Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Вінницький архів представив газетні публікації сторічної давності

24 січня, 11:44
Фото надано авторкою

До Дня Соборності Державний архів Вінницької області представив документальну онлайн-виставку з газетних публікацій 1919, 1942 та 1991 років. Експозиція висвітлює знакові події столітньої давності, що заклали підвалини  незалежності української держави – від бою під Крутами до проголошення Акту Злуки, за яким землі Західної та Наддніпрянської України об’єдналися в єдину соборну державу.

Окремим блоком представленні публікації про відзначення «Самостійності і Соборності України» за часів окупації під час Другої Світової війни та незалежності України. Ознайомитися з історичними експонатами виставки можна на сайті архіву, в рубриці «Документальні виставки».

Як розповідає архівіст відділу інформації та використання документів Державного архіву Вінницької області Олена Ількова, традиційно до Дня Соборності презентує нову експозицію. Торік експозиція була присвячена вихідцям з Галичини, які служили у лавах Галицької Армії та Дієвої Армії УНР. Їх архів презентував вперше. Унікальність кожної справи в тому, що вона містила фото стрільців з Галичини, які прийшли на підтримку Армії УНР, але повернутися назад більшість із них вже не зуміли. Цього року архівісти вирішили поділитися з громадськістю газетними фондами, поділивши їх хронологічно на три блоки. Перший представляє публікації 1919 року, другий – видання 1942-го, а третій – присвячений 1991-му.

«Українська революція 1917–1920 років зробила реальністю мрію багатьох поколінь українців про обєднання в єдину соборну державу. 22 січня 1918 року Центральна Рада оприлюднила Четвертий Універсал, яким було проголошено незалежність України. Через рік, 22 січня 1919 року, з’явився Універсал Директорії УНР (більш відомий як Акт Злуки) про возз’єднання Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки в єдину Соборну Україну. 24 січня 1919 року  було ухвалено закон про святкування 22 січня як Дня проголошення самостійності України. З січня 1999 року цей день офіційно відзначався як День Соборності України, – нагадує Олена Ількова. – Відтак наша експозиція відображає, як преса супроводжувала і описувала ці події. Для цілісної картини ми запропонували до перегляду як всеукраїнські видання, так і місцеві. До прикладу, в газеті «Селянська громада» подається звернення до українського народу «Від Правительства Соборної України» (газета за 28 вересня 1919 року), публікується присяга Директорії та війська УНР на вірність Українській державі (19 жовтня 1919 року), подаються звернення Уряду УНР до народу».

Привертає увагу замітка газети «Україна» за 19 січня 1919 року, в якій є оголошення про доленосну подію 20 січня на Софійській площі у Києві. У ній, зокрема, йдеться: «В понеділок, 20 січня, в 11 год. дня на Софійській площі відбудеться урочисте проголошення акту про злучення Східньої і Західньої Українських Народніх Республік. Після цього Директорія разом з представниками Галичини відбуде до міського оперного театру для відкриття Трудового Конгресу». Не менш цікавими є публікації у місцевій пресі під час окупації. Газета «Вінницькі вісті» від 22 січня 1942 року описує святкування 24-річчя проголошення Самостійності України. Крім того, лунає заклик до усіх вінничан на честь  віддати свій одноденний заробіток до стипендіального фонду молоді. Аналіз основних аспектів й теоретичного осмислення незалежності й соборності України простежується у пресі 1991 року. Зокрема, розглядаються шляхи розбудови соборної України у сучасних умовах та перші розчарування від «політично приречених декларацій».

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати