Краса - це нескінченність, виражена у закінченій формі.
Фрідріх Вільгельм Шеллінг, німецький філософ

Коротко / ПЛАНЕТА

27 вересня, 2007 - 00:00

США хочуть бути хорошими друзями Туркменістану

США підтримують політичні реформи й розвиток енергетичного сектора Туркменії, повідомила держсекретар США Кондолізза Райс за підсумками зустрічі з президентом Туркменії Курбанкулі Бердимухамедовим. «Держсекретар дала зрозуміти, що ми хочемо бути хорошими друзями народу Туркменістану й допомогти країні розвиватися як незалежна нація», — говориться в листі представника Держдепартаменту США Гонзало Галлегоса, направленому журналістам після зустрічі. Райс і Бердимухамедов обговорили розвиток політичних свобод і незалежність судової системи в Туркменістані, додав представник держдепартаменту. На зустрічі йшлося й про те, як зробити приватний сектор економіки Туркменії таким самим розвиненим, як і енергетичний сектор, і про участь у цьому процесі американських і регіональних компаній, зазначив Галлегос. Захід заінтригований вуглеводневим потенціалом Туркменії, підсумки аудиту якого досі не розкриті. Значний інтерес викликає й стратегічна близькість країни до Ірану. США розраховують, що при новому керівництві Туркменістану знову отримає актуальність проект Транськаспійського газопроводу, що йде в обхід Росії в Азербайджан, Туреччину та Європу. Під час президентства Ніязова проект виявився замороженим через розбіжності в питанні фінансування й розподілу квот на видобування.

Буш закликав ООН виконати місію визволителя

Президент США Джордж Буш закликав Організацію Об’єднаних Націй виконати її основну функцію — дотримання Декларації прав людини. «Кожний член ООН має приєднатися до місії звільнення!», — заявив Буш, виступаючи з трибуни ООН на загальнополітичній дискусії, що відкрилася у вівторок у рамках 62-ї сесії Генасамблеї ООН. Він пояснив, що звільняти світ потрібно від тиранії, тероризму, екстремізму, голоду й убогості. Серед таких країн, де порушується Декларація прав людини і утискаються основні свободи, він назвав Білорусь, Північну Корею, Сирію та Іран. За традицією, президент США виступає на початку цього форуму 192 націй як лідер країни, яка приймає. Минулого року Буш у своїй промові звернувся з вітанням до народів недемократичних країн, запевнивши їх, що Вашингтон не розповсюджує на них свій негативізм, спрямований на правлячі режими.

Ахмадінежад критикує Раду Безпеки ООН

Президент Ірану Махмуд Ахмадінежад заявив у стінах Генеральної Асамблеї ООН, що західні країни перетворили міжнародні організації на неефективні. За його словами, в міжнародній системі панують країни-монополісти. Ахмадінежад передрік наближення кінця імперій, які, на його думку, позбавилися права бути світовими лідерами. Він вважає, що їм потрібно зробити висновки з історії, щоб уникнути катастрофи. Президент Ірану в черговий раз виступив на захист ядерної програми Тегерана, яка, за його словами, є мирною і прозорою. Ахмадінежад назвав санкції Радбеза ООН щодо його країни незаконними, а постійних членів Радбеза — «зарозумілими» і «агресивними». Крім того, він вважає, що це питання, яке, на думку Ахмадінежада, було політизоване владою імперій, тепер закрито. Тим часом Палата представників конгресу США переважною більшістю голосів схвалила законопроект, який закликає до посилення санкцій щодо Ірану і оголошення Вартових ісламської революції терористичною організацією.

Правозахисники звинуватили ШОС

Російські правозахисні групи вчора звинуватили спецслужби країн Шанхайської організації співробітництва в скоординованому полюванні на узбецьких і китайських біженців і їхній незаконній депортації. Московські організації «Меморіал» і комітет «Громадянське сприяння» стверджують, що Федеральна служба безпеки за допомогою колег із країн Шанхайської шістки створила об’єднаний список осіб, які розшукуються союзниками. За словами куратора Центральної Азії в «Меморіалі» Олени Рябініной, релігійні й політичні біженці з Узбекистану, які роками мирно жили на російській території, були розшукані правоохоронними органами і вислані на батьківщину. «Їм загрожують тортури і ув’язнення за неправосудними вироками», — зазначається в заяві правозахисників. Узбецька влада переслідує багатьох, хто сповідає відмінну від офіційно схваленої версію ісламу, називаючи їх підсобниками терористів. «У Росії небезпеки примусового повернення на батьківщину стали зазнавати громадяни Китаю — прихильники системи духовного й фізичного вдосконалення Фалуньгун», — говориться в повідомленні. У ШОС входять Росія, Китай, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан і Узбекистан.

Газета: 
Рубрика: