Перейти к основному содержанию

Стронцій, як добавка до раціону

14 июня, 00:00
Населення Житомирщини приречене на радіоактивну «дієту» Валерій КОСТЮКЕВИЧ, «День»
Житомирська область

I через 12 років після аварії на ЧАЕС загроза «споживання» разом із продуктами харчування наднормативних доз радіонуклідів у Житомирській області залишається значною. Згідно даних, оприлюднених на недавній прес-конференції в облдержадміністрації начальником обласного центру радіологічного контролю Миколою Мартенюком, майже 90 відсотків дозового навантаження жителі забруднених радіацією районів Житомирщини отримують разом із молоком, м’ясом, ягодами, іншими дарами їхніх присадибних ділянок і навколишніх лісів.

За його словами, і жителі так званих «чистих» районів, у тому числі обласного центру, купуючи на ринках молоко чи м’ясо (не кажучи вже про гриби та ягоди), ризикують «прийняти» надмірні порції радіоактивних ізотопів цезію-137 і стронцію-90. І якщо суворо дотримуватися введених із початку цього року нових, більш жорстких норм забруднення продуктів харчування радіонуклідами, то, стверджує М. Мартенюк, на ринках Житомира, наприклад (а саме там купує продукти харчування більшість мешканців міста), практично слід припинити продаж м’яса на кістках. Причина – при перевірках у більшості випадків вміст стронцію в кістках перевищував норму, яка нині дорівнює 100 бекерелям. І забезпечити вичерпну перевірку на радіоактивність кількох десятків тонн м’яса, які щоденно «пропускають» місцеві ринки, внаслідок недостатньої кількості апаратури для експрес-аналізу не є можливим. Тривалість аналізу на вміст стронцію-90 діючим методом становить 12 днів, а тому питання, чи будуть продавці очікувати його результатів і не продавати м’ясо, місцеві фахівці вважають риторичним. До того ж Кабміном до цього часу не розроблено механізму компенсації виробникам і продавцям за вилучені продукти.

Щоб запобігти подальшому «розповзанню» радіонуклідів із забруднених районів, вважають фахівці обласної санітарної служби, необхідно забезпечити фінансування програм упорядкування й контролю пасовиськ і присадибних ділянок у забруднених районах. А також поставок для селянської худоби з індивідуальних господарств кормів із протекторними добавками. Проте торік коштів для цього із «чорнобильської» програми виділено вдвічі менше від потреби. Негативних наслідків (б’ють на сполох лікарі) довго чекати не доведеться – вже нині в кістках багатьох дітей, які мешкають у забруднених радіацією районах (навіть не в зонах обов’язкового відселення), виявляють радіоактивний стронцій-90, тобто ці діти отримали постійно діюче внутрішнє джерело опромінення.

 

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать