Нехай думки, укладені в книгах, будуть твоїм основним капіталом, а думки, які виникнуть у тебе самого – відсотками з нього.
Тома Аквінський, теолог, святий католицької церкви

«Працюємо. Але без доступу до інтернету»

Як справи з Бібліотекою української літератури в Москві?
22 лютого, 2011 - 00:00

Ситуація довкола книгозбірні української літератури в Москві залишається в центрі уваги українській громадськості й «Дня». Нагадаємо, наприкінці минулого року єдину українську книгозбірню в столиці Росії закрили начебто за наявність екстремістської літератури. Потім у книгозбірні декілька разів робили обшук російські правоохоронні органи. Українська влада й багато політиків майже відразу відреагували на це й пообіцяли їй допомогти. Наприкінці минулого місяця Президент України Віктор Янукович подарував свої книги бібліотеці. Днями лідер «Фронту змін» Арсеній Яценюк побував у Москві й від імені власного фонду «Відкрий Україну» привіз, крім книг, п’ять комп’ютерів, багатофункціональний пристрій для друкування, сканування та копіювання документів, а також проектор з екраном. Минулої п’ятниці міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко в своєму виступі у Верховній Раді під час «Години питань до уряду» запевнив, що «ситуацію довкола книгозбірні в цілому врегульовано». Проте прес-служба Об’єднання українців Росії вмить спростувала його слова, назвавши їх такими, що «не відповідають дійсності... вилучено сервер, вінчестери комп’ютерів, книги, періодику. Не працює бібліотечний сайт, співробітники не можуть користуватися сучасними інформаційними технологіями, тривають їх допити міліцією, колектив і читачі перебувають у постійній напрузі».

А які справи насправді з бібліотекою? «День» попрохав прокоментувати ситуацію директора Бібліотеки української літератури в Москві Наталю ШАРІНУ:

— Пан Грищенко сказав абсолютно правильно. Бібліотека української літератури, попри всі ті події, які відбувалися, працює для читачів. Усі працівники на місцях, іде обслуговування читачів, працює читальна зала й абонемент. Відбуваються всі заходи, які було заплановано: концерти, літературні вітальні, музичні програми, перекладацька студія, курси української мови.

Проте, попри те, що книгозбірня працює, для зовнішнього світу ми закриті через відсутність доступу до інтернету. Таким чином, ніхто не може прочитати про те, які в нас плани, заходи. Було припинено й фінансово-господарську діяльність бібліотеки, що створило труднощі, в першу чергу, для працівників і адміністрації. Мабуть, вперше за всі роки ми були змушені затримати заробітну платню для працівників. Сайт нашої книгозбірні перебував на нашому сервері, а оскільки вилучено жорсткі диски, він перестав працювати. У п’ятницю я була в слідчого на допиті й запитала, коли ж нам їх повернуть. Він пообіцяв, що жорсткі диски віддадуть нам повністю за тиждень.

У нас були і Арсеній Яценюк, і Борис Тарасюк. Увага українців відчувалася на найвищому рівні — Президент України Віктор Янукович знайшов можливість передати нам видання Лесі Українки та Івана Франка, які були його власними книгами. Ми постійно телефонуємо й до амбасади України в Росії, представники якої також нещодавно відвідали нашу книгозбірню. Дуже велика увага була і з боку українських журналістів. Ми відчуваємо підтримку, і нам це приємно. Останнім часом українська сторона розглядає ситуацію з книгозбірнею об’єктивніше. Українці вже не вважають бібліотеку яблуком розбрату — було дуже неприємно, коли багато хто використовував це для того, щоб звинуватити представників амбасади України в Росії.

Ігор САМОКИШ, «День»
Газета: 
Рубрика: