Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

Від народного живопису до авангарду

У Дніпрі відкрили виставку, присвячену 110-річчю від дня народження Марії Приймаченко
15 листопада, 2018 - 12:22
ФОТО НАДАНО МУЗЕЄМ УКРАЇНСЬКОГО ЖИВОПИСУ

У Дніпрі, в Музеї українського живопису, відкрили виставку «Авангард. Модерн. Наїв», присвячену 110-річчю від дня народження української народної художниці Марії Приймаченко. Виставка проходить у рамках програми міського голови Бориса Філатова «Культурна столиця». 100 робіт народних митців з України, які працювали у стилях авангард, модерн та наїв, привезли до Дніпра з Києва. Виставка представляє цікавий період творчого експерименту в мистецтві України з початку ХХ ст., коли народні майстри працювали поруч із професійними художниками-новаторами. Кожний із представлених на виставці авторів — Ганна Собачко-Шостак і Параска Власенко, Євмен Пшеченко і Василь Довгошия та народний художник України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Марія Приймаченко, народний художник України Катерина Білокур  —  майстри яскравого індивідуального самовияву.

«Авангард — особливе явище в світовому мистецтві. Так сталося, що Малевича та Екстер знають усі, але не всім відомі імена народних художників, тим паче українських. І мало хто знає, що саме у народних геніїв вчилися та надихалися майбутні художники-зірки. Разом із роботами Марії Приймаченко ми привезли картини ще 4 художників, які працювали у стилях модерн та авангард. Таких робіт у Дніпрі ще не бачили. Родзинкою виставки можна вважати картину української народної художниці Катерини Білокур. Її твори ми не вивозимо з нашого музею ніколи, але для Дніпра зробили виняток», — розповіла генеральний директор Національного музею українського народного декоративного мистецтва Людмила Строкова.

Першими у день відкриття експозиції виставку відвідали 30 вихованців дитячих будинків сімейного типу. Для них, а також для учасників АТО та ООС і людей з обмеженими можливостями вхід до музею впродовж експонування вільний. «Нас запросили на виставку, і ми залюбки прийшли. Ми намагаємося прищеплювати нашим дітям любов до мистецтва. Вони й самі люблять малювати, співати, грають на музичних інструментах. Мені та дітям дуже сподобалися картини. Я здивована, що в 30-х роках художники знаходили такі яскраві фарби, вигадували цікаві сюжети та персонажів», — поділилася враженнями мама-вихователька дитячого будинку сімейного типу Надія Кудрявцева.

Виставка «Авангард. Модерн. Наїв» триватиме в Музеї українського живопису (площа Троїцька, 5А) до 3 лютого 2019 року.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро
Газета: 
Рубрика: