Наука – це корінь і насіння, і основа всякої користі як батьківщини, так і церкви
Феофан Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ

Як підвищити народжуваність?

У влади та вчених різні рецепти
25 листопада, 2010 - 00:00
«У КРАЇНІ МРІЙ» / ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

Чергове підвищення виплат при народженні дитини виглядає популістським кроком, хоча й відповідає передвиборним обіцянкам сьогоднішньої влади. Збільшення виплат удвічі після колосального збільшення всього три роки тому за бюджетних проблем і відсутності досліджень щодо ефективності таких кроків виглядає нелогічно. Хоча прямі дослідження українського варіанту політики відсутні, звернімося по непрямі докази впливу виплат при народженні дитини на рівень народжуваності до фактів, зібраних українськими вченими, а також до досліджень, проведених за кордоном.

Опитування населення, проведене Інститутом демографії 2007 року, показало таку картину. Майже 70% населення вважає, що народжуваність можна підвищити через підвищення рівня оплати праці. На другому місці за значимістю — поліпшення житлових умов (47%). Далі — створення умов для успішного поєднання професійної діяльності з материнством і батьківством (читай — дитячі садки, 23,4%). І лише після цього йде збільшення єдиної разової допомоги (21,8% ), впровадження податкових пільг для сімей із дітьми (21,0%) і запровадження щомісячної допомоги для всіх сімей до досягнення дитиною повноліття (20,5%). Це дослідження проводили після підвищення розміру виплат 2007 року, а монографію видали 2008 року. Цікаво, в уряді бачили ці цифри? Адже самі люди відповідають, що їм треба, — стабільність економіки, порядок на ринку житла та високоякісні послуги дитячих дошкільних закладів. Останнє, до речі, є, мабуть, найвпливовішим чинником, що пояснює тривалість зростання народжуваності у Франції — країні, на яку в Європі рівняються в успіхах у розв’язанні проблеми низької народжуваності.

Генеральний директорат з питань праці й соціальних проблем при Європейській комісії замовив корпорації RAND масштабне дослідження ефективності всіляких політик, спрямованих на підвищення народжуваності в Європі. Учені узагальнили досвід їх упровадження: як непрямих, спрямованих на поліпшення економічного зростання й добробуту населення, освітніх і гендерних, так і безпосередніх, таких як прямі виплати сім’ям із дітьми, податкові пільги, доступне житло, ініціативи, що враховують потреби працюючих батьків.

Так от. Прямі виплати сім’ям із дітьми (аналог виплат при народженні дитини в Україні) — до таких заходів удавалися уряди в різних країнах, починаючи з ХІХ століття. Сьогодні такі виплати існують практично в усіх європейських країнах. Вони залежать від кількості дітей і не залежать від доходу сім’ї. Канадські вчені Готьє і Хаціус на прикладі 22 розвинених країн з’ясували, що така політика не є ефективною — збільшення виплат веде лише до незначного збільшення народжуваності. До того ж, цей ефект є короткостроковим, відбувається, в основному, за рахунок тих людей, які збиралися мати більше дітей, у будь-якому разі, просто збільшення виплат спонукає їх здійснити свої плани трохи раніше, а також стимулює більш раннє материнство, але не збільшення чисельності сім’ї.

Що стосується податкових пільг на дітей, то група американських учених під керівництвом професора Віттінгтона дійшла висновку, що додаткові податкові пільги на кожну дитину ведуть до збільшення кількості дітей у сім’ї, а також прискорюють їх появу.

Доступне житло. На жаль, досліджень на цю тему дуже мало. Проте професор Хон стверджує, що доступне житло впливає на народжуваність не менше, ніж інші види політик. Розділ про ініціативи, що враховують потреби працюючих батьків, охоплює відразу декілька аспектів життя. Наприклад, збільшення тривалості оплачуваної декретної відпустки має деякий позитивний вплив на народжуваність. Проте в країнах зі щедрими прямими виплатами сім’ям і мережею державних дошкільних установ, тривала декретна відпустка не впливає на народжуваність. У свою чергу, високоякісна державна дошкільна освіта надає працюючим мамам кращі можливості в плані поєднання професійних і домашніх обов’язків і, відповідно, позитивно впливає на народжуваність. Слід підкреслити, що проблема підвищення народжуваності вимагає ретельного аналізу, який враховує як досвід інших країн щодо впровадження різних політик, так і національні особливості (включаючи опитування населення), оскільки родинні традиції й сучасні установки в суспільстві можуть істотно відрізнятися й підсилювати або послабляти вплив тих чи інших державних політик.

Погляньте на дані Держкомстату. Дійсно, в цілому в Україні в період з 2007 до 2008 року, тобто після істотного підвищення розміру виплат при народженні дитини, народжуваність збільшилася як абсолютно, так і відносно розміру населення. Але також видно, що аналогічна зміна спостерігалася в період з 2005 до 2006 року, а також те, що зростання зупинилося, й 2009 року показники народжуваності практично не відрізнялися від 2008 року. Варто зауважити, що просте порівняння показників по країні не відповідає на питання, є ці зміни результатом підвищення виплат чи ні, оскільки не враховують багатьох супутніх чинників. Наприклад, вплив економічної кризи або чисельність групи жінок 25—35-річного віку, на яку припадає більшість пологів.

Цілком можливо, що за відсутності виплат народжуваність у результаті кризи могла істотно знизитися. З іншого боку, збіг підвищення виплат із досягненням активного дітородного віку жінками, що народилися в 80-х роках минулого століття (що, до речі, теж було короткочасним ефектом збільшення тривалості оплачуваної декретної відпустки), веде до перебільшення ефекту політики. Як бачимо, поки що наш уряд використовує політики, які існують у світі не перший рік, проте не враховує досвіду інших країн і аналізу їхньої ефективності.

Можливо, нам узагалі варто вдатися до новаторських методів, озброївшись результатами наукових досліджень. Наприклад, існують дослідження, які показують, що вимкнення електрики позитивно впливають на народжуваність, а також існування зворотного ефекту: зменшення народжуваності внаслідок електрифікації. Країни (наприклад, Індія, Бутан, Філіппіни) на шляху розвитку використовують висновки вчених і успішно скорочують народжуваність за допомогою електрифікації. Може нам відновити відключення електроенергії? От тільки робити це слід раптово. Так, щоб люди не встигли підготуватися заздалегідь і перепланувати свій час. Захоплені зненацька подружні пари, що збиралися до цього дивитися улюблений серіал, в цей час, знічев’я, дивись, і займуться підвищенням народжуваності.

Інший варіант грунтується на дослідженнях, присвячених впливу на народжуваність всіляких природних катастроф: цунамі, ураганів, повеней. Вчені стверджують, що існування ризику катастрофи веде до підвищення народжуваності, а сама катастрофа — до зниження, до того ж, штормові попередження про невеликі шторми ведуть до зростання народжуваності, про шторми величезної руйнівної сили — до зменшення. Отже, тут головне — не перестаратися, ризик невеликої катастрофи має відчуватися постійно, але самої катастрофи допускати не можна.

Олена НІЗАЛОВА, старший науковий співробітник Київського економічного інституту та Київської школи економіки
Газета: 
Рубрика: