У тебе є вороги? Добре. Значить, у своєму житті ти щось колись відстоював
Вінстон Черчілль, британський політик та державний діяч, письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури

Київ — місто чорнобривців

Хто замовляє столичні клумби
22 вересня, 2005 - 00:00

Останнім часом у столиці стають дедалі моднішими виставки квітів. Грандіозні, химерні, об’ємні композиції з’являються то в одному, то в другому київському парку. Зрозуміло, що квіти — це головна окраса міста. І окраса ця має бути постійною, тобто більше уваги потрібно приділяти регулярним клумбам. Саме від цієї уваги, а також від майстерності працівників Київзеленбуду та кількості виділених на облаштування клумб грошей залежить, наскільки доглянутим та красивим виглядатиме місто. І, до речі, наскільки воно виглядатиме модним — адже на клумби, як і на будь-які інші прикраси, існує мода. Які клумби модні сьогодні і яким чином вони створюються?

Як виявилося, в моді — класика і геометрія. «Сьогодні повертається мода на ті клумби, які були в 50-ті, 60-ті роки минулого століття, — розповідає відомий київський ландшафтний архітектор Оксана Джунь, — Це класичні клумби, в яких використовуються геометричні форми. За останні 20—30 років київські майстри навчилися робити ландшафтні композиції — клумби створюються не лише з квітів, але і з каменів, грунту, інших матеріалів. У цьому мистецтві працівники столичного Зеленбуду досягли такої досконалості, то вже не гріх повернутися до середини минулого століття. Не гріх повторити радянські досягнення, адже майстерність радянських озеленювачів була також дуже високого класу. Звичайно, клас нових клумб може бути ще вищим. Але стиль їхній має бути класичним». Саме такі клумби в моді сьогодні у Європі...

А як же йдуть справи з втіленням квіткових фантазій у життя? Киїзеленбуд завжди може представити кількість висаджених рослин у штуках, сотках та кількості задіяних людей. І що відрізняє його від інших комунальних служб, — тут не скаржаться на фінансування. Незрозуміло, чи так добре його фінансують, чи просто квітникарі не звикли скаржитися, але від керівництва озеленювачів можна почути лише оптимістичні прогнози щодо чергового місячника озеленення. Сьогодні площа квітників у столиці сягає 25 гектарів, ще рік тому ці дані були в півтора разу меншими. Вартість посадочного матеріалу коливається від 1,5 гривні до 3-5 гривень «за штучку». Відповідно, найпростіша клумба обходиться, якщо не враховувати людської праці, гривень у тридцять.

Висаджуються квіти на клумби три рази на рік. Попереду осіння посадка — на столичних клумбах з’являться айстри, хризантеми, гортензії. Потім, перед зимівлею, озеленювачі висадять у землю насіння та цибулини, з яких з’являться ранні весняні квіти — тюльпани, крокуси, гіацинти. І вже коли вони відцвітуть, місця на клумбах займуть літні квіти. Хто вирішує, які саме квіти на якій клумбі висадять? Працівники Зеленбуду районних адміністрацій. Як розповіла «Дню» заступник начальника відділу зеленого будівництва міського комунального підприємства «Київзеленбуд» Валентина Кияшко, часто райони використовують у своїй роботі матеріали щорічної весняної виставки квітів. Припустимо, підготував район для виставки композицію на казкову тематику — Білосніжку та сім гномів. А потім зеленбудівці переносять її до будь-якого парку свого району. У будь-якому випадку, центральної «політики партії» по клумбах у Києві немає. Що районні майстри вигадають, те й прикрашатиме столицю.

Головною проблемою клумб на сьогодні є невиховані кияни. «Ставлення киян до свого міста та нашої роботи залишає бажати кращого, — говорить В. Кияшко. — Клумби розкрадають, або просто вигулюють на них собак». Особливо страждають від розкрадання тюльпани. Це зрозуміло — квіти красиві, досить дорогі, їх і подарувати комусь можна, і вдома у вазу поставити. Цієї весни безліч різнокольорових тюльпанів було висаджено в парку Шевченка перед Київським національним університетом. Квіти розміталися з такою швидкістю, що Київзеленбуду доводилося досаджувати нові ледве не щодня. Ось такий рівень культури у киян та гостей столиці...

До речі, хрестоматійна фраза «Київ — місто тюльпанів» не відповідає дійсності. «Ми не місто тюльпанів!, — категорично заявила В. Кияшко. — Ми — місто однорічних або багаторічних рослин». Звучить, звичайно, не дуже поетично, але можна деталізувати: ми місто бегонії, агіратума і особливо чорнобривців. Тільки зовсім неуважний киянин не помітив, що саме чорнобривці є головними квітами Києва. Чому? Секрет дуже простий: ці квіти дуже любить київський міський голова Олександр Омельченко. Йому на догоду Київзеленбуд і закуповує їх у великій кількості та розмаїтті кольорів та видів.

Вікторія ГЕРАСИМЧУК, «День»
Газета: 
Рубрика: