Бережіть собори душ своїх… Бо з усього найгіршого, що може бути в людині, душа заяча, душа раба!
Олесь Гончар, український письменник, літературний критик, громадський діяч

Поліетиленові... тротуари

На Вінниччині Іллінецька ОТГ, яку в народі називають «зеленою громадою», розпочинає виробництво тротуарної плитки із пластикових відходів
2 липня, 2019 - 18:58

Після того як торік в Іллінецькій ОТГ налагодили систему роздільного збору сміття й відкрили сортувальний комплекс, громада вирішила, що на часі запроваджувати переробку сміття для власних потреб. Акцент зробили на полімерних матеріалах, які практично не реалізуються в Україні. Із накопичених каністр, плівки та пляшок від миючих засобів планують виготовляти черепицю для покрівель, тротуарну плитку й бордюри. Кластимуть плитку в населених пунктах, які входять у місцеву ОТГ. А якщо буде вистачати сировини і з’явиться попит, то готові продавати всім зацікавленим.

«Торік ми запустили сміттєсортувальну лінію, на встановлення якої з обласного бюджету було надано 8 млн грн. Потужність сміттєсортувального комплексу становить 120 кубометрів на добу, за зміну переробляють 40 кубометрів сміття, — розповідає перший заступник голови Іллінецької ОТГ Олег ДМИТРИК. — Наразі підприємство обслуговує населені пункти Оратівського, Немирівського районів, Дашівської ОТГ та Іллінецької громади, де запроваджений розподільний збір сміття і встановлені контейнери. На комплекс постачаються лише ті матеріали, які не підлягають захороненню, — це пластик, поліетилен, скло тощо. Вони підлягають первинній переробці — сортуванню, пресуванню та реалізації.

Але за півроку роботи сміттєсортувлаьного комплексу ми помітили, що частина матеріалів із твердих побутових підходів реалізується, а частина — «підвисає». Добре йде метал, картон, ПЕТ-пляшка, головне — правильно її посортувати за кольором, непогано — скло і склобій. А от полімерні матеріали — плівка і твердий пластик — практично не реалізуються. Тому ми вирішили придбати обладнання для переробки цих твердих побутових відходів. Детально вивчили це питання, поцікавилися, як працюють у цьому напрямку закордонні партнери, наочно побачили сам процес переробки й, оцінивши свої можливості, стали до роботи. Очікуємо на першу продукцію вже на початку вересня поточного року».

Олег Дмитрик додає, що загальна вартість проекту становить понад 7 млн грн. Наразі громада винесла пропозицію на придбання технологічної лінії на тендер. Обладнання коштуватиме 2,6 млн грн, із яких 2,2 млн грн покриває обласний бюджет. Зі свого боку ОТГ надала 4 млн грн на облаштування приміщень з усіма необхідними комунікація під міні-завод і складські приміщення.

Особливого заробітку від проекту в Іллінцях не очікується. Але навіть якщо виробництво забезпечить нульову рентабельність на кінцевий вихід продукції, то це вже буде досягнення, кажуть у громаді. По-перше, в ОТГ не нагромаджуватимуться тверді полімерні відходи, а по-друге, Іллінці матимуть продукцію для облаштування територій власних об’єктів соціальної сфери.

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День», Вінниця
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ