Які ж несвоєчасні рішення можновладців... Коли вони за що-небудь, нарешті, після довгих сумнівів вирішують взятися, життя вже пішло вперед, і вони знову залишаються перед розбитим коритом.
Павло Скоропадський, український державний, політичний і громадський діяч, останній гетьман України

«Лермонтовський». Незакінчена історія

У Мін’юсті стверджують, що зацікавлені в збереженні закладу в державній власності з подальшим його розвитком
25 вересня, 2015 - 11:49
ФОТО З САЙТА TIMER-ODESSA.NET

Історія із одеським санаторієм «Лермонтовський» продовжується. Нагадаємо, що наприкінці минулого тижня в «Дні» було опубліковано інтерв’ю, в якому директор санаторію Дмитро Антіпов стверджував, що «Міністерство юстиції заявило про свої права на корпуси санаторію і із січня цього року активно намагається «виселити» колектив санаторію із займаних приміщень».

Щоб надати слово обом сторонам конфлікту, редакція звернулася безпосередньо до Міністерства юстиції і, до слова, дуже швидко отримала відповідь. У Мін’юсті «День» запевнили, що жодних протизаконних дій не вчиняли, а навпаки — зацікавлені в збереженні санаторію в державній власності з подальшим його розвитком. Але все по порядку.

Нотатки із розмови із представниками міністерства — публікуємо нижче.

УТОЧНЕННЯ

По-перше, зазначають у міністерстві, в Одеській обладміністрації і взагалі не існує Департаменту з оздоровлення воїнів АТО, з яким, як стверджує Дмитро Антіпов, санаторій уклав угоду прийняти 600 бійців для лікування і реабілітації.

По-друге, розпорядження про приватизацію, про яке також згадував Антіпов в інтерв’ю, Арсеній Яценюк не підписував, бо такого розпорядження не існує, кажуть у Мін’юсті. Було лише доручення прем’єра — разом із заінтересованими органами підготувати та надати на розгляд КМУ нормативно-правові акти щодо визначення органу управління.

По-третє, рішення судді Меденцева, який, за словами нинішнього директора «Лермонтовського», зараз перебуває в розшуку, було ще двічі підтверджене рішеннями судів у апеляційній та касаційній інстанціях. І в обох випадках Феміда стала на бік держави.

«ЛЕРМОНТОВСЬКИЙ» — ЗАВЖДИ НАЛЕЖАВ І НАЛЕЖАТИМЕ ДЕРЖАВІ»

Загалом же, зазначають у Мін’юсті, санаторій був, є і буде в державній власності. Понад те, він ніколи не належав «Укрпрофоздоровниці». Остання, за інформацією міністерства, мала право лише управляти санаторієм.

1960 року Рада міністрів УРСР з метою підвищення ролі профспілок зобов’язала Міністерство охорони здоров’я безоплатно передати всі діючі госпрозрахункові санаторії, крім туберкульозних, у відання — управління (не користування, розпорядження чи володіння, а саме управління — наголошують у Мін’юсті) — Українській республіканській Раді профспілок. До такого переліку і потрапив санаторій «Лермонтовський». Також держава зобов’язалася фінансувати такі установи.

1990 року було встановлено мораторій на території республіки на будь-які зміни форми власності і власника державного майна. А за два роки Рада профспілок реорганізовується в новостворене закрите акціонерне товариство «Укрпрофоздоровниця», куди вносяться всі санаторії та будинки відпочинку.

Ще за два роки (1994) з’являється нова постанова ВР, згідно з якою, все майно, що належить «Укрпрофоздоровниці» (включно із «Лермонтовським») є загальнодержавною власністю. А 2007 року ухвалюють закон, який встановлює новий мораторій на передачу майна, яке перебуває у володінні Федерації профспілок, в оренду чи інше користування. «Тоді ж було доручення утворити робочу комісію, якій доручалося провести інвентаризацію відповідного майна. По сьогодні держава намагається провести інвентаризацію. Але «Укрпрофоздоровниця» не дає це зробити. Це стосується всіх санаторіїв, — в Одесі, її області, Криму, Закарпатті. Це місця, де дуже дорога земля», — додає заступник директора Департаменту цивільного, фінансового законодавства та законодавства з питань земельних відносин Міністерства юстиції України Людмила Кравченко.

2009 року суд визнає, що передача майна санаторію до статутного фонду «Укрпрофоздоровниці» не змінила форму власності майна санаторію. Тобто, він залишається в державній власності, а «Укрпрофоздоровниця» є управлінським органом. 2011 року Господарський суд Одеської області визнав, що майно санаторію належить державі в особі Фонду державного майна України.

Також у Мін’юсті зазначають, що, всупереч заявам керівництва санаторію про те, що ФДМУ так і не набув права на будівлі та споруди санаторію, Фонд отримав його, згідно із законодавством, одразу із набранням чинності відповідного рішення суду ще в лютому 2012 року.

А вже в грудні 2014 року уряд доручив Мінекономрозвитку, ФДМУ, Мінфіну та Мін’юсту підготувати перелік майна, яке було повернуто в державну власність, і визначити, які державні органи будуть ними управляти або яке майно слід віддати на приватизацію. До відповідного списку на приватизацію потрапив і «Лермонтовський».

Утім, Мін’юст ініціював зарахування майнового комплексу санаторію «Лермонтовський» до своєї сфери управління. Таким чином, санаторій не потрапив на приватизацію. «З моменту ухвалення рішення урядом, у Міністерства юстиції виникло право на управління вказаними об’єктами. Водночас власником об’єктів, була, є і продовжує бути держава», — наголошують у міністерстві.

У січні 2015 року Мін’юст ініціював проведення інвентаризації нерухомого майна санаторію. «Метою проведення інвентаризації насамперед було виявлення наявності об’єктів, якими Міністерство юстиції уповноважене управляти, та встановлення їх фактичного фізичного стану», — йдеться у відповіді Мін’юсту для «Дня». Втім, як зазначають у міністерстві, за цей час провести інвентаризацію не вдалося жодного разу. «Це те, чого бояться керівники «Укрпрофоздоровниці». Коли держава зайде в ці санаторії, то не знайде майно, яке було втрачене», — переконана Людмила Кравченко. До слова, в березні 2015 року було введено в дію рішення РНБО про інвентаризацію та передачу такого майна в управління МВС та Міноборони. Втім, результатів процедури так і немає.

Пізніше міністерство ініціювало створення ДП «Санаторій «Лермонтовський», яке повинно було зайнятися управлінням санаторію, замість Дочірнього підприємства ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» — «Клінічний санаторій «Лермонтовський», яке сьогодні управляє одеською оздоровницею.

За місяць була проведена державна реєстрація права власності на нежитлові будівлі майнового комплексу санаторію за державою в особі Мін’юсту. Як зазначав у інтерв’ю, опублікованому «Днем», Дмитро Антіпов, державного реєстратора, безпосередньо працівника, який реєстрував право власності Мін’юсту і вносив цю зміну до реєстру, звільнено, а щодо його дій ведеться кримінальне розслідування. Втім, звертають увагу в міністерстві, і ця інформація підтверджується на сайті Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області, вже згаданий державний реєстратор (Альона Бабіч) сьогодні працює в управлінні на посаді начальника відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.

«УКРПРОФОЗДОРОВНИЦЯ» НЕЗАКОННО ЗДАЄ МАЙНО САНАТОРІЮ В ОРЕНДУ»

Причину такої поведінки «Укрпрофоздоровниці» міністерство вбачає в незаконному розпорядженні закритим акціонерним товариством майном санаторію. «На сьогодні на території санаторію працює ресторан «Чача», готель «Лермонтовський», побудовано приватний будинок та багатоповерховий будинок «Парус». І все це за адресою, де міститься санаторій «Лермонтовський». До речі, один із орендарів майна санаторію зараз подав у суд на ДП «Клінічний санаторій «Лермонтовський». За поліпшення 200 квадратних метрів на 450 тисяч гривень, орендар вимагає, щоб йому у власність передали це майно, бо він зробив «невід’ємні покращення». «Укрпрофоздорониця» не ходить на суди, «Клінічний санаторій» — також. Коли відповідач не ходить на суди, виноситься рішення на користь позивача. І знову черговий корпус за 450 тисяч гривень на першій лінії у моря йде, «в дохід казино». Але міністерство вчасно втрутилося», — каже Людмила Кравченко. За її словами, сьогодні в кожному корпусі санаторію є орендар і ризик такого відчуження державного майна залишається.

До того ж, говорить вона, наразі «Укрпрофоздоровниця» подала в суд на Мін’юст про визнання спільної часткової власності на майно санаторію в розмірі більш ніж 11 мільйонів гривень. «Вони шукають шляхи, щоб хоч якось залишитися. Але, звичайно, стоятимуть до останнього. Бо втрачають великі гроші, які повинна отримувати держава і які втрачають громадяни України», — припускає Кравченко.

До слова, як повідомили в міністерстві, по ДП «Клінічний санаторій «Лермонтовський» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» 2005 року була порушена кримінальна справа за фактом привласнення та розтрати державного майна санаторно-курортного призначення в особливо великих розмірах.

Крім цього, в міністерстві звертають увагу і на те, що від часу свого створення «Укрпрофоздоровниця» не подала документи на оформлення землі, на якій міститься санаторій. «Бо неоформлену землю простіше «загубити», — говорить Людмила Кравченко.

«МИ НЕ СУДИМОСЬ ІЗ ПРАЦІВНИКАМИ ЗАКЛАДУ, А ЛИШЕ З СУБ’ЄКТОМ, ЯКИЙ НИМ УПРАВЛЯЄ»

У міністерстві запевняють, що працівники санаторію введені в оману керівництвом, яке постійно наголошує на масовому звільненні, яке загрожує після того, як керувати оздоровницею почне підприємство від міністерства. «Є окремо санаторій, майно на його території, обладнання, яке знаходиться там, і люди, які працюють. Ми судимось із дочірнім підприємством «Клінічний санаторій «Лермонтовський» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця». Ми не судимось із людьми, які там працюють, а лише із суб’єктом, що управляє цим майном. Тому йтиметься про те, що б держава визначила інше підприємство, яке управлятиме цим майном, — говорить Людмила Кравченко і запевняє: — Вся інша команда санаторію буде зарахована в нову структуру — державне підприємство Мін’юсту «Санаторій Лермонтовський».

«Більше того, до колективу санаторію було офіційне звернення про те, що кожен співробітник запрошується на роботу в державне підприємство, але зараз з боку «Укрпрофоздоровниці» інсценується введення в оману як суспільства, так і колективу санаторію. Міністерство не вбачає роботу санаторію без того колективу, який там працює. Хто захоче — буде прийнятий на роботу. Держава лише вступає в свої права. А шалений опір пов’язаний із тим, що певні люди хочуть заробити на державному майні. І більше нічого», — додає директор створеного Мін’юстом державного підприємства «Санаторій «Лермонтовський» Сергій Мудрий.

КОМЕНТАР

Ростислав КРАВЕЦЬ, адвокат, старший партнер адвокатської компанії «Кравець і Партнери»:

— З огляду на ситуацію, Міністерство юстиції, вигравши всі суди, визнало за собою право управління санаторієм «Лермонтовський». Були рішення суду про те, що це майно санаторію належить державі в особі Фонду державного майна. Потім його передали в управління Міністерству юстиції. В одночас можна зрозуміти «Укрпрофоздоровницю», яка не хоче, щоб міністерство управляло санаторієм, оскільки профспілкові органи стільки років ним управляли. Але Міністерство юстиції в юридичному полі повністю праве.

Розмовляла Марія ЮЗИЧ, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ