Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

«Бабин Яр» очима Голівуду

Уже наступного року глядачі зможуть побачити екранізацію роману Анатолія Кузнецова
21 березня, 2007 - 00:00
ГАРОЛЬД БЕЙКЕР, АНАТОЛІЙ ФРАЙДІС, ВІКТОР ПРИХОДЬКО (ЗЛІВА НАПРАВО) / ФОТО УНIАН

Роман Анатолія Кузнецова «Бабин Яр» було створено кілька десятків років тому. З 1972 року про твір-документ просто забули, оскільки автор емігрував з СРСР. Але зараз роман успішно перевидається російською, німецькою і навіть голландською мовами, але, на жаль, жодного разу його не видавали українською. До того ж, чомусь жодному з українських режисерів не спадало на думку зняти фільм за мотивами роману.

За справу взявся голівудський продюсер Анатолій Фрайдіс, який у вересні 2005 року придбав права на екранізацію «Бабиного Яру». Фрайдіс відомий за картинами «Список Шиндлера», «Боб Ділан» тощо. А ідея створення картини безпосередньо в Україні виникла на початку 2006 року, коли Анатолій Фрайдіс познайомився із генеральним продюсером кіновиробничої компанії «ПРО—ТВ» Віктором Приходьком, який і став українським партнером у роботі над проектом «Бабин Яр».

90 відсотків фільму зніматиметься в Україні, зокрема у Чернівцях та у Києві. Автори проекту прагнуть передати історію геноциду не крізь призму вбивства, насильства. А навпаки, дати змогу глядачеві зрозуміти, навіщо люди вбивали один одного, чи мають вони на це право. Та, як зазначає Анатолій Фрайдіс, поки що сценарію як такого немає. Все знаходиться на стадії розробки.

Досить довго стояло питання, хто ж буде режисером фільму. Розглядалися кандидатури таких видатних американських кінематографістів, як Сідней Люмет, Вільям Фрідкін та Ричард Атенборо. Та сьогодні ім’я режисера остаточно визначено — це Гарольд Бейкер (режисер «Море кохання», «City Hall»). Він багато працював з Аль Пачіно, Джоном Траволтою, Алеком Болдуїном, Брюсом Вілісом, Ніколь Кідман, Джеймсом Вудсом. Саме з легкої руки Бейкера набув популярності Том Круз.

На сьогодні ведеться активна підготовка до зйомок фільму, підбираються актори. До речі, головні ролі у фільмі виконуватимуть голлівудські зірки. Віктор Приходько зазначив, що саме завдяки відомим іменам фільм може мати успіх. «Бабин Яр» розрахований, в першу чергу, на американську аудиторію. «В американській кіноіндустрії існує таке поняття, як «no stars», тобто фільм без участі зірок. Якщо в картині не грають відомі актори, то вірогідність успіху картини зводиться до мінімуму. Звичайно, бувають винятки, але дуже рідко», — розповідає пан Приходько. На разі ведуться успішні переговори з Ентоні Гопкінсом, Джесікою Ландж та Меріл Стріп. Що стосується українських акторів, то з ними продюсери переговорів ще не проводили. До того ж, за їх словами, з вітчизняними акторами існує, в даному випадку, серйозна проблема — не досконале володіння або загалом не знання англійської мови.

Що стосується бюджету фільму, то він сягатиме 25 мільйонів доларів. Але основне фінансування вестиметься, звісно ж, з боку американської сторони. За прогнозами Віктора Приходька від України на створення фільму може надійти лише близько мільйона доларів. До речі, проектом вже зацікавилося Міністерство культури та туризму України, Віктор Пінчук, Дмитро Табачник та представники з Польщі.

Зйомки «Бабиного Яру» почнуться вже у вересні цього року, а закінчаться за три місяці. Історія геноциду в україно-голівудському проекті має бути розіграна трьома мовами — англійською, українською та ідеш. Тож вже наступного року американські шанувальники кіно зможуть побачити «Бабин Яр» у кінотеатрах, а спеціально для українського глядача фільм продублюється рідною мовою.

Підготувала Ірина КОНОНЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: