Наші батьки були на півслові обірваним поколінням. Весь цей огром несказаного і набріханого зверху, накопичившись за століття, тепер криком кричить. Країні потрібні письменники для психологічної санації.
Оксана Забужко, українська письменниця, поетеса, есеїстка

Своє 75 – ліття Ужгородський національний університет відзначив проведенням Міжнародної науково-практичної конференції «Військові меморіали і поховання – наша спільна європейська історична спадщина»

18 жовтня, 2020 - 12:47

Сьогодні, 18 жовтня, виповнюється 75 років від дня заснування Ужгородського національного університету. До цієї події колектив готувався заздалегідь і готував різноманітну насичену програму. Однак у зв'язку із пандемією коронавірусу COVID-19 чимало важливих заходів, які були заплановані на ці дні, довелось перенести на кращі часи, або ж проводити виключно дистанційно.

Незважаючи на несприятливі обставини УжНУ, разом з партнерами - ГО «Центр військово-історичних досліджень «Memento bellum», Національним природним парком «Синевир» та Державним архівом Закарпатської області - все ж вдалось організувати масштабну Міжнародну науково-практичну конференцію «Військові меморіали і поховання – наша спільна європейська історична спадщина», у якій взяли участь представники сусідніх країн Європи у очній та дистанційній формі. 

Розпочали конференцію з відкриття виставки «Уродженці України – чехословацькі воїни у Другій світовій війні» у залах Археологічного музею УжНУ  ім.  Е. Балагурі. Підготувало її Генеральне консульство Чеської Республіки у м.Львів. «Участь у чехословацьких військових формуваннях вихідців із України – це спільна сторінка чесько-української історії, яка однозначно зближує нас і дає підстави замислитися про історію режимів, які ми спільно переживали та проти яких боролися у ХХ ст. На панелях виставки можна прочитати вражаючі розповіді військових, безпосередніх учасників війни, із перших вуст – про репресії, які вони пережили, та про війну, у якій виявили свою мужність та самовідданість» – наголосив на її відкритті Генеральний Консул Чеської Республіки у м. Львів Павел Пешек.

З вітальними промовами на відкритті конференції виступили голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович, Консул Угорщини в м. Ужгород Томаш Беззег, перший заступник голови Закарпатської ОДА Олег Коцюба, декан факультету післядипломної освіти професор Іван Чопей. Проректор з науково-педагогічної роботи, доктор політичних наук, професор Мирослава Лендьел зазначила: «Ми дуже раді, що у непростий час ми зуміли втілити в реальність задум про конференцію присвячену похованням, меморіалам учасників Першої світової війни. Ідея організації конференції належить громадським діячами та водночас представникам нашого університету. Ужгородський національний університет тісно співпрацює з багатьма організаціями, які займаються знаковими проєктами для нашого міста, регіону, країни».

Під час першого дня конференції пролунало чимало доповідей, які зачіпають важливі й актуальні для сьогоднішньої доби теми: «Відновлення пам’ятників українським військовим, які загинули на території сучасної Словенії в роки Першої світової війни» - Михайло Бродович, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Словенія, «Україна у військовій історії Чехословаччини та Чеської Республіки у XX столітті» - Владімір Кадлец, Консул Генерального консульства Чеської Республіки у Львові, «Опіка над військовими похованнями Першої світової війни на Прикарпатті» - Сергій Адамович, професор кафедри теорії та історії держави і права Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, «Легенда про Перевал Легіонів 1914–1915» - Анджей Олейко, професор Національного університету технологій та економіки (м. Ярослав, Республіка Польща), «Російські військовополонені на території Закарпаття 1915 – 1918 рр. за документами Державного архіву Закарпатської області» - Михайло Місюк, директор Державного архіву Закарпатської області, «Реконструкція військових пам’яток Словаччини часів Другої світової війни на українській території 2016–2019 (Липовець та Львів)» - Павел Мічіанік, PhDr, Ph.D., Національний інститут словацької культури «Матіца Словенска» (Словаччина), «Про військові та цивільні втрати населення Закарпаття у Першій  світовій війні» - Олександр Лавер - доцент факультету інформаційних технологій УжНУ, «Переваги новітніх технологій у висвітленні історії» - Сашо Радованович, генеральний директор компанії «Біо енженерія» (Марібор, Словенія) та інші.

У другий день роботи міжнародної науково-практичної конференції її учасники провели виїзне засідання на території Національного природного парку «Синевир».  У с. Синевирська Поляна Міжгірського району, на місці поховання загиблих воїнів часів Першої світової війни, відбулося офіційне відкриття пам’ятника, встановленого влітку цього року з ініціативи і за кошти громадської організації «Центр військово-історичних досліджень «Memento bellum». У церемонії відкриття взяли участь учасники конференції - Генеральний консул Чеської Республіки у м. Львів Павел Пешек, директор НПП «Синевир Микола Дербак, сільський голова с. Синевирська Поляна Юрій Горват, голова і члени правління ГО «Memento bellum» Юрій Фатула, Василь Білич, Василь Ільницький, Костянтин Лесик, Богдан Пранничук, аспірант УжНУ Михайло Перун, жителі села.

 

Сільський голова Юрій Горват подякував громадським активістам за їхню багатогранну дослідницьку роботу та благородну місію по збереженню історичної пам’яті про трагічні події столітньої давності, учасниками яких були й наші діди і прадіди, відродження з небуття імен людей, які волею долі стали заручниками кривавої бійні на велетенських обширах.

Голова ГО «Центр військово-історичних досліджень «Memento bellum», доцент УжНУ Юрій Фатула у своєму виступі розповів, що впорядкування цвинтаря, на якому захоронено 24 воїни австро-угорської армії різних національностей і віросповідань, та встановлення пам’ятника, стало можливим завдяки старанням жителів села кількох поколінь, які упродовж більш ніж 100 років доглядали за могилами. Слова особливої подяки мовлено на адресу місцевого педагога, багатолітнього колишнього директора школи, краєзнавця Михайла Бембила, який віднайшов в церковних метричних книгах прізвища вояків, котрі знайшли свій останній земний прихисток у Синевирській Поляні. М. Бембило не дожив до цієї урочистої події кілька місяців - він відійшов у засвіти у червні цього року і слова сердечної вдячності за його подвижницьку роботу були адресовані його синові – настоятелю місцевого храму Ігореві Бембилу. Виступаючий зачитав присутнім прізвища, військові звання і місця народження захоронених на цьому цвинтарі вояків, більшість з яких були по національністі чехами.

Генеральний консул Чеської Республіки у м. Львів Павел Пешек наголосив, що «долі чехів та українців у роки Першої світової війни були схожими – їм доводилося воювати по різні боки фронту, нерідко брат проти брата, батько проти рідного сина. Сповідуючи принципи гуманізму Чеська республіка бере участь у відновленні військових пам’ятників часів Першої світової війни на територіях тих країн, де воювали і загинули її співвітчизники, аби зберегти пам'ять про кожну людину, життя якої згасло далеко від рідного дому. Але ми можемо робити це тільки тоді, коли маємо у дружній нам країні надійного партнера. І я дуже радий, що ГО «Центр військово-історичних досліджень «Memento bellum» є таким партнером для Чеської республіки».

Після виголошених промов представники юної генерації синполянців запалили на могилах полеглих лампадки пам’яті. По тому відбулося пленарне засідання наукової конференції, на якому з доповідями виступили доцент УжНУ Юрій Фатула, заступник директора етнографічного музею с. Колочава  Василь Дербак, Генеральний консул Чеської Республіки у м. Львів Павел Пешек, директор НПП «Синевир Микола Дербак та інші.

Учасники конференції відвідали також поховання часів Першої світової війни на території села Торунь та на Торунському перевалі, де ГО «Центр військово-історичних досліджень «Memento bellum» недавно встановила інформаційний щит, і вшанували пам'ять загиблих воїнів покладанням вінків і лампадок.

 

Василь Ільницький, для «Дня», Закарпаття. Фото автора
Рубрика: