Перейти к основному содержанию
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Євросоюз та Україна: спільний шлях до Перемоги

30 января, 19:59

    Експертну зустріч під такою назвою 29 січня Ужгородський Центр аналізу регіональних ризиків провів з депутатом Європейського Парламенту від Словацької Республіки Іваном Штефанцем, яка відбулася у традиційному форматі спілкування  «Чай з Євродепутатом».  Даний формат ініційований та впроваджений ще у жовтні 2013 року відомою експерткою і політологинею, заслуженою діячкою науки і техніки України, нинішньою почесною президенткою  Центру аналізу регіональних ризиків Світланою Мітряєвою.

    Відомо, що далеко не всі важливі рішення приймаються у високих кабінетах, а роль неформальних бесід на усіх рівнях спілкування важко переоцінити. Саме тому неформальне «чаювання» дає змогу подискутувати про актуальні проблеми, які, можливо, не зовсім коректно порушувати у рамках офіційного протоколу, а  неформальне спілкування сприяє кращому розумінню позицій одне одного та виробленню нестандартних рішень.

фото надано автором

     Першим гостем такої зустрічі був Надзвичайний і Повноважний Посол Угорщини в Україні Міхал Баєр. Наступними співрозмовниками з експертами-політологами стали Надзвичайний і Повноважний Посол Словаччини в Україні Павол Гамжик, Державний Секретар Словацької Республіки Петер Буріан, віце-премєр-міністр – міністр закордонних справ та європейських питань Словацької Республіки Мирослав Лайчак, Надзвичайний і Повноважний Посол Словачини в Україні Юрай Сівачек, Президенти Словацької Республіки Рудольф Шустер (1999-2004 рр. ) та  Іван Гашпарович (2004-2009), Надзвичайний і Повноважний Посол Чехії в Україні Радек Матула, голова політвідділу, перший секретар Посольства Японії в Україні Дайсуке Мінаміно. Двічі гостем такого формату став Іван Штефанець – депутат Народної Ради (парламенту ) Словаччини у 2006-2014 роках, депутат Європейського парламенту від Словаччини (фракція Європейської народної партії - EPP) у 2014-2024 роках.

фото надано автором

   Загалом нинішня зустріч стала вже дванадцятою. У розмові з депутатом Європарламенту Іваном Штефанцем взяли участь декан факультету історії та міжнародних відносин УжНУ, кандидат історичних наук Віталій Андрейко, директор Центру аналізу регіональних ризиків, провідний науковий співробітник сектору досліджень Західного регіону (НІСД), кандидат політичних наук Анатолій Головка, директор Інформаційно-видавничого центру УжНУ, заслужений журналіст України Василь Ільницький, народний депутат України, голова депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв'язків з Словацькою Республікою Анатолій Костюх, ІІ секретар представництва МЗС в м. Ужгород Марина Коваль, проректорка УжНУ, докторка політичних наук, професорка Мирослава Лендьел, Почесний президент Центру аналізу регіональних ризиків, заслужена діячка науки і техніки України, докторка філософії Світлана Мітряєва, декан факультету міжнародних економічних відносин, доктор економічних наук, професор Микола Палінчак, завідувач кафедри міжнародних економічних відносин УжНУ, директор НДІ державного управління та регіонального розвитку, доктор економічних наук, професор Володимир Приходько, професор кафедри історії України факультету історії і міжнародних відносин УжНУ, доктор історичних наук Сергій Федака, асистент депутата Європейського парламенту Владислав Штефанець.

фото надано автором

      Відкриваючи зустріч Світлана Мітряєва подякувала гостеві за його багатолітню системну і щиру підтримку України у її євроінтеграційних намірах як у Європарламенті, так і в середовищі словацького політикуму.

       Під час діалогу відбувся детальний обмін думками стосовно подальшого сприяння вступу України до ЄС і НАТО, протистояння гібридному впливу росії на політику окремих центральноєвропейських країн, протидію російським інструментам впливу в інформаційній сфері, налагодженню ефективних взаємовигідних українсько-словацьких міждержавних відносин у різних сферах суспільних та економічних взаємин, про що наголошували у своїх коментарях народний депутат України Анатолій Костюх, професори Володимир Приходько, Микола Палінчак, проректорка Мирослава Лендьел та інші.

     Оцінюючи перебіг російсько-української війни Іван Штефанець висловив думку, що сьогодні Північноатлантичний Альянс потрібує Україну, з її потужними, вмотивованими і загартованими у боях ЗСУ більше, ніж сама Україна потребує членства у НАТО. Упродовж останніх десятиліть Європа інвестувала величезні кошти у все що завгодно, окрім власної безпеки, тому нині має серйозні проблеми в оборонному секторі. Свого часу країни НАТО належним чином не відреагували на російську інтервенцію в Грузію у 2008 році, анексію українського Криму та початок окупації Донецької та Луганської областей у 2014 році, що заохотило окупанта. Можна твердити, що Європа виміняла непорушність кордонів, гарантованих Гельсінською угодою 1975 року, на дешевий російський газ. І тільки злочинне масштабне вторгнення в Україну стало тим поворотним пунктом, коли європейський політикум зрозумів, що доля безпеки його країн і народів сьогодні вирішується у боях на українській землі, де ЗСУ боронять усю Європу.

     Ще одна сумна реалія: 75% потреб оборонного комплексу НАТО фінансують США, а разом з Великобританією – майже 90%! Виходить, що безпеку Євросоюзу фінансують не члени ЄС. Так продовжуватися далі не може, європейська стратегія безпеки мусить терміново змінитися. Цю непереборну істину найперше зрозуміли поляки, котрі тепер значно посилюють свою армію. Змінюється розуміння й у політичної еліти Німеччини та Франції. Але це досить непросте завдання – пояснити своїм співвітчизникам, що фінансування медицини та освіти скорочується, бо грошей потребує армія, і швидкої зміни суспільного мислення домогтися важко. Але без цього сьогодні – ніяк!

      У ході зустрічі Світлана Мітряєва ініціювала створення неформального дискусійного клубу у складі як чинних, так і колишніх євродепутатів, які б сприяли у Європарламенті не тільки просуванню інтересів України стосовно вступу до ЄС і НАТО, але й створенню «поясу безпеки» в Карпатському регіоні. Іван Штефанець схвально відгукнувся на цю пропозицію мовивши, що особисто він та його колеги-однодумці готові підтримати будь яку ініціативу, котра буде сприяти зміцненню українсько-словацьких чи українсько-європейських зв’язків. Найоптимальніше зробити таку справу буде після проведення наступних виборів до Європарламенту, які відбудуться 6-9 червня нинішнього року.

    На завершення зустрічі євродепутат щиро подякував  усім присутнім за високий експертний рівень дискусії, щиру зацікавленість у єдності відповідальних як за долю своїх країн, так і усього континенту європейців, у протистоянні загарбницьким намірам росіян. Цю єдність слід берегти і примножувати, адже вона є запорукою нашої безпеки і збереження цивілізаційних здобутків європейських народів – відзначив Іван Штефанець.

Василь Ільницький, Ужгород

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать