Краса - це нескінченність, виражена у закінченій формі.
Фрідріх Вільгельм Шеллінг, німецький філософ

Тренінг на серці

У новому освітньому центрі кардіологів навчать робити внутрішньосудинні операції — спочатку на тренажері-симуляторі
27 вересня, 2007 - 00:00
ТРЕНАЖЕР-СТИМУЛЯТОР

Щороку в Україні фіксується більше одного мільйона людей, які перенесли інфаркт, інсульт чи інші захворювання серцево-судинної системи. Так, лише в Києві за рік трапляється дві- три тисячі інфарктів. Однак, за твердженнями медиків, ця цифра постійно зростає. Лікарі, у свою чергу, пропонують хворим широкий спектр лікування — від медикаментів до хірургічного втручання. Однак ліки не завжди допомагають, а операції можуть викликати певні ускладнення. Але сучасна медицина не стоїть на місці. Нині врятувати життя людини із серцевими хворобами можна при мінімальному хірургічному втручанні в її організм — за допомогою ендоваскулярної хірургії.

— Лікування за допомогою ендоваскулярної хірургії сьогодні стало доступним і в Україні, — розповів завідувач відділом інтервенційної кардіології Інституту кардіології ім. М.Д.Стражеска. — На базі нашого інституту вже відкрився навчальний центр для лікарів у галузі лікування серцево-судинних захворювань. Тут кожен кардіолог, який прагне покращити свою кваліфікацію, може навчитися професійно виконувати ендоваскулярні операції. Їхня суть полягає у тому, що у кровоносну судину вводяться спеціальні пристрої, які коригують ураження зсередини. А в опануванні нових знань та набутті практичного досвіду лікарям допоможе тренажер-симулятор. Він з'явився у нас завдяки старанням компанії «Cordis». Без неї ця високоточна електро- механічна кардіологічна система, вартістю 500 тисяч доларів, в Україні з'явилася б ще не скоро.

Як розповів Юрій Соколов, симулятор призначений для різного роду операцій на серці та кровоносних судинах (ангіографії, стентування та транссептичної пункції міжпередсерцевої перегородки). До складу тренажера входить комп'ютер з двома моніторами та манекен. Лікар зауважив, що робота симулятора нагадує ланцюжковий принцип. Коли кардіолог проводить якісь маніпуляції на серці чи судинах пацієнта, симулятор перетворює їх в електронні сигнали. За допомогою спеціальних комп'ютерних програм сигнали перетворюються на тривимірні зображення. Таким чином на екрані відтворюються зображення, які реалістично імітують роботу флюрооскопічної системи під час операції. Тобто при тренуваннях присутність пацієнта лікареві не потрібна. Його імітує манекен, що теж входить до складу симулятора.

За словами Юрія Соколова, тренінги на симуляторі — це нова справа не лише для лікарів України, а й усього світу — він використовується у медичній практиці всього два роки. Однак, на відміну від інших держав, Україна не має спеціалістів у цій галузі медицини. Як стверджує пан Соколов, причина цього — невелика кількість освітніх центрів для навчання ендоваскулярних операцій — всього 17 закладів. Нині лише 50 лікарів-кардіологів уміють робити такі операції на високому рівні. На думку, пана Соколова, руки цих лікарів не в змозі допомогти мільйонам хворих.

Тому Юрія Соколов переконаний, що поява симулятора прискорить процес підготовки фахівців. Але проблема у тому, що чимало лікарів зберігають упереджене ставлення до цього тренажера і, за словами пана Юрія, їх важко переконати у протилежному. Однак усі переконання та устої треба відкинути вбік. Адже йдеться не про те, які ліки виписати пацієнтові або в який день оперувати. На шальках терезів стоїть людське життя. І про його порятунок треба думати в першу чергу.

Інна ФІЛІПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: