Три страшні вороги українського відродження – Москва, український провінціалізм і комплекс Кочубеївщини.
Юрій Шевельов, український мовознавець, історик літератури

Коротко / ПЛАНЕТА

20 жовтня, 2005 - 00:00

В ООН пожорсткішали правила прийому на роботу

Організація Об’єднаних Націй затвердила нові правила поведінки й прийому на роботу, що мають перешкоджати корупції та аморальній поведінці її співробітників. До цих заходів вдалися після того, як проти деяких оонівських чиновників було висунено звинувачення у фінансових зловживаннях і хабарництві, а деяких миротворців ООН підозрюють у сексуальних стосунках із неповнолітніми — подібний скандал нещодавно розгорівся в Конго. Тепер усі чиновники, які претендують на керівні посади в Організації Об’єднаних Націй, зобов’язані заповнювати декларації про прибутки, причому не лише власні, але й своїх близьких родичів — дружин і дітей. Крім того, в нових правилах ООН буде більш чітко визначено, що сексуальна експлуатація — це серйозне порушення, покаранням за яке буде негайне звільнення.

Шенгенський клин

Учасники міжнародного семінару у Варшаві обговорили варіанти розвитку відносин між Україною та Євросоюзом після підписання Шенгенської угоди новими членами ЄС. У ході семінару, в якому взяли участь вчені, члени неурядових організацій та представники мас-медіа, було представлено доповідь Варшавського інституту публічних справ про можливості консульської співпраці між країнами Вишеградської групи в Україні й Молдові, повідомляє українська служба «Німецької хвилі». Зокрема, в доповіді йдеться про те, що Шенгенська система може мати негативні наслідки для пересування українських громадян у сусідні західні країни, а саме: подорожчання віз та посилення вимог до відбору тих, хто бажає в’їхати до Шенгенської зони. На думку соціолога з Інституту суспільних справ Яцека Кухарчика, існує три варіанти розвитку подій. «Перший — Польща переконає країни ЄС застосовувати до України ті правила перетину кордону, які діють зараз між Києвом і Варшавою. Другий — Польща сама буде змушена вводити більш жорсткі методи ЄС. Або третій — Польща зачекає із приєднанням до Шенгенської зони, поки ЄС зробить цю політику більш ліберальною», — сказав він. Я. Кухарчик зазначив також, що українці мають завойовувати довіру країн ЄС і, зокрема, посилити контроль за видачею закордонних паспортів.

«Процес століття» по-іракськи

У Багдаді починається суд над колишнім президентом Іраку Саддамом Хусейном та кількома іншими звинувачуваними з числа його помічників. Офіційне звинувачення — наказ убити 143 іракців-шиїтів у одному з селищ на північ від Багдада у 1982 році. Це сталося після невдалого замаху на життя Хусейна. Очікується, що це лише перший і найпростіший процес із цілого ряду справ, які збираються порушити проти колишнього іракського лідера. Зокрема, звинувачення наполягає на розгляді отруєння газом 5 тисяч курдів у березні 1988 року та придушенні повстання шиїтів після першої війни в Перській затоці. Адвокат Саддама Хусейна вважає суд нелегітимним і повідомив, що для початку наполягатиме на відкладенні розгляду справи щонайменше на три місяці, бо потребує більше часу на підготовку. Співробітники суду кажуть, що, ймовірно, це прохання задовольнять. Тим часом організація процесу огорнута аурою секретності. Імена суддів не розголошують, а до спеціально зведеної зали засідань в Зеленій зоні іракської столиці допустять тільки обмежену кількість журналістів та спостерігачів. За перебігом справи громадськість зможе стежити завдяки телевізійним трансляціям.

Скільки коштує вечеря з Мердоком?

Відомий медіа-магнат Руперт Мердок продається на аукціоні. Вірніше, на торги виставлено обід у його товаристві. Відповідний лот з’явиться 3 листопада на інтернет-аукціоні І-бей. Оцінив своє товариство знаменитий бізнесмен недешево — $25 тис. «Переможець аукціону та четверо його друзів матимуть унікальну можливість пообідати разом iз головою компанії News Corp. і з радістю дізнаються, що їхні гроші витратять на розвиток навчального закладу світового класу» — повідомляє Бі-Бі-Сі з посиланням на газету «Гардіан». Усю суму перерахують Єрусалимському політехнічному коледжу. До цього благородного кроку Мердока спонукали давні зв’язки з індустрією високих технологій Ізраїлю. У цій країні широко представлений підрозділ компанії, який бореться з піратством.

Литва назвала суму збитків від російського винищувача

Учора влада Литви назвала суму збитків, завданих російським винищувачем Су-27, що розбився на території країни минулого місяця. Литовська сторона вимагає від Росії компенсації в розмірі майже 30 тисяч євро. До цієї суми входять вимоги, пред’явлені сільськогосподарською общиною, на поле якої впав літак, а також департаментом поліції, пожежною службою при МВС, департаментом охорони навколишнього середовища. Як повідомлялося, литовська сторона пообіцяла повернути Росії уламки Су-27, що розбився тільки після сплати компенсації.

Латвія оголошує Березовського «нев’їзним»

Латвійський прем’єр Айгар Калвітіс виступає за внесення Бориса Березовського до списку персон нон-грата в Латвії. «Березовський неодноразово ставив своїми візитами Латвію у незручну ситуацію, і тому я буду виступати за те, щоб його внесли до списку «нев’їзних» персон», — заявив латвійський прем’єр у ефірі телеканалу LNT. Президент Латвії Вайра Віке-Фрейберга, також заявляла про необхідність «об’єктивно оцінити, чи сприяє діяльність Березовського-Єлєніна інтересам Латвії».

Бунт у киргизькій колонії

За попередніми даними, наявними вчора на момент підготовки номера, під час зіткнень у колонії під Бішкеком двоє ув’язнених були вбиті. У прес-службі Головного управління виконання покарань Киргизстану наголосили, що охорона колонії не застосовувала сили стосовно ув’язнених. У колонії утримують близько двох тисяч осіб, серед них засуджені за особливо тяжкі злочини, відзначили в прес-службі. Згідно з офіційною інформацією, «заворушення почалися через вимоги в’язнів покращити умови утримання». У міністерстві юстиції Киргизстану не відкидають, що заворушення були спеціально організовані кримінальними структурами. Між тим омбудсман Турсунбай Бакир уулу вважає, що й в інших колоніях республіки ситуація в будь-який момент може вийти з-під контролю. «Існує небезпека повторення андижанських подій, оскільки протягом останнього часу в республіці відбулися кілька бунтів у місцях позбавлення волі й очікуються нові», — заявив він учора на брифінгу в Бішкеку.

Уряд Польщі пішов у відставку

Прем’єр-міністр Польщі Марек Бєлька подав учора у відставку з обійманої посади. Це сталося в перший день роботи сейму нового скликання та відповідно до конституції країни. Новий парламент було обрано 25 вересня. Лівоцентристські партії, які досі керували Польщею, зазнали поразки. Найкращого результату досягла консервативна партія «Закон і справедливість». Очікується, що її представнику Казимежу Марцинкевичу буде доручено формування нового кабінету. Учора на першому засіданні сейму виступив президент Польщі Олександр Квасневський. Він заявив, що країна вступила на шлях стабільного економічного та соціального зростання. За його словами, нова влада повинна працювати, виходячи з нової реальності Польщі, яка є членом Європейського Союзу. Сам Квасневський незабаром також покине посаду глави держави, оскільки закінчується його мандат. Ім’я нового президента повинне бути назване за підсумками майбутнього другого туру президентських виборів.

Акули-«гуманісти»

Акули, які мешкають у Середземному морі, вважають людину «несмачною», повідомив журналістів відомий італійський дослідник Альберто Реккі. За його словами, в Середземномор’ї водиться 45 видів великих акул. Але, попри те, що серед них є навіть такі хижаки, як, наприклад, біла акула, яка в інших місцях зазвичай заковтує все, що трапляється на її шляху, тут стосовно до людей вона поводиться дуже мирно, на обід віддаючи перевагу тунцю. Разом із тим вчений нагадав, що в Середземному морі випадки нападу великих акул на людину все ж траплялися.

Газета: 
Рубрика: