Перейти до основного вмісту

У Львові відкрилася «Різдвяна містерія» художника Петра Сипняка

26 грудня, 13:20

«Різдвяна містерія» – під такою назвою у Львівському Палаці мистецтв (у PM Gallery) відкрилась виставка відомого львівського художника, доцента кафедри дизайну університету Короля Данила Петра Сипняка.

Народного художника України Петра Сипняка по праву вважають у Львові візитівкою різдвяного настрою, адже на багатьох його роботах зображений наш традиційний український Вертеп. Він, можна сказати, оспіваний  художником в усіх його проявах і в особливій «сипняківській» манері. Цього разу на виставці представлено тридцять шість робіт художника, й на більшості з них – Вертеп: в різних місцях, в різну пору доби, на фоні різних церков і з різними персонажами, але неодмінно центром кожної картини є Різдвяна Зірка, з якою ідуть колядники і яка зігріває кожного, хто оглядає ці картини.

«Тема Різдва мені дуже близька, – каже художник, – адже я народився в селі недалеко від славного міста Галича і з раннього дитинства ходив колядувати, засівати на Старий Новий  рік, ходив з вертепом. Донині пам’ятаю які тоді великі були сніги, як це було цікаво. Заходив до родичів, сусідів і завжди повертався з повною торбою гостинців – горіхів, яблук… Згодом, коли пішов до школи, не так усе було просто:  колядувати забороняли,  ходити з вертепами забороняли. Вчителі, директор школи ходили по селу й ганяли колядників. Бувало, що й міліція приїжджала, але, незважаючи на ці заборони, традиція жила. Ці спогади живуть в мені дотепер і якось органічно вписуються в ці картини. На виставці представлені роботи за два останні роки. Сьогодні, презентуючи їх, хочу щоб люди відчули той дух Різдва і ті традиції, які у нас збереглися: колядування, вертепи, зимові різдвяні вогні»…

Свій перший вертеп художник намалював ще тридцять років тому після вечорниць, які побачив на сцені заньківчан.

«Усі мої вертепи – із Зіркою, – каже Петро Сипняк, – бо вона мусить бути, це ж як основний елемент вертепу. Ну, а далі я викладаю на полотно уже всю свою фантазію. Тематика ця вдячна, бо ж нема чітких меж, у яких костюмах йде вертеп чи скільки людей має бути. Можна зобразити і кілька Звіздарів, і Трьох Царів. Коли тільки вертепи починалися і не було костюмів, то брали покривало чи полотно, а на голову вирізали корону. Важливо було мати з собою шопку.  Завжди у вертепі був Циган, і я його скрізь малюю зі скрипкою. Обов’язково має бути Жид і Чортик».

Помилуватися Жидами, Царями, Чортиками і Циганами Петра Сипянка у Львівському Палаці мистецтв  можна буде упродовж усіх Різдвяних свят, адже виставка експонуватиметься до 23 січня.

ДОВІДКА «ДНЯ»

Петро Сипняк народився у 1959 році в селі Лани на Івано-Франківщині. Закінчив Львівський державний інститут прикладного та декоративного мистецтва (1985). Член національної спілки художників України, співзасновник «Клубу Українських Митців», Заслужений художник України (2002), Народний художник України (2014). Лауреат обласної премії в галузі культури, літератури, мистецтва, журналістики та архітектури ім. І. Труша (2018).

З 1982 року Петро Сипняк  бере участь у художніх виставках в Україні та закордоном: у Франції, Чехії, Німеччині, Болгарії, Словаччини, Польщі, Бельгії, Італії. Автор більше 35 персональних виставок. Роботи митця знаходяться у музеях Львова, Києва, Запоріжжя, Дніпродзержинська та численних приватних колекціях в Україні та закордоном.

Він належить до когорти львівських митців, які продовжують традиції та культуру міста. Впізнаваний своєю технікою та стилем виконання живопису.

Йосип МАРУХНЯК, Львів, фото автора

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати