...Незгода у власних лавах є смертельнішою за ворожі мечі, а внутрішні розбіжності відчиняють двері іноземним загарбникам.
Карл Густав Еміль Маннергейм, державний та військовий діяч Фінляндії, президент Фінляндії

За закритими дверима

У Дніпровському національному історичному музеї імені Дмитра Яворницького міняють керівництво
22 листопада, 2018 - 10:15
ФОТО З САЙТА RESTPLACE.COM.UA

Для заміщення посади директора ДНІМ обласною радою був оголошений конкурс. Цю посаду протягом двох десятиріч обіймала заслужений працівник культури України Надія Капустіна — людина, яка користується великим авторитетом у наукових і культурних колах. За період свого керівництва вона зуміла зібрати в музеї фаховий і дружний колектив наукових співробітників, підтримувала проекти молодих істориків, надихала на нові креативні ідеї.  ДНІМ став традиційним майданчиком для всеукраїнських музейних фестивалів.

У конкурсі на заміщення посади директора взяли участь три кандидати: нинішня директорка Надія Капустіна, завідувачка Будинку-музею Д. Яворницького Яна Тимошенко та бізнес-леді, співвласниця ресторану «Гуляй поле» Юлія Пєсчанська. Багато хто вважав, що можливою наступницею Н.Капустіної буде Яна Тимошенко  — молодий, енергійний і перспективний фахівець, яка користується повагою у дніпровської інтелігенції. «Господиня» Будинку-музею Яворницького постійно проводить у садибі заходи, учасниками яких є відомі культурні діячі. Яна Тимошенко вважає, що робота історичного музею потребує серйозних реформ. Необхідно повністю передивитися експозиції, оскільки вони формувалися ще наприкінці минулого століття і морально застаріли. Крім того, потрібні нові технології в музейній справі, без яких сьогодні вже не обійтися.  Практично невідомою для городян залишалася третя претендентка — Юлія Пєсчанська, хоча, як зазначено в її біографії, вона брала участь у багатьох культурних проектах. Багатьох насторожував її невеликий досвід роботи в культурній сфері та відсутність історичної освіти. На засіданні кожен із кандидатів виступив з програмою на найближчий рік і на п’ять років, познайомивши зі своєю  концепцією розвитку музею.

Були також запитання до претендентів. Зокрема, до Юлії Пєсчанської щодо достовірності поданих документів у період роботи продюсером у ТОВ «Горизонт-Фільм». Претендентка зазначила, що працює в компанії з 2011 року, але виписка з відкритих реєстрів свідчить про те, що ТОВ було створене лише  2012 року. Пєсчанська пояснила це тим, що «хтось помилився при заповненні документів». У цілому, це не зупинило розгляд її кандидатури. Як наслідок — більшістю члени комісії проголосували за Юлію Пєсчанську. При цьому перед голосуванням представникам ЗМІ та громадськості запропонували залишити залу.

Про співвласницю ресторану «Гуляй поле» громадськість  знає небагато: те, що вона займалася не лише бізнесом, а й режисурою — писала сценарії. А ще в соціальних мережах мешканці Дніпра знайшли її модну фотосесію. Сама переможниця конкурсу написала пост у Facebook, де попросила культурну громадськість не квапитися з висновками: «Коли будуть уладнані всі формальності, можна буде говорити і про враження, і про плани на прес-конференції. А поки переконливе прохання поставитися з повагою до мого privacy».

Проте культурна громадськість Дніпра не заспокоїлася. Так, журналіст Громадського телебачення Влад Войцеховський на своїй сторінці в Facebook  зауважив не лише про деякі незрозумілі речі в послужному списку Пєсчанської, а й знайшов чимало граматичних помилок у її документах. Інший громадський діяч і дослідник Віктор Векленко на своїй сторінці у  Facebook також висловлює подив щодо того, що комісія не помітила очевидних помилок у документах Пєсчанської. «Обласна влада спробувала зробити процес прозорим, здійснивши онлайн-трансляцію, але не змогла перевірити документи однієї з претенденток, попри резонансні зауваження ЗМІ. Чи не захотіла? Поіменних списків голосувань із зазначеними посадами не бачив. Звідси є два припущення. Або розпорядження «згори». Або дуже велика особиста зацікавленість», — пише він.

На сполох ударила і редакція журналу «Музеї України», яка побоюється: як би через кадрові зміни не постраждав визначний музей, де зібрані унікальні експонати козацьких старожитностей. Деяких збентежив і загадковий вислів, сказаний претенденткою одному з телеканалів: «...Я розумію, що музей — це не ресторан. Музей має бути таким діалоговим майданчиком для спілкування між активістами і між владою».

Утім, чимало голосів лунає і на користь Юлії Пєсчанської. «Юлія — бізнес-вумен, власниця ресторанного комплексу, успішного бізнес-проекту, в якому відтворили певну історико-культурну атмосферу. Молода й енергійна жінка, що має вищу філологічну та юридичну освіту. Людина, яка вже багато років цікавиться музейною справою, вивчила експозиції багатьох музеїв світу, брала участь у музейно-освітніх проектах, — написав в соцмережі відомий дніпровський історик, директор Музею Голокосту Ігор Щупак. — Саме тому я підтримую Юлію Пєсчанську. Юлія — заможна людина,  її не цікавить фінансовий чинник роботи в музеї. Їй не цікаві «відкати» й операції. Вона готова вкласти свою енергію, розум і ресурси в цей проект, який є для неї цікавим і важливим».

Утім, обидві сторони — противники та симпатики Юлії Пєсчанської зауважують, що на посаді директора ДНІМ її ще належить затвердити депутатам Дніпропетровської облради. Сесія повинна відбутися в першій декаді грудня, однак глава облради вже видав розпорядження про призначення Ю. Пєсчанської тимчасово виконувачем обов’язків директора музею.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ