Відродження духу народного в діяльності невеликої верхньої верстви залежить від близькості цієї верстви до маси й любові до неї.
Пантелеймон Куліш, український письменник, фольклорист, етнограф, мовознавець, перекладач, критик

Антикорупційні ази

Війна з нечесними посадовцями буде довгою
17 січня, 2008 - 00:00

Міністерство юстиції України ініціювало створення у своєму складі спеціального антикорупційного органу з некриміналістичними функціями. Кількома днями раніше багато говорив про антикорупційне бюро в складі МВД головний міліціонер країни.

Однак з основними засадами антикорупційного наступу українських чиновників далеко не в усьому погоджуються європейські спеціалісти. Так, експерт Ради Європи Бертранд де Спевіль, говорячи про необхідність спеціального антикорупційного органу, все ж зазначає: «Такий орган має бути повністю самостійним, він не повинен працювати в рамках Мінюсту чи будь-якого іншого міністерства!»

«Я читав дещо про вашу стратегію боротьби з корупцією, і, як на мене, все, що там написано, не є чітким планом! У вас існують великі проблеми, до того ж ті заходи, які вже були вжиті, виявилися абсолютно безрезультатними... Я погоджуюся, що з корупцією воювати нелегко, але ж є певні ази, які повинні знати в кожній країні, — критично висловлюється щодо вітчизняних антикорупційних заходів де Спевіль і повчає українських урядовців: — З корупцією доведеться боротися стільки, скільки знадобиться. І ми всі розуміємо, що ця боротьба триватиме дуже довго. Заступник міністра юстиції говорив про п’ятирічний термін, але я думаю, що він сам не впевнений, що за п’ять років корупцію можна подолати... Для того, щоб досягти справжнього успіху, знадобиться покоління!».

Окрім цього, експерт Ради Європи порадив не розслаблятися, адже «якщо почнеш відпочивати — проблема повернеться». «Це означає, що боротьба з корупцією є безупинною. До того ж треба бути готовим до болісного досвіду...» — вважає де Спевіль.

За його порадою, український уряд має побудувати власну антикорупційну стратегію, насамперед забезпечивши її законодавчо та ресурсно. Але чи не найголовнішим напрямком, за де Спевілем, має бути просвітницька діяльність у суспільстві... «А підтримку суспільства отримати не так уже й легко, люди толерантно ставляться до корупції, сприймають її як факт життя, і не вірять, що з нею можна щось зробити... Таке ставлення треба долати, люди повинні активно залучатися до боротьби з корупцією, інакше ми її програємо!» — застерігає експерт Ради Європи.

Тож де Спевіль радить усіляко пропагувати ідеї боротьби з корупцією в суспільстві й найбільшу надію щодо просвітницької діяльності покладає на вчителів та міліціонерів... Утім він зазначає, що «швидко зробити все не вдасться, до того ж необхідний постійний контроль. Інакше проблема з’явиться знову...»

Олексій САВИЦЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: