…коли у теперішню глупу ніч українство не буде себе нічим заявляти ясним і голосним, то ніхто не піде за ним, коли настане ранок. А він таки настане неодмінно.
Михайло Драгоманов, український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, громадський діяч

ЗНО на слух і дотик

Підсумки тестування: труднощі з випускниками ПТУ та успішний експеримент з аудіюванням
16 серпня, 2018 - 19:49
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Цього року ЗНО склали 336 354 особи, 93% учасників обрали українську мову для тестів. Про це директор Українського центру оцінювання якості освіти Вадим КАРАНДІЙ розповів під час прес-конференції в агентстві Укрінформ.

Мінімальний поріг тесту з мови та літератури цього року подолало 86% учасників (проти минулорічних 92%). Проте Вадим Карандій наголошує: «Якщо порівнювати лише випускників шкіл минулого року та цього, то показник проходження незмінний. Погіршення зумовлене незадовільними результатами випускників професійно-технічних навчальних закладів».

Цього року вперше ЗНО з української мови та літератури зараховувалося як державна підсумкова атестація випускникам профтехучилищ і закладів вищої освіти І—ІІ рівня акредитації. За даними УЦОЯО, пороговий бал ЗНО з української мови та літератури не подолало 47,8% таких випускників. А 54% тих, хто подолав, склали тест на початковому рівні. У ВНЗ І—ІІ рівня акредитації ситуація краща — більшість склала атестацію на середньому рівні, більше високих оцінок. Проблема серйозна, особливо, якщо врахувати пропорції випускників — близько 180 000 зі шкіл, гімназій і ліцеїв і понад 100 000 з профтехучилищ, технікумів і коледжів. Помітна і гендерна диспропорція — дівчата набагато частіше за хлопців отримують достатні та високі оцінки.

Традиційно найкращі показники демонструють Київ і Львівська область. Найнижче знання української мови у Закарпатській і Чернівецькій областях. «Ці дані не для складання рейтингів та змагання, а для аналізу ситуації та пошуку рішень наявних проблем, — зауважує В. Карандій. — У кожної області є свої соціально-економічні та культурні особливості, на які треба зважати. Не завжди результат залежить від вчителя та особи, яка складає тест».

Ще одна новація ЗНО-2018 — блок аудіювання в тестах з іноземної мови. Попри побоювання учасників та організаторів, результати корелюють з очікуваннями та успіхами випускників в інших мовних компетенціях.

Під час додаткової сесії вперше за всю історію ЗНО дев’ять учасників спробували пройти тест з української мови та літератури з використанням шрифту Брайля. Із викликом УЦОЯО впорався, наступного року планує поширити цю практику на тести з історії та математики.

Серед інших завдань на майбутнє — інтеграція ДПА та ЗНО для випускників усіх навчальних закладів, а також розробка моделей атестації для початкової та середньої школи. До речі, детальну статистику ЗНО з будь-якого предмету можна отримати на Порталі відкритих даних на сайті УЦОЯО.

Дар’я ТРАПЕЗНІКОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: