Нема свободи людини без свободи народу. І немає свободи народу без свободи людини
Ярослав Стецько, один із провідників українського національно-визвольного руху

«Будьте скептиками!..»

Американський журналіст Кіт Річбург — про демократію і роль медіа під час війни
9 липня, 2018 - 19:30

У понеділок редакцію всеукраїнської щоденної газети «День» відвідав видатний американський журналіст Кіт Річбург, колишній кореспондент The Washington Post у Китаї, який понад 30 років провів за кордоном, присвятивши себе військовій журналістиці. Сьогодні він працює в університеті Гонконгу.

Пан Кіт відвідує нашу країну вперше, тому «літньошколярки» мали ексклюзивну можливість поспілкуватися з ним та дізнатися про його думки щодо ролі ЗМІ у висвітленні конфліктів. Кіт Річбург зізнався, що він захоплювався помаранчевою революцією, а сьогодні підтримує українців у боротьбі на сході України та за повернення незаконно анексованого Криму. Журналіст з сумом відзначив недостатнє висвітлення у світових медіа подій, що відбуваються на території України.

Пан Річбург говорив про необхідність продовжувати будувати демократію і не повертатися до диктатури: «Не можна змусити людей стати патріотами, але можна створити сприятливі умови для цього. Саме ЗМІ відіграють значну роль у формуванні демократії. Медіа — важлива інституція, яка має отримати більше підтримки в суспільстві».

Цікавим є факт, що в Гонконгівському університеті журналісти повинні мати подвійну спеціалізацію: журналістика й інша галузь, наприклад, соціологія, юриспруденція. Це сприяє тому, що журналісти орієнтуються в тому, що відбувається в суспільстві.

Американський журналіст відповів на питання школярок про особливості відносин Гонконгу з материковим Китаєм, особливості роботи військового журналіста, про протистояння медіа і влади, теракт у редакції газети у Франції, геноцид у Руанді, конфлікт у Сомалі. Нагадаємо, що його репортажі з цієї північноафриканської країни отримали високу журналістську відзнаку — Пулітцерівську премію.

Пан Річбург розповів про особливості перевірки інформації на достовірність і наголосив на необхідності проходження курсів безпеки перед тим, як їхати у військове відрядження.

Він зокрема зазначив, що «робота журналіста — знайти правду там, хай де вона була б, тому що, висвітлюючи події, журналіст формує громадську думку про це. Найбільш значне завдання — знайти якомога більше достовірних фактів, які грунтуються на свідченнях очевидців. Завдання журналіста — бути скептиком і ставити запитання».

Нашим «школяркам» Кіт Річбург побажав залишатися в журналістиці, тому що це важливо для процесу формування суспільства.

«МЕДІА ФОРМУЮТЬ СУСПІЛЬНУ ДУМКУ»

Ірина ЛАДИКА, Львівський національний університет імені Івана Франка:

– Кіт Річбург багато говорив про свободу слова – ця тема дуже важлива для України, адже у нас поширена радше свобода пропаганди. Хоча саме ЗМІ, на думку американського журналіста, це ті інституції, які можуть побудувати демократію. Цінною була думка журналіста про те, що медіа формують суспільну думку, особливо, якщо пишуть про конфлікт, адже багато людей знають про нього лише з наших слів. Тому важливо усвідомлювати свою відповідальність. Фактчекінг потрібний у гарячих точках, щоб не поширювати брехні, і цю настанову варто пам’ятати українським журналістам, адже перевірка інформації – часто їхнє слабке місце.

«ЖУРНАЛІСТ МАЄ ЗНАТИ, ЗА ЯКІ МЕЖІ НЕ ВАРТО ПЕРЕХОДИТИ»

Дар’я ЧИЖ, Київський університет імені Бориса Грінченка:

– Розмова про серйозні питання, конфлікти, глобальні світові проблеми велась легко та з гумором. Разом з тим йшлося про те, що свобода слова – це відповідальність і журналіст має знати, за які межі не варто переходити. «Звичайно ж, зараз роль медіа є надзвичайно важливою, просто вони змінюються: всю інформацію ми можемо прочитати в своєму телефоні, але це не є погано», – наголосив гість «Дня». Спілкування з Кітом Річбургом пройшло на одній хвилі і бажання залишитися у професії журналіста стало ще сильнішим.

«СВОБОДА СЛОВА – ЦЕ ВЕЛИКА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ»

Юлія ДОВГАЙЧУК, Київський національний університет імені Тараса Шевченка:

– Світ мало знає про Україну, але, сподіваюся, Кіт Річбург точно колись пригадає, що в одній українській газеті була група майбутніх журналісток, які ставлять цікаві питання. Найціннішою тезою для мене було те, що свобода слова – це велика відповідальність. Ми повинні поважати почуття людей інших релігій, національностей тощо. За словами Кіта Річбурга, медіа відіграють велике значення у розвитку демократії, тож це великий стимул працювати на якістю української журналістики.

Христина САВЧУК, Літня школа журналістики «День»-2018, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ