Перейти к основному содержанию

Великої війни не буде

07 июля, 00:00
Заяви спеціального посланця США Річарда Холбрука, котрий повернувся учора після тижневої місії з Югославії, свідчать: загрозу великої війни на Балканах, яка могла б відбутися за участю Сполучених Штатів і НАТО знято, принаймні на видиму перспективу.

Зокрема, урядом США переглянуто попередню позицію щодо необхідності безумовного виведення підрозділів югославських військ та каральних поліцейських частин із Косово. Тепер Холбрук заявляє, що виведення військ і «переговори стосовно зміни статусу цієї провінції у межах Югославії потребують попереднього припинення кровопролиття».

Таким чином Сполучені Штати поступилися перед аргументами югославів, побоювання яких зумовлено тим, що негайне виведення військ могло б означати встановлення албанського контролю над провінцією, в якій кожні 9 чоловік із 10 — албанці, а приналежність до Югославії перетворилася б на чисто номінальну.

Зміна позиції США зумовлена не в останню чергу тим, що позиції албанських лідерів краю дуже різняться між собою. Холбрук зазначив, що «політичний процес у Косово деградував, оскільки місцеві албанці довгий час не мали легітимних політичних структур». Спостерігачі відзначають надмірну персоналізацію албанської політики в краї, і така політична недорозвиненість надзвичайно зашкодила місцевим албанцям. Один із дипломатів пожартував, що оскільки Холбрук не мав єдиного представництва албанців, із яким він міг би домовлятися й куди міг би телефонувати, і це визначило позицію звиклих до сервісу американців.

Ймовірність виникнення великої війни може зрости лише у випадку, якщо в конфлікт у тому чи іншому вигляді буде втягнуто Албанію. Проте навряд чи нинішній уряд цієї країни, потерпаючої від нестатків і заворушень, відважиться на усвідомлені кроки в напрямку до ескалації.

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать