Не можуть вести когось за собою ті, що не мають ніяких внутрішніх даних на те, щоб самих себе повести.
В’ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, історіософ, соціолог, публіцист

«Візуальна публіцистика майбутнього»

На які роздуми наштовхнули львів’ян Дні «Дня»
11 червня, 2018 - 19:07
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Львів став сьомим містом, до якого завітала виставка найкращих світлин ХІХ Міжнародного фотоконкурсу газети «День». Із 31 травня по 10 червня в стінах Національного університету «Львівська політехніка» її побачили тисячі львів’ян та гостей міста

ВРАЖЕННЯ

«ЦЕ УКРАЇНСЬКИЙ ФОТОВИМІР, «ФОТОЗРІЗ» НАС ІЗ ВАМИ»

Наталія УЛИНЕЦЬ, депутатка Славської ОТГ, керівниця IА «Дивись.info»:

— Без пафосу скажу, фотопроекти «Дня» — це своєрідний український фотовимір, «фотозріз»... Буквальність та метафоричність, емоції та події, сила духу, енергія природи та людей, голоси, обставини та виклики — це те, що я побачила в фотороботах цьогорічної виставки.

Відверто зізнаюсь, що недостатньо переглянути виставку «Дня» один раз, пройшовши коридорами повз стенди. Деякі фото напружують увагу надовго і направду «чіпляють» серйозно і глибоко. В фотографіях: історія, моменти та процеси, що мають національне значення. Бо це досвід українців у повному значенні.

«ДЕНЬ» ПРОПОНУЄ ДИСКУСІЮ, ЯКА ДОПОМАГАЄ НАМ РОСТИ»

Йосип ЛОСЬ, професор, завідувач кафедри зарубіжної преси та інформації факультету журналістики ЛНУ ім. Iвана Франка:

— Фотовиставку «Дня» я називаю візуальною публіцистикою майбутнього. Чому я так її називаю? Річ утім, що фіксація епізодів життя, особливо постатей залишає вагомий слід для майбутніх поколінь, тому що один жест, один погляд на світлинах часто може сказати дуже й дуже багато, набагато більше часом за інші формати. Детально про ці особливості майстерно зроблених фотографій уже написано сотні книжок.

«День» — це газета-активант. Вона не просто відображає, а шукає нових форм реалізації всієї світоглядної сфери. Йдеться і про книжкові видання, і про фотовиставки, і про інші проекти видання. Важливо через світлини, через фотомистецтво зацікавити людей читати поважну літературу, спонукати їх цікавитися особистостями та їхніми позиціями, які варті уваги в сучасному світі. Йдеться, до прикладу, про таких людей, як Євген Сверстюк та інших великих діячів, які залишили нам у своїх працях ґрунтовні варіанти високоефективної журналістики.

Газета «День» намагається всі аспекти життя змінити на краще. Це не форма самоствердження, а конкретна місія — змінити світ на краще. Про такий обов’язок казав і Джузеппе Мадзіні — найвидатніша постать ХІХ століття в Італії, чиї ідеї її об’єднали. Ці позиції надзвичайно актуальні донині.

Скажімо, мені дуже до вподоби ідея «Дня» з Роком століття Гетьманату Павла Скоропадського. Я прочитав усі статті видання на цю тему. Це справжня енциклопедія, ідеї якої сьогодні надзвичайно актуальні для України.

Треба шукати особистостей. Газета «День» займається цим завданням, шукаючи позитиви в наших постатях, які зробили правильний вибір, які зробили і роблять внесок у розбудову Української держави. Видання знайомих своїх читачів із ними, аналізуючи їхній приклад, пояснюючи їхні ідеї. Газета «День» пропонує дискусію, яка допомагає нам рости. Я регулярно читаю кожен номер, усім студентам розповідаю про це. Якраз видав і подарував головному редактору газети Ларисі Івшиній тритомник своєї публіцистики, де «День» присутній на кожній другій, третій, десятій сторінці. Ідеї з газети постійно використовуються.

Газета «День» — це клуб нових ідеалів та ідей на основі нашої спадщини, яка дає нам можливість згадати себе, повірити в себе й бути собою. «День» шукає і пропонує варіанти нових орієнтирів ХХІ століття. Бо комерційно-маніпулятивна цивілізація — це вчорашній день. Треба переходити до цивілізації, де людина буде справді феноменом, а не соціальною твариною або просто гвинтиком у великому економічному механізмі чи механізмі виробництва. Людині судилася краща доля. У газеті «День» над цими питаннями замислюються, аналізуючи їх, починаючи від природи, яку людина знищує, і закінчуючи органічним способом життя.


«Завдяки цим фото ми розуміємо вартість життя»

Це були 11 справді продуктивних днів. Про це свідчить і книга відгуків, яка традиційно супроводжує всі фотовиставки «Дня». Це вже десятий ювілейний том. Усі попередні 9 книг, написаних вами, зберігаються в редакції газети. Отже, що написали відвідувачі цьогорічної фотовиставки у Львові?

«Дякую за позитивні (правдиві) емоції. А світлина «Уламки цивілізації» — це влучно про стан сучасності!», — пише викладач кафедри Менеджменту організацій НУ «Львівська політехніка» Ігор ГРИБИК.

«Дуже дякую фотографам! Зворушена до сліз. Успіху на майбутнє!», — щиро відзначає Людмила ТРОФІМОВА.

«Ваша робота надихає. А мистецтво фотографії торкається серця та перевертають душу і свідомість. Дякую Вам, пані Ларисо!», — звертається до головного редактора «Дня» один зі студентів Львівської політехніки.

«Вдячна за годину емоційного наповнення, співчуття і захоплення нашими найкращими», — пише випускниця Львівської політехніки ЛОТОЦЬКА З.Б. «Захоплений, зворушений фотовиставкою і в цілому газетою «День», — анонімно додає ще один випускник цього університету.

БЕЗЗАПЕРЕЧНИМ ЛІДЕРОМ ГЛЯДАЦЬКОГО ГОЛОСУВАННЯ У ЛЬВОВІ СТАЛА СВІТЛИНА «ГРАЙЛИВИЙ НАСТРІЙ» ОЛЕГА НИЧА / ФОТО ОЛЕГА НИЧА

 

«Безмежно вдячні Вам за прекрасні світлини! Завдяки цим фото ми розуміємо вартість життя», — написали колективно студенти Інституту гуманітарних та соціальних наук Львівської політехніки.

«Дякую за виставку! Сильні фото, які змушують пам’ятати: війна триває, але й життя наше триває також», — наголошує у своєму коментарі львів’янка Ірина.

«Улюблена газето «День»! Шановна п.Ларисо! Дякую, що Ви є! Дякую за Слово, дякую за виставку! Наснаги і сил у Вашому служінні України!», — пише Галина Полюва.

Це лише кілька з написаних вражень. Їх у книзі відгуків ще багато. Кожен відгук унікальний, як і почерк, яким він написаний, як і неповторні емоції, що переживав кожен із відвідувачів фотовиставки біля тої чи іншої світлини. Традиційно на виставку у Львові завітало чимало туристів. Зокрема, кілька коротеньких відгуків написано гостями з-за кордону.

Душевна теплота, потреба в людяності — завжди затребувані. Тож не дивно, що беззаперечним лідером глядацького голосування у Львові стала світлина «Грайливий настрій» Олега Нича.

Дмитро ПЛАХТА, «День», Львів
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ