі виступи «Червоною рутою» Володимира Івасюка. Зал стояв і не припиняв аплодувати. І я відчувала, що в людей був культурний шок. Адже зазвичай приїжджають до них артисти з мінусовою фонограмою. І нема тієї енергетики, яку даємо ми. Тому й говорю: ніколи пісня не звучатиме так, як завтра, а сьогодні так, як вчора.  Мої музиканти малюють свої барви кожною нотою. Я – також. Тому й пісня кожного разу звучить по-новому. І ця суміш енергії, суміш любові і радості, суміш музики і творчості перевершує всі сподівання людей, що були в залі. Я бачила це на власні очі.  

Чи мали, Оксано, час поміж концертами, щоби погуляти містами? Чи, можливо, мали зустрічі у військових частинах?

– Так, ми відвідали Луганську область – були в Лисичанську. Там мали надзвичайно теплу зустріч із захисниками та захисницями із рідної, легендарної, 24-ої бригади імені Короля Данила. Годинку я для них поспівала. Потім ми спілкувалися. Було близько 60 військових. Встигли також трішки побачити, як виглядають міста… Але дуже сумно  бачити, як виглядають села, приміром, за Лисичанськом. Це убога частинка України. Як вони могли так сліпо любити колишню владу – із золотими унітазами і батонами? І у всіх сателітні антени досі налаштовані на російське телебачення. Дуже сумно, бо дуже важко достукатися до людей, які не готові і не хочуть приймати реальностей.  Вони журяться і самі не знають, за чим. І дуже прикро, що тим українцям, які там є, а їх – не дуже багато, доводиться вигризати своє, українське, серед населення, яке далі вболіває за агресора.

Як би ви, Оксано, сказали на підсумок про гастролі на Схід?

– Кожен має свою зброю. Військові нас відстоюють там. А ми, кожен на своєму місці, маємо захищати Україну своїми талантами і переконаннями. Мені приємно було бути на Сході і зшивати пісенними нитками нашу націю. Я горда за нашу націю.

Ще б хотіла поговорити з вами про благодійні концерти у Сполучених Штатах Америки – на підтримку фонду, що реабілітує поранених наших воїнів. Ну бо ж таких концертів у вас було аж тридцять!

– Почну з самого початку. Ірина Ващук – це українка, яка живе в Америці. Має там сім'ю. Вона спортсменка, бігунка. Її брат, коли почалася війна Росії з Україною, був дуже сильно травмований. Іра забрала його до себе на лікування. Тоді ж заснувала фонд Revived Soldiers Ukraine. І почала привозити до Америки дуже важкохворих і важкопоранених. Американські лікарі безкоштовно їх лікували, робили операції, а ми збирали кошти на те, щоби покрити витрати на медикаменти і на все інше потрібне. Тобто українським військовим американські лікарі йшли назустріч. А потім Ірина зрозуміла, що проживання і реабілітація наших хлопців після операцій у відповідних центрах в Америці – це дуже дорого. Тому всі кошти від наших концертів, також – кошти донорів вклала у реабілітаційний центр Next Step Ukraine, котрий відкрили в Ірпені під Києвом. Фонд придбав власне приміщення (цього року було відкриття). Тепер ми вже не платимо оренду, а перед тим ми два роки сплачували. Реабілітаційний центр Next Step Ukraine – це калька з аналогічного американського проєкту. У нас такі ж тренажери, як в Америці. Реабілітологи стажувалися в Америці, щоби набути досвід. І сьогодні це – найкращі реабілітологи в Україні. Ірина купила дві квартири, де військові можуть безкоштовно жити. А ще – віддала їм свій будинок, відповідно його переробивши, щоби можна було заїжджати на візках. Є людина, яка готує їм їжу. Є люди, котрі прибирають. Також є спеціально навчена обслуга, котра допомагає хлопцям доглядати за собою. Тобто ті воїни, котрі потрапляють до Іриного фонду, мають абсолютну опіку. Абсолютну! Щодо моїх благодійних концертів, то ми їх робили в Америці для української діаспори, яка нам допомагає. Є постійні донори, котрі виділяють допомогу щомісяця. А є такі, що долучаються до допомоги саме на благодійних концертах. Проводимо ми й аукціони. Приміром, Роксоляна Шимчук нам дала своє фантастичне намисто з вулканічного каменю, зі зґардами, яке ми продали за чотири з половиною тисячі доларів. А це – вартість одного протезу. Також художник Микола Струс для всіх останніх турів малював картини, які ми продавали. Не пригадую загальної суми, але останню роботу ми продали за шість з половиною тисяч, що є дуже хорошою ціною. Тобто до нас на концерти люди вже приходять прицільно – щоби щось купити на аукціоні і фінансово підтримати військових.

Яку саме отримують допомогу наші військові?

– Протезування кінцівок, відновлення зору, іноді – пластику. Часом ідеться про переробляння культі для протезування (хірургічне втручання).  І ми дуже хочемо, щоби пішов розголос – і про фонд Revived Soldiers Ukraine, і про центр Next Step Ukraine. Щоби військові знали, куди звертатися. Тому що дуже часто ми гучними фразами відправляємо хлопців на передову, а коли вони повертаються понівеченими, їм ніхто не говорить, куди звертатися. Дай Боже нам триматися на плаву, акумулювати кошти, щоби наші воїни були достойно реабілітовані. І я дуже тішуся, що є така Ірина Ващук, яка сама собі вирішила, що вона це зробить, і зібрала тепер масу волонтерів по всій Америці – нас всюди підтримують наші чудові українці.

P.S.

Поки інтерв’ю з Оксаною Мухою готувалося до друку, на ФБ-сторінці співачки з'явилася така інформація: «Для володарки титулу «Голос країни», заслуженої артистки України Оксани Мухи Різдвяні концерти – уже добра традиція. Зима 2021-2022 не стане винятком – співачка готує нову святкову програму «Радуйся!». У Львові 25 грудня відбудуться два концерти на сцені Національного драматичного театру ім. Марії Заньковецької – о 17:00 та о 19:30. Лейтмотивом нової Різдвяно-новорічної програми Оксани Мухи є, власне, Радість і Світло Різдва. «Я щороку чекаю Різдвяної зустрічі з львів‘янами, для мене це вже – традиція, без якої не уявляю Свят, – каже співачка. – Ці концерти наповнять нас усіх Радістю – радістю народження Христа, радістю пісенною! Ті колядки та щедрівки, які я зібрала у цій програмі, сповна розкривають головний зміст Різдва і промовляють до нас: «Радуйся, людино! Син Божий народився!».

«Щедрик», «Тиха ніч», «Бог ся рождає», «Добрий вечір тобі», «На небі зірка ясна засяла», «Народився Бог на санях», – це тільки частина із тих колядок, якими Оксана Муха та її музиканти радуватимуть слухачів на своїх святкових концертах. Також у програмі – давні і мало знані щедрівки. А спеціальним гостем вечора стане колоритний музично-театральний етногурт зі Львова YAGODY.

Концерти Оксани Мухи «Радуйся!» 25 грудня у Львові – чудова нагода наколядуватися у теплому колі тих, хто любить, шанує і береже українську Різдвяну традицію. Й у дружній, єдиній атмосфері зарядитися Добром, Світлом та Радістю на всі прийдешні Свята!».

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати