Безлад не створює порядку. Якщо око зодчого — хаос, будівля буде Вавилонською вежею.
Віктор Гюго, французький письменник

Беззаконні канали

Податківці викривають підпільних винахідників
8 вересня, 2010 - 00:00
НАЙЧАСТІШЕ КОНТРАБАНДИСТІВ ЛОВЛЯТЬ НА ГАРЯЧОМУ ЧЕРЕЗ НЕПРАВДИВІ ДАНІ — НЕЗАДЕКЛАРОВАНІ ВАНТАЖІ ЧАСОМ СЯГАЮТЬ СОТЕНЬ ТИСЯЧ ГРИВЕНЬ... / ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

Дві звичайнісінькі вантажівки з напівпричепами-рефрижераторами на кіровоградських дорогах, здавалося б, не мали викликати жодних підозр. Та співробітники податкової міліції ДПА були іншої думки. Коли вони затримали цих своїх «клієнтів», то виявилося, що авто перевозили у пластикових діжках понад 50 тонн спирту вартістю близько 1,7 мільйона гривень. Жодних документів, які б засвідчували походження товару та його якість, водії не мали.

Зазвичай спирт нелегального походження використовується як сировина для виробництва алкогольного фальсифікату. За попередніми підрахунками, такої кількості вилученої спиртової сировини вистачило б тіньовим бутлегерам для виготовлення щонайменше 250 тисяч пляшок сурогатних алкогольних напоїв сумнівної якості. Наразі встановлюються власники вантажу та джерела його походження. Одна з імовірних версій — контрабанда.

А в поле зору податківців та митників Одеси потрапив вантаж, який прибув до міста з однієї з країни Східної Азії. Отримувач — донецьке товариство з обмеженою відповідальністю. Згідно з супровідними документами, в двох морських контейнерах перевозились гофрокартонні пакувальні матеріали для обладнання та побутової техніки. Та окрім задекларованих коробок, в одному з контейнерів було виявлено понад 3,3 мільйона поліграфічних заготовок пачок та блоків для пакування сигарет із зазначенням адреси конкретного вітчизняного виробника та маркуванням, що дозволяє продаж такої продукції на теренах нашої держави.

В іншому контейнері було 600 бухт паперової стрічки для обгортання фільтрів на сигаретах з відповідними написами, 120 бідонів з кількома різновидами клею, близько десятка діжок зі спеціальною рідиною-пластифікатором та майже 250 кілограмів порошкоподібної суміші. За висновком фахівців, ці матеріали застосовуються у тютюновій промисловості для виготовлення сигаретних фільтрів. Навіщо ж керівникам підприємства, яке займається лише оптовою торгівлею різним обладнанням, матеріали для виробництва підакцизної продукції?

Як небезпідставно підозрюють правоохоронці, контрабандні матеріали призначалися для підпільних виробників контрафактних тютюнових виробів. Ліквідувавши контрабандний канал, податківці та митники завадили виробництву понад трьох мільйонів пачок підроблених брендових сигарет на суму близько 30-ти мільйонів гривень та попередили спробу ухилення від сплати до бюджету акцизного збору на суму понад 14 мільйонів гривень.

Втім, як зазначив у розмові з автором заступник начальника Головного управління податкової міліції ДПА України Ігор Латинін, вітчизняних контрабандистів приваблюють не лише операції з високоліквідними товарами підакцизної категорії. Так, співробітники податкової міліції Черкащини спільно з працівниками Служби безпеки ліквідували в одному з райцентрів регіону підпільну перевалочну базу контрабандистів.

В ході спеціальних відпрацювань було встановлено, що на території складських приміщень місцевого підприємства здійснюється складування та перевантаження високоліквідних товарів контрабандного походження. З’ясувалося, що контрабандисти під виглядом недорогої імпортної продукції незаконно ввозили на територію України вартісні високоліквідні товари.

Для цього, не доїжджаючи до внутрішньої митниці, зловмисники на території вказаного підприємства акуратно від’єднували задні двері контейнеровозів, намагаючись при цьому не пошкодити митні пломби, і вивантажували контрабандні товари, а на їхнє місце завантажували дешевшу продукцію імпортного виробництва, яка фігурувала у супровідних документах. Після цього вантажівки з новим вантажем прямували на розмитнення.

На час візиту правоохоронців на підпільній перевалочній базі саме відбувалось чергове перезавантаження контейнеровозів. Цього разу предметом контрабандної оборудки виявилися понад 14 тисяч пар брендових імпортних кросівок загальною вартістю понад 4,2 мільйона гривень. Замість контрабандного взуття до автівок саме завантажували китайські кахлі вартістю 150 тисяч гривень. Їх мали пред’явити на митниці... Відтак розмір зборів був би значно меншим.

Під час подальшого огляду біля складських приміщень оперативники виявили автомобіль МАЗ з напівпричепом, завантажений кількома сотнями рулонів фольги іноземного виробництва без будь-яких документів на походження цього товару. Окрім того, у складських приміщеннях податківці побачили велику кількість отрутохімікатів. Написи на упаковках свідчили, що вони надійшли із східно-азійської країни, але ані сертифікатів, ані будь-яких інших документів на продукцію, вартість якої досягала десяти мільйонів гривень, податківці не виявили. Нині операція у заключній стадії: з’ясовуються власники контрабандних товарів, визначаються менеджери відповідних компаній, причетних до контрабандного промислу.

Сергій СТЕПАНОВИЧ, Головне управління податкової міліції ДПА України
Газета: 
Рубрика: