Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

«Танцююча» археологія

У Рівному старовинні підземелля збережуть за європейські кошти
22 серпня, 2017 - 12:06

Підземелля, виявлені у парку в центрі Рівного, збираються не лише законсервувати, а й зробити інтерактивними. Річ у тім, що міське управління культури і туризму виграло грант на суму майже 500 тисяч євро. Це перший «твердий проект» за 26 років у Рівному, який передбачає вкладення грошей у такого роду об’єкт, коментує начальник управління Тарас МАКСИМЕНКО. Так у місті планують створити унікальну для України локацію.

На старовинні підземні ходи у рівненському парку натрапили більш ніж півроку тому. Це сталося випадково — біля фонтану провалився асфальт. Під ним і виявили тунель. Його почали розчищати і переконалися, що підземелля доволі глибоке, а хід розгалужений. Були припущення, що ці підземні будівлі споруджені за часів князів Любомирських.

«Коли ми закінчили розчистку пам’ятки архітектури, то зрозуміли, що з об’єктом треба щось робити якнайшвидше, адже він руйнується. Тож півроку тому почали розробляти проект. Розуміли, що він має бути модерним. Подали його до Європейської комісії у Брюссель, в Бельгію, — пояснює начальник міського управління культури і туризму Тарас Максименко. — Першочерговим завданням було збереження підземель, які ми розкопали, їхня консервація. Сумніваюся, що за міські кошти ми могли б це зробити. Можливо, хіба фрагмент. Проблема в тому, що зазвичай, якщо археологи щось знаходили, вони це вивчали, описували, а потім засипали. Консервація об’єкта в Україні — поки що рідкість. Зазвичай, якщо до цього все ж доходить, то роблять накриття, під яким зберігалася археологічна пам’ятка, і таким чином її можуть побачити всі охочі. Ми ж підемо далі. Так, плануємо частково відновити склепіння і довести підземелля до такого стану, щоб відвідувачі могли спуститися тими самими сходами, що ними ходили ще князі Любомирські. Взагалі перед нами стоїть дуже цікаве завдання, адже хочемо облаштувати унікальну локацію. Плануємо, зокрема, використати формат квесту. Він стосуватиметься історії Рівного. Питання і завдання змінюватимуться щотримісяці. А гості міста зможуть побувати в підземеллях, побачити артефакти, знайдені тут, і старожитності з приватних колекцій, адже ми вже маємо попередні домовленості про це».

Роботи на об’єкті не зупиняються. Наразі розробляють проект його консервування. «До роботи вдалося залучити кращих українських фахівців. Наразі триває процес вивчення розчинів і матеріалів, — додає Тарас Максименко. — Взагалі ми хотіли б зробити інтерактивними і фундаменти. Маємо намір прописати під них світломузичне шоу. Підмурівки оживатимуть під класику. У нас буде «танцююча» археологія».

Тетяна ІЛЬНИЦЬКА, Рівне
Газета: 
Рубрика: