Тепер, коли ми навчилися літати у повітрі, як птахи, плавати під водою, як риби, нам не вистачає тільки одного: навчитися жити на землі, як люди.
Бернард Шоу, англійський драматург

«Здобуток п’яти тисяч волонтерів із 35 країн світу»

Закарпатський археолог Олександр Дзембас став кавалером Ордена Марії Терезії
4 травня, 2018 - 11:37

Четвертий рік поспіль приватна нагорода, яку вручають за вагомий внесок у розвиток краю, знайшла свого героя.

Олександр Дзембас — відомий в Україні та за її межами історик, археолог, лідер волонтерського руху «Замки Закарпаття», дослідник історії Невицького замку, який розташований неподалік Ужгорода.

Сам пан Олександр зазначив, що розцінює нагороду як здобуток п’яти тисяч волонтерів із 35 країн світу, які упродовж двох десятків років входили до складу експедицій. У народі Олександра Дзембаса вважають янголом-охоронцем історичної пам’ятки, його внесок у вивчення історії замку та збереження спадщини дуже великий.

Нагороду Олександр Дзембас отримав з рук високоповажних нащадків королівського роду Габсбургів — Шандора та Герти-Маргарити Габсбург-Лотрінген та фундатора Ордену дипломата Алена Панова. Саме родина Панових заснувала нагороду в 2015 році, а з травня 2016 року Орден Марії Терезії отримав патронат нащадків Марії-Терезії, представників одної з гілок Габсбургів — Шандора та Герти-Маргарети — Габсбург Лотаринзьких.

До слова, у січні 2018 року стало відомо, що Закарпаття виграло проект на реставрацію Невицького замку. Закарпатська область отримає 11,2 мільйона гривень на першу чергу невідкладних робіт із реставрації пам’ятки архітектури національного значення. Такі результати конкурсу на проекти у сфері туризму і рекреації, проведеного Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

У прес-службі Закарпатської ОДА повідомили, що проект зокрема передбачає реставрацію центральної вежі з повною заміною покрівлі та укріпленням дерев’яних конструкцій, будівництво оглядового майданчика, укріплення стін вежі, реставрацію малої вежі, консервацію руїн замку, впорядкування та благоустрій території, встановлення системи зовнішнього освітлення тощо.

 

Вікторія ЖУЙКО, Ужгород
Газета: 
Рубрика: