Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ліки таки будуть?

МОЗ нарешті передало закупівлі медикаментів іноземним організаціям. Цього року вони працюватимуть за сімома національними програмами
7 серпня, 2015 - 11:24

5 серпня 2015 року можна записувати в історію української медицини — саме цього дня Міністерство охорони здоров’я офіційно оголосило про передачу лікарських закупівель міжнародним організаціям. ПРООН, ВООЗ, ЮНІСЕФ та британське закупівельне агентство «CROWN AGENTS» уже цього року візьмуться за придбання ліків за сімома національними програмами: з ВІЛ/СНІДу, туберкульозу, імунопрофілактики, дитячої онкології/онкогематології, дорослої онкології, вірусного гепатиту та програми конвенції ООН про права дитини (гемофілія та орфанні захворювання).

Переломним моментом у прийнятті такого рішення, на думку Ольги Стефанишиної, виконавчого директора БФ «Пацієнти України», стала акція пацієнтів під міністерством, коли активісти принесли символічний пиріг, котрий чиновники, як грошовий куш, ділять між собою. А далі спрацювала наполегливість активістів. «Понад місяць тому ми ініціювали зустріч з міжнародними організаціями, вона пройшла у комітетах Верховної Ради, було присутнє і Міністерство охорони здоров’я. І коли ми закон пролобіювали, привезли усіх учасників процесу до України, посадили за стіл переговорів, мабуть, МОЗ не могло закрити на це очі», — пояснює Стефанишина.

Тепер пацієнти отримали гарантії, що ліки будуть закуплені за нижчими цінами, ніж через тендери, і вчасно доставлені. Приміром, британська агенція обіцяє привезти ліки до України за 45 днів з моменту підписання контракту, наші ж посередники зазвичай витрачають на цю процедуру півроку. Заступник міністра Ігор Перегінець зазначив, що дані програми займають 30% від усього бюджету на цьогорічні державні закупівлі. Крім того, таке партнерство передбачає надання технічної допомоги міністерству для розробки нових правил проведення закупівель.

Проте з яким міністром буде ця співпраця продовжуватись — поки загадка. Ще 2 липня Олександр Квіташвілі написав заяву про своє звільнення, однак ні в уряді, ні в парламенті її досі не розглянули. Нині ж група депутатів вимагає від уряду оприлюднити результати службового розслідування, яке зініціював Арсеній Яценюк ще на початку травня — стосовно роботи керівництва МОЗ, зокрема і Квіташвілі. Досі інформація втаємничена. У свою чергу міністр охорони здоров’я звернувся до Окружного адміністративного суду з позовом, щоб заборонити Кабміну оприлюднювати і використовувати результати службового розслідування, вважаючи його протиправним та упередженим.

«Дивно, коли міністр сам подає у відставку, а потім раптом починає боротись за свою посаду. Це політичні ігри, самопіар», — додає Ольга Стефанишина. За її прогнозами, восени парламентарі візьмуться за міністра охорони здоров’я активніше. І осінь може видатись такою ж гарячою, як і літо.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: