Історія – наука про людей у часі, наука, в якій безперервно треба пов’язувати вивчення мертвих з вивченням живих.
Марк Блок, французький історик

«Жовтневий сюрприз» від директора ФБР

Експерти «Дня» — про унікальність і непрогнозованість нинішніх президентських виборів у США і роль російського чинника
3 листопада, 2016 - 19:33
ФОТО REUTERS

Схоже, що до останнього дня, а саме до виборів 8 листопада, ніхто не може з упевненістю назвати ім’я майбутнього президента США. Адже ще тиждень тому з перевагою, яка доходила до 10%, лідирував кандидат від Демократичної партії, екс-держсекретар Гілларі Клінтон. Більше того, вона виграли всі три теледебати у республіканця, нью-йоркського магната Дональда Трампа. Однак ситуація кардинально помінялася минулої п’ятниці після оголошення директором ФБР Джеймсом Комі про відкриття тисяч листів, що потенційно стосуються розслідування використання  Гілларі Клінтон приватного поштового сервера під час її перебування на посаді держсекретаря.

ЗМІ назвали заяву директора ФБР, який, до речі, є республіканцем, «жовтневим сюрпризом». І тепер, після цього сюрпризу, розрив між Клінтон і Трампом скоротився, за деякими даними, до 2% на її користь, а деякі опитування навіть дають перевагу республіканцю в 1%.

«День» звернувся до американських експертів із проханням прокоментувати поворот на виборах після заяви директора ФБР, наскільки важливим на цих перегонах є російський чинник, і дати прогноз, хто ж має більші шанси на перемогу?

«ЩЕ ЗОВСІМ НЕ ЗРОЗУМІЛО, ЧИ ТРАМП СПРОСТИТЬ ЖИТТЯ ДЛЯ РОСІЇ»

Обрі ДЖЮЕТТ, професор, факультет політичних наук Університету Центральної Флориди:

— Ці вибори є унікальним у сучасній американській політиці через те, що обидва кандидати основних партій розглядаються переважною більшістю американців як неприйнятні. Таким чином, багато американців досі не визначилися, за кого вони мають голосувати. Деякі виборці дивляться на політику, деякі — на лідерські навички, деякі — на досвід, деякі — на темперамент, а хтось просто намагається вирішити, хто є найменш неприйнятним. Таким чином, коли директор ФБР оголосив Конгресу, що він відкриває заново розслідування електронної пошти Гілларі Клінтон, то це спричинило невеликий відсоток виборців (3 — 6%), які не визначилися, є ймовірність, що підтримають Трампа, тому що вони бачать у цій заяві підтвердження того, що Гілларі Клінтон є непридатною, щоб бути президентом. Заява директора ФБР мала великий політичний вплив, хотів цього він чи ні. Як правило, ФБР не оголошує про розслідування напередодні виборів. З іншого боку, якби директор бюро не інформував Конгрес після того, як він сказав їм, що розслідування було закрито, то він би потрапив під вогонь за прийняття політичного рішення тримати в секреті нові дані до завершення виборів. Досі існує можливість, що Гілларі Клінтон може бути пред’явлено звинувачення за збереження її приватного поштового сервера і використання його під час роботи в державному департаменті, включаючи отримання через нього конфіденційної інформації.

Росія може стояти за зламом електронної пошти, що вже відбувалося на цих виборах. Схоже, що Росія не хоче, щоб Гілларі Клінтон виграла вибори, і віддає перевагу Дональду Трампу. Звичайно, це тільки припущення, оскільки ми не маємо абсолютно очевидних або твердих доказів того, що Росія насправді намагається втручатися у вибори. І ще зовсім не зрозуміло, чи Трамп спростить життя для Росії. Насправді, він похвалив Путіна і критикував Обаму та Клінтон значною мірою за спроможність Путіна отримати перевагу над ними, коли мова йшла про міжнародні справи. Таким чином, якщо Трамп стане президентом, то, ймовірно, він буде прагнути поліпшити позицію США у відносинах із Росією.

«ТРАМП МОЖЕ ВИГРАТИ ВИБОРИ, НЕЗВАЖАЮЧИ НА ТЕ, ЩО ВІН НЕ ПЕРЕМІГ У ЖОДНИХ ІЗ ТРЬОХ ДЕБАТІВ»

— Дональд Трамп може виграти вибори, незважаючи на те, що він не переміг у жодних із трьох дебатів. Теледискусії корисні для виборців, щоб прийняти рішення щодо кандидатів, але вони — не єдиний спосіб, завдяки якому американці вирішують, за кого голосувати. Існує дуже багато іншої інформації, яка надходить до виборців у платних рекламних оголошеннях та випусках новин, тому дебати можуть не бути такими важливими для більшості виборців. Хоча Трамп чітко не виграв жодних дебатів, його виступ на других і третіх дебатах показав, що він був, принаймні, дуже близьким до цього.

Якби вибори відбулися сьогодні, я думаю, що Гілларі, ймовірно, виграла б голосування колегії вибірників із невеликим відривом і стала наступним президентом. Однак, оскільки до виборів залишається декілька днів, а рейтинг Трампа, здається, зростає в національних опитуваннях і в штатах, які не визначилися, за кого із двох кандидатів голосувати, він усе ще може вийти на перше місце в день виборів. Таким чином, хоча Гілларі все ще має невеликий відрив, я думаю, що занадто рано говорити, хто стане переможцем. За останні кілька днів кандидати будуть продовжувати проводити мітинги у ключових штатах, які історично не віддають перевагу жодній із партій. (вони приїжджали до мого штату Флорида постійно протягом останніх кількох тижнів, і планують повертатися аж до вівторка). Обидва кандидати будуть продовжувати викладати свої рекламні оголошення на телебаченні, радіо та в інтернеті. І обидві кампанії будуть звертатися до виборців безпосередньо поштовою розсилкою, телефоном, і навіть стукати у двері в спробі підвищити явку своїх прихильників. Зрештою, перегони можуть визначатися зовнішніми силами, відносно яких кампанії можуть мало що зробити. Подібно до того, як заява директора ФБР про відновлення розслідування повідомлень електронної пошти Гілларі Клінтон вплинула на перегони як «жовтневий сюрприз», ми можемо отримати ще один остаточний «листопадовий сюрприз», який допоможе  чи завдасть шкоди одному з двох кандидатів.

«КЛІНТОН ДОСІ ЗАЛИШАЄТЬСЯ ЙМОВІРНИМ ПЕРЕМОЖЦЕМ, АЛЕ РОЗРИВ БУДЕ МЕНШИМ, НІЖ МОЖНА БУЛО ОЧІКУВАТИ»

Лінкольн МIТЧЕЛ, політолог, колишній професор Колумбійського університету, автор книги The Democracy Promotion Paradox:

— Якби в мене була проста відповідь на це питання, то я її дав би. Лист Комі до Конгресу не був новим відкриттям, а просто старий скандал знову було витягнуто на розгляд громадськості. У цьому листі не так багато нових викриттів, тому що їх немає, але, скоріше, це нагадування про давній скандал і сумнівну поведінку з етичної точки зору, що було частиною іміджу Клінтона з початку 1990-х років. Проте цього одного не було достатньо, щоб змінити вибори. Ще одним важливим чинником у тому, що шанси на перегонах майже зрівнялися, є те, що Трамп кілька днів поспіль уникав сказати щось шкідливе для себе, і в цей час не з’явилася жодна нова історія, яка була б шкідливою для нього.

Щодо заяви директора ФБР, то мені зрозуміло, що Комі таким чином політизував бюро, чого ми не бачили з часів Едгара Гувера. Це дуже тривожно.

«ОСНОВНИЙ ВИЯВ ВПЛИВУ РОСІЇ ПОЛЯГАВ У ТОМУ, ЩОБИ ПОКАЗАТИ НЕДОЛІКИ АМЕРИКАНСЬКОЇ ПОЛІТИЧНОЇ СИСТЕМИ»

— Клінтон не можна звинуватити або ув’язнити через електронні листи, але основним виборцям Республіканської партії подобається це чути, тому Трамп продовжує говорити про те, що вона буде сидіти у в’язниці. Знову ж таки, мені не зрозуміло, чому ця новина стала більш важливою, ніж очевидна неготовність Трампа обіймати посаду президента. Американські президентські вибори, дійсно, надзвичайно важлива політична подія, але вони також є сюжетом, який має своє власне життя. На цих виборах історія з електронною поштою стала способом для багатьох виборців зосередити часто ірраціональну ненависть на Клінтон. Крім того, нове медіасередовище захоплюється скандалами й останніми новинами, а не глибиною поглядів на політичні розбіжності. Це відбувалося протягом багатьох десятиліть, а зараз — ще більшою мірою.

Основний вияв впливу Росії полягав у тому, щоб показати недоліки американської політичної системи, як, наприклад, нашу вразливість до злому електронної пошти з боку зовнішнього світу. Хоча Дональд Трамп, вільно чи ні, є російською маріонеткою, я не можу повністю вважати, що це заслуга Москви. Якщо він виграє, то це буде рішення американського народу, а не Росії.

Так, можливо, що переможцем на виборах стане претендент, який програв усі троє дебатів, але це малоймовірно. Трампу пощастило, що немає більше дискусій і що вони згортаються за декілька тижнів до завершення кампанії.

Клінтон досі залишається імовірним переможцем, але розрив буде меншим, ніж можна було очікувати. Зацікавлені люди в Україні та в інших місцях, які чекають на результати виборів, повинні почати звертати увагу на три східних штати: Огайо, Флорида і Північна Кароліна. Якщо Клінтон виграє в одному або в кількох із цих штатів, то вона виграє вибори з відносною легкістю. Якщо Трамп виграє у всіх трьох штатах, то увага зосереджується на Айову, Міссурі й Неваду. Мій прогноз: Клінтон отримує 318 голосів виборців, а Трамп — 220. Щодо народного голосування, то, за моїм прогнозом, Клінтон отримає  50%, Трамп — 44%, а решта 6% будуть розподілені між іншими, менш значними, кандидатами.

Кампанія Клінтон краще організувала роботу із збільшення участі виборців у голосуванні. Окрім того, вона більш спроможна залучати до кампанії своїх ключових прихильників. Зважте на те, що Білл Клінтон, Мішель Обама і президент Обама провели багато часу в афроамериканських районах — Огайо, Флориді й Північній Кароліні. Вони будуть робити все, щоб виборці Демократичної партії проголосували. Трамп буде гарячково подорожувати всією країною, щоб підтримувати ентузіазм своїх виборців, але не зможе забезпечити такої сильної підтримки на місцях.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ