В Україні з’явиться суспільний мовник
Прийнятий закон передбачає фінансування з бюджету і ліквідацію державного телерадіомовлення
Верховна Рада України ухвалила сьогодні Закон України «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України» (реєстраційний номер 1076). За рішення проголосували 243 із 307 народних депутатів, зареєстрованих в сесійній залі. Цей закон створює правові основи діяльності Суспільного телебачення і радіомовлення України, визначає засади діяльності Національної суспільної телерадіокомпанії України.
За інформацією УНІАН, на базі Національної телекомпанії України, Національної радіокомпанії України, Державної телерадіокомпанії “Всесвітня служба “Українське телебачення і радіомовлення”; Державної телерадіокомпанії “Культура”, обласних державних телерадіокомпаній, Державної телерадіокомпанії “Крим”, Київської державної телерадіокомпанії, Севастопольської державної телерадіокомпанії; Української студії телевізійних фільмів “Укртелефільм” — буде утворено юридичну особу публічного права "Національна суспільна телерадіокомпанія України» (НСТУ).
Відповідно до закону, структурними підрозділами НСТУ є Суспільне телебачення і Суспільне радіо. Перше — здійснює мовлення на двох загальнонаціональних телеканалах: суспільно-політичному та культурно-освітньому. А друге — здійснює мовлення не менш ніж на трьох загальнонаціональних радіоканалах: суспільно-політичному, культурно-освітньому, молодіжному та інших.
Згідно з прийнятим законом, буде сформовано наглядову раду, до якої увійдуть дев’ять представників від громадськості (вони представлятимуть освітню, наукову, медійну та інші спільноти) і по одному представнику від фракцій і груп парламенту України (не депутати). Наглядова рада визначатиме редакційну політику і напрямки стратегічного розвитку суспільного мовника.
Реклама виробників алкогольних напоїв та пива на суспільному телебаченні і радіомовленні заборонена. Інша реклама буде тут в обсязі 5% фактичного мовлення протягом кожної години, що приблизно в три рази менше, ніж на комерційних каналах.
Крім фінансування з державного бюджету (мінімум – 0,2% від видатків загального фонду), НСТУ також зможе отримувати кошти з продажу власної теле- і радіопродукції, плати за користування авторськими та суміжними правами; добровільних і благодійних внесків, пожертвувань фізичних і юридичних осіб, крім анонімних; інших надходжень.
Зазначається, що НСТУ не зобов’язана висвітлювати діяльність органів влади. Закон набирає чинності з дати опублікування.
– Я вітаю таке рішення парламенту, – розповіла в коментарі «Дню» оглядач «Телекритики» Світлана ОСТАПА. – Ми йшли до цього дуже довго. Прийняти законопроект проект вдалося лише завдяки голосам, які дала Партія регіонів. Ще зранку вони відмовлялись голосувати. Законопроект – урядовий, готувався за дорученням Адміністрації Президента, але він пройшов дуже багато обговорень, різні громадські ради висловили свої пропозиції. Останні важливі правки вносили вже сьогодні. Завдяки ним вдалося отримати кілька додаткових голосів. Фінансування передбачене на рівні 650–670 мільйонів – це приблизно ті самі гроші, які отримує зараз Національна телерадіокомпанія України. Ми сподіваємось, що цей канал буде незалежними й не виконуватиме забаганки влади. До слова, на Заході суспільні мовники часто утворювались знизу, без прийняття спеціального закону. В деяких країнах вони з’явилися ще в 1950-60-х роках. Ми ж фактично робимо це на базі державного телерадіомовлення, яке буде ліквідовано. Роздержавлення ЗМІ – одна з обіцянок, які Україна дала Раді Європи. На жаль, аналогічний закон щодо преси сьогодні підтриманий не був. Реалізація, прийнятого сьогодні закону – відповідальність зокрема і громадськості. Попри складну ситуацію в країні, ми повинні домагатися, щоб закон працював. У 1997 році ми вже приймали закон про суспільне мовлення, але він так і не почав діяти…
Автор
Роман ГривінськийSection
Медіа